BauskasDzive.lv ARHĪVS

Piena cenas kritumu nepamato

Piena cenas kritumu nepamato

Piena iepirkuma cena Latvijā kopš gada sākuma atkal samazinās, pēc pērn piedzīvotā kāpuma un pusgada atelpas radot ražotājiem bažas par straujāku kritumu.

Ne ražotāji, ne pārstrādātāji pamatotu skaidrojumu par cenu kritumu nesniedz, vien norādot – vasarā, kad govis dod daudz piena, tā cena nedaudz samazinās ik gadu.

Tirgus tendence
Jautājumu par iepirkuma cenas samazinājuma pamatojumu «Bauskas Dzīvei» uzdeva piena ražotājs, kurš vēlējās saglabāt anonimitāti: «Piena cenas krīt no gada sākuma gandrīz katru mēnesi. Pārējiem uzpircējiem cenas turas 30 centi par litru, bet SIA «Baltic Dairy Board» cenas tikai samazina. Piena nauda netiek maksāta regulāri. Baidāmies, ka neiznāk kā ar bijušo «Bauskas pienu».»

SIA «Baltic Dairy Board» valdes priekšsēdētājs Kaspars Kazāks uz laikraksta lūgumu skaidrot situāciju norādīja, ka uzņēmuma vidējā iepirkuma cena seko tirgus tendencei un pārsvarā pārsniedz to.

Bioloģiskās piensaimniecības īpašnieks Ilgonis Mašinskis no Vecumnieku novada Kurmenes «Bauskas Dzīvei» teic – siltajā gadalaikā, kad piena ir daudz, cenas krīt katru gadu, un pašlaik piena ievākums ir bagātīgs.

Cits uzpircējs
«Cena pagājušā gada maijā bija 11 centi kilogramā, gada beigās tā bija 25 centi, un tas mazajiem ražotājiem mūspusē bija lielākais piedāvājums,» skaidro I. Mašinskis, «tagad Jēkabpils uzpircējs mums maksā 23 centus par kilogramu, un nekad mums nav piedāvāti 30 centi, kā tas ir lielfermām.»

Lauku konsultāciju un izglītības centra vadītājs, Bauskas novada Ceraukstes pagasta piensaimniecības «Strautnieki» īpašnieks Mārtiņš Cimermanis «Bauskas Dzīvei» saka – cenas kritumam skaidru pamatojumu neredz, taču pašlaik Eiropas tirgū ir pozitīvas tendences, jo kāpj sviesta un piena pulvera cena.

«Cenai būtu jāturas virs 30 centiem par kilogramu, līdzīgi kā Eiropā, taču mūsu uzpircēji, iespējams, izmantoja to, ka zemniekiem izmaksā valsts atbalstu,» vērtē M. Cimermanis, «tā ir kārtējā zemnieku pacietības pārbaude. Domāju, ka zemniekiem izdevīgas pārmaiņas pašlaik varētu ienest jauni uzpircēji no Lietuvas un Polijas.»

Kooperatīvi nevienojas
Latvijas Piensaimnieku centrālās savienības (LPCS) valdes priekšsēdētājs Jānis Šolks gan uzskata, ka piena cena pērn novembrī bija pārāk augsta, bet tagad «burbulis noplacis»: «Eiforijas brīdī, kad cena tikai kāpa, daži solīja to, ko nevarēja izpildīt. Tagad piena ražotāji zvana un vaicā, ko darīt, ja noslēgts līgums ar solītājiem, bet nosacījumi mainījušies. Asociācijas uzdevums ir veidot sapratni starp piena ražotāju un pārstrādātāju. Katram ir savas grūtības, uzņēmējiem ar katru zemnieku vajag strādāt individuāli, un tas nav vienkārši.»

Iepriekš pieteiktā piena ražotāju kooperatīvu apvienošanās, lai savāktu lielāku apjomu piena eksportam, pagaidām nav izdevusies tik plaša, kā cerēts, atzīst M. Cimermanis: «Maija vidū sanācām 18 kooperatīvu pārstāvji, tomēr vienošanos par kopēju platformu neizdevās panākt. Taču šajā virzienā turpinās strādāt kooperatīvi «Māršava» un «Piena ceļš».»

UZZIŅAI

Atbalsts piensaimniekiem

Lauku atbalsta dienests (LAD) kopš 24. maija piena ražotājiem izmaksāja valsts ārkārtas pielāgošanas atbalstu – kopsummā 7 miljonus eiro.

Atbalsta likme ir 16,14 eiro par tonnu piena. Atzīto kooperatīvu biedriem, kuri pārstrādā pienu vai kam pieder vairāk nekā 50% pamatkapitāla daļu piena produktu ražošanas kompānijā, atbalsta likme ir 17,75 eiro par tonnu.

Avots: LAD.


Piena iepirkuma vidējā cena Latvijā 2017. gadā pēc Piensaimnieku centrālās savienības datiem

20170529-1751-piena-tabula.jpg