BauskasDzive.lv ARHĪVS

Svētki Latvijas krāsām, skaņām, toņiem un pustoņiem

Vilnis Auzāns

2017. gada 2. jūnijs 00:00

103
Svētki Latvijas krāsām, skaņām, toņiem un pustoņiem

Divas dienas – vakar un šodien, 1. un 2. jūnijā, – Bauska kļuvusi par Latvijas jauno mākslinieku galvaspilsētu. Ap divi tūkstoši skolēnu un viņu pedagogu piedalās V Latvijas bērnu un jauniešu mākslas un mūzikas festivālā «Toņi un pustoņi».

Jauno talantu aktivitātes divu dienu garumā piepilda pilsētas laukumus, kultūras telpas. Mūzika ieskanējusies ēkās, kur līdz šim tā nav dzirdēta. Jaunieši un bērni no Līvāniem, Valmieras, Alūksnes, Ikšķiles, Ventspils, Bauskas un citiem novadiem muzicēja novada domes un centralizētās grāmatvedības ēkā, pansionātā «Derpele», abos pilsētas bērnudārzos. Radošajās darbnīcās skolēni atklāja savus talantus gan Rātslaukumā, gan Bauskas bērnu un jauniešu centrā (BJC), kā arī pilsētas skolās.

Radošo izpausmju bezgalība
Viens no lielākajiem pārsteigumiem baušķeniekiem – iespēja apmeklēt izstādi kādreizējā «sadzīvnieku» kluba ēkā Katoļu ielā 1. Tur eksponēti vairāk nekā 300 skolēnu vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbi. Valsts izglītības satura centra mākslas projektu koordinatore Areta Raudzepa atzina, ka izvēlēties labākos bija ļoti grūti: «Pamatkritērijs līdztekus darbu kvalitatīvam izpildījumam bija autoru snieguma nesamākslotība, nesamaitātība. Patīkami pārsteidza bērnišķīgā naivuma sirsnīgs apvienojums ar jau pamanāmām talanta dzirkstīm.»

Bauskas pilsētas pamatskolas vizuālās mākslas skolotāja Daiga Sējēja neslēpa sajūsmu par bērnu jaunradi: «Šādas izstādes apmeklēju regulāri un vienmēr esmu izbrīnīta un patīkami pārsteigta par bērnu radošo izpausmju bezgalību. Šķiet, ka visas formas, visi izteiksmes veidi un materiāli jau ir izmantoti. Taču nē! Katru reizi es ieraugu ko lielisku. Oriģināls, piemēram, ir mazo kuldīdznieku darbs «Tikšanās pie vecā jumtiņa», kurā lieliski izmantoti nolietotie dakstiņi.»

Daudzi apmeklētāji uzteica izstādes iekārtošanas vietu, norādot, ka Bauska ieguvusi jaunu kultūras telpu. Bauskas BJC direktore Benita Svareniece paskaidroja, ka telpas pieder privātīpašniekam. Ar viņu panākta vienošanās, ka eksponāti šeit būs izvietoti līdz 9. septembrim. Tādējādi jauno talantu darbus varēs aplūkot ikviens interesents.

Burinieki no Zvejniekciema
Krāšņo un izdomas bagāto tērpu kolekciju izrādīšanai īpaši iekārtota BKC lielā zāle, kurā notika tērpu kolekciju fināla skate. Tajā žūrija vērtēja 30 kolekcijas. Līvu valodai skanot, telpā «iepeldēja» desmit burinieku, kurus savos tērpos atveidoja Zvejniekciema vidusskolas audzēkņi. Oriģināli sava pagasta nosaukumu melni balto tērpu kolekcijā demonstrēja Mores pamatskolas audzēkņi. Savukārt mazie modes demonstrētāji no Valmieras jaunrades centra «Vinda» uz mēles izbira kā krāsainas rudens lapas.

Mūsu novadus pārstāvēja Bauskas pilsētas pamatskola, kur skolotājas D. Sējējas vadībā tapusi kolekcija «Sarunas ar rozēm». Uzvaras vidusskolas pedagoģe Rudīte Sprance un viņas audzēkņi izrādīja kolekciju «Jāņa bērni». «Visaugstāk šajā skatē es vērtēju bērnu priekšnesumu, radošumu un drosmi parādīt sevi,» savus kritērijus atklāja žūrijas locekle, tērpu dizainere Sonita Pāvuliņa. 

Vakarā pilsētas ielas izdaiļoja krāšņs svētku gājiens un pilskalna estrādi piepildīja svētku koncerts «Kašera sapņu fabrika toņos un pustoņos». Tur apbalvoja arī labākos tērpu skates kolekciju autorus un demonstrētājus. Šodien, 2. jūnijā, vairums radošo aktivitāšu norisināsies Bauskas pilī. Te paredzēts arī mūzikas un mākslas festivāla «Toņi un pustoņi» svinīgais noslēgums.

Agates Balodes darbs «Zemgales brunču toņi iedvesmo».

Festivāla «Latvijas toņi un pustoņi» vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas darbu izstādes galvenās balvas ieguvēju darbus vērtē un raksturo Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis:

– Jelgavas bērnu un jauniešu centra «Junda» dalībnieces, 9. klases skolnieces Agates Balodes  darbs «Zemgales brunču toņi iedvesmo», kurā darbojas dzija kā materiāls un tautisko brunču raksti kā motīvs, ir patīkams ar savu viengabalainību, spēju atteikties no kiča elementiem un pārspīlētas krāsainības. Gan priekšmetu forma, gan to savstarpējā saspēle un kolorīts veido pārliecinošu kompozīciju, kurā ir saglabāta tautas mākslai raksturīgā nosvērtība un atturīgā estētika. Darbs tuvojas profesionālam uzdevuma uzstādījumam un izpildījuma kvalitātei.

Tukuma mākslas skolas 9. klases skolnieces Laumas Nornieces darbs «Tukums. Dārza iela ziemā» piesaista ar spēju ieraudzīt un pārliecinoši iemiesot savas sajūtas par pilsētu un par ziemu, izvēloties nosacītu krāsu gammu, kurā labi saskaņoti brūnie un zilie toņi, radot klātbūtnes efektu un saglabājot nepieciešamo glezniecības nosacītību. Darbs necenšas atdarināt profesionālo mākslinieku gleznas, tajā pašā laikā tas necieš arī no iepriekšpieņemtas «bērnu zīmējumu» stilizācijas un tieksmes atdarināt kādus noteiktus paraugus. Autore jūt spēju brīvi rīkoties ar izteiksmes līdzekļiem, lai mērķtiecīgi sasniegtu rezultātu.