BauskasDzive.lv ARHĪVS

Juridiskās konsultācijas «Bauskas Dzīvē» sniedz zvērināta notāre Bauskā Zenta Reliņa

«Bauskas Dzīve»

2017. gada 6. jūnijs 00:00

186
Juridiskās konsultācijas «Bauskas Dzīvē» sniedz zvērināta notāre Bauskā Zenta Reliņa

Kā izvairīties no riskiem nodot automašīnu lietošanā ar pēcmaksu (izmaksājot automašīnas vērtību 6 mēnešu laikā, ik mēnesi līdz 15. datumam noteiktu summu)? Vai tomēr labāk ar to nesaistīties?
– Te svarīgi precizēt, kad automašīna tiek nodota pircējam lietošanā. Ja automašīnu nodod lietošanā pirms īpašuma tiesību pārreģistrēšanas CSDD, tad, protams, pastāv vairāki riski, kas var radīt dažādas sekas gan pārdevējam, gan pircējam. Piemēram, ja, lietojot automašīnu, pircējs būs izraisījis ceļu satiksmes negadījumu, atbildība var būt gan pārdevējam, gan pircējam. Tāpat arī pastāv risks, ka pircējs var sabojāt automašīnu (būtiski samazināt tās vērtību) pirms pilnas pirkuma maksas samaksāšanas. Pircējs var arī aizbraukt ar automašīnu uz ārvalstīm un nebraukt atpakaļ.
Es  neieteiktu šādu līgumu slēgt, taču, ja klienti tomēr to vēlas, protams, to var darīt, vien jāapzinās visi ar darījumu saistītie riski.  Klientiem ir jāapzinās, ka automašīna ir kustama manta, tāpēc nodrošināt tādus līguma nosacījumus, kas garantētu tā izpildi bez zaudējumiem, nav iespējams. Šādos līgumos būtu ieteicams paredzēt pienākumu automašīnu apdrošināt, kā arī pastiprināt tā izpildi ar galvojumu.
Drošākais automašīnas pārdošanas veids, protams, ir pārdošana, pielīgto pirkuma maksu saņemot pirkuma līguma noslēgšanas dienā, jo, kā jau minēju iepriekš, automašīna ir kustama manta, un tās lietošana saistīta ar pastiprinātu mantas bojāšanas risku. Tāpat ir svarīgi automašīnu nekavējoties – līguma noslēgšanas dienā, reģistrēt CSDD uz pircēja vārda.

Vai var māte atstāt mantojumā uz viņas vārda privatizētu māju Bauskā savām meitām, bet neiekļaut mantojumā vīru, ar kuru kopā nodzīvoti 50 gadi un joprojām ir laulībā?

– Jā, māte to drīkst darīt, jo, būdama īpašniece, var rīkoties ar savu īpašumu pēc saviem ieskatiem. Māte var taisīt testamentu vai no-slēgt mantojuma līgumu ar meitām. Šādā situācijā vīram būs tiesības izprasīt no mantojuma savu pārdzīvojušā laulātā kopīgās mantas daļu, ja māja iegūta laulības laikā par abu laulāto kopīgiem līdzekļiem, kā arī pieteikt pretenziju uz mantojumu kā neatņemamās daļas tiesīgajam. Šos un citus  jautājumus ieteicams pārrunāt ar notāru pirms testamenta taisīšanas, jo izdarītā izvēle būs patiesi laba, ja testaments atspoguļos īpašnieka gribu, viesīs skaidrību un izslēgs strīdus nākotnē.

Ja lasītājiem ir juridiska rakstura neskaidrības un jautājumi, rakstiet vai zvaniet uz «Bauskas Dzīvi»: redakcija@bauskasdzive.lv; tālruņi 63922963 un 26521719.