Ērces jau aktivizējas

Mūspuses četri novadi šogad nav starp tām 27 pašvaldībām, kas Latvijā atzītas par ērču encefalīta endēmijas jeb īpaši augsta saslimstības riska teritorijām, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati.
Noņemto kukaini iesaka pārbaudīt
Bauskas slimnīcas traumpunktā ik dienu kāds vēršas pēc palīdzības, lai noņemtu piesūkušos ērci. Iestādes medmāsa Natālija Valtere stāsta, ka pirmā piekodusies ērce kādam Bauskas novada iedzīvotājam noņemta jau aprīļa sākumā. Savukārt brīvdienās, iestājoties siltiem laikapstākļiem, cilvēkiem dodoties pie dabas un aktīvi pavadot brīvo laiku, pieaugot arī gadījumu skaits, kad iedzīvotāji konstatē uz savas ādas svešķermeni. Daudzi izvēlas no tā atbrīvoties ar mediķu palīdzību. N. Valtere atklāja, ka bijušas sestdienas, kad Bauskas traumpunktā bīstamie kukaiņi noņemti septiņiem pacientiem. Pēc viņas aplēsēm šopavasar Bauskas mediķi būs līdzējuši noņemt piesūkušos kukaini vairāk nekā 60 iedzīvotājiem, viņu vidū gan bērni, gan pieaugušie.
N. Valtere aicina iedzīvotājus rūpīgi izvērtēt katru gadījumu un, ja ir iespēja, labāk ērču izņemšanu uzticēt lietpratējiem. Šogad bijušas vairākas reizes, kad pacients vērsies traumpunktā, jo pats bija neveiksmīgi mēģinājis izņemt piesūkušos kukaini, rumpis ticis atdalīts, un no ērces palikusi tikai galviņa. «Pēc palīdzības sniegšanas katram atgādinām, lai novēro pašsajūtu un vismaz divas nedēļas ik dienu mēra temperatūru. Tiklīdz tā paaugstināta vai ir netipiska pašsajūta, vajag vērsties pēc medicīniskas palīdzības,» iesaka N. Valtere.
Pacientu sirdsmieram ārsti iesaka noņemto ērci pārbaudīt Latvijas Infektoloģijas centrā (LIC). Centrā līdz 28. maijam izmeklētas 563 cilvēkiem piesūkušās ērces, no kurām ērču encefalīts konstatēts 21 jeb 3,73%. No visiem pārbaudītajiem kukaiņiem 166 pēc pacientu lūguma noņemti LIC uzņemšanas nodaļā, informēja Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas preses sekretāre Aija Lietiņa.
Joprojām var vakcinēties
No LIC līdz šim izrakstīts viens pacients, kuram bijis ērču encefalīts, un 12 slimnieki, kuriem bijusi Laima borelioze. Pacienti ar ērlihiozi līdz šim LIC nav ārstējušies. A. Lietiņa stāsta, ka aptuveni 70% pacientu, kas vēršas pēc palīdzības Latvijas Infektoloģijas centra stacionārā, ir no Rīgas un tās apkaimes, bet pārējie 30% ir cilvēki no reģioniem, teju no visas Latvijas. Ā. Lietiņa atzina, ka visbiežāk no reģionālajām ārstniecības iestādēm uz LIC tiek pārvesti sirdzēji smagā stāvoklī. Viņa nevarēja precizēt, vai šogad kāds pacients LIC vērsies no bijušā Bauskas rajona teritorijas.
LIC galvenā ārste Baiba Rozentāle atklāja, ka joprojām LIC ir iespējams vakcinēties pret ērču encefalīta vīrusu. Jāņem gan vērā, ka imunitāte pret šo vīrusu organismā izveidosies aptuveni divas nedēļas pēc otrās vakcīnas. Potējoties pēc paātrinātās standarta vakcinācijas shēmas, pacients otro vakcīnu saņem divas nedēļas pēc pirmās, tātad imunitāti iespējams iegūt aptuveni mēneša laikā.
«Vakcinācija arī vasarā ir pilnīgi droša, jo vakcīna satur inaktivētas jeb nedzīvas encefalīta vīrusa daļiņas. Ja neilgi pēc potes, kad imunitāte vēl nav paguvusi izveidoties, piesūcas ērce, nesen saņemtā vakcīna ar inaktivētajām vīrusa daļiņām nekādu papildu bīstamību nerada,» skaidro B. Rozentāle.
Vakcinācija gan ir maksas pakalpojums. Bērniem līdz divu gadu vecumam vakcīnas pieejamas ar 50% atlaidi. Pilnībā valsts apmaksātā bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu tiek nodrošināta tikai teritorijās, kurās saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemioloģiskās uzraudzības datiem pēdējo piecu gadu laikā ir reģistrēta visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu. 2017. gadā par augsta riska teritorijām atzīti 27 novadi: Alsungas, Pāvilostas, Ventspils, Kuldīgas, Pārgaujas, Engures, Dundagas, Kocēnu, Lubānas, Vaiņodes, Rucavas, Skrundas, Kandavas, Amatas, Baldones, Talsu, Vārkavas, Mērsraga, Aizputes, Sējas, Rugāju, Priekuļu, Durbes, Mālpils, Grobiņas, Gulbenes un Rojas novads.
LIC vakcinācijas kabinetā potēšanai pret ērču encefalītu izmanto Austrijā ražoto vakcīnu «TicoVac». Pieaugušajiem vienas vakcīnas cena ir 32 eiro, bet bērniem (līdz 16 gadu vecumam) – 30 eiro.
Vienas ērces pārbaude LIC izmaksā 15,65 eiro. Ērci iespējams pārbaudīt tikai uz ērču encefalīta vīrusu. «Ja pacients ir vakcinēts pret ērču encefalīta vīrusu, vajadzētu apsvērt, vai ir vērts ērci pārbaudīt, jo Laima slimību mēs konstatēt nevaram,» saka LIC vakcinācijas kabineta ārste Irēna Anna Damberga.
Viņa uzsver, ka vislabāk ērci uz vakcinācijas kabinetu atnest dzīvu. Ja kukainis gājis bojā, tas jāieliek kādā trauciņā, iepilinot pilienu ūdens, lai tas nesažūst, pretējā gadījumā pārbaudi veikt nebūs iespējams. Var ielikt arī mitru vates pikuci, dažus zāles stiebriņus vai lapu.
Nepotējas, jo ir dārgi
Vecumnieku novadā Pētera Igauņa ģimenes ārsta praksē izmanto jau pieminētās «TicoVac» vakcīnas. Mediķis atzīst, ka daļa pacientu ir ļoti apzinīgi, vakcinējas visa ģimene – gan pieaugušie, gan bērni. Taču ir daļa, kas neizvēlas potēties pret šo kaiti, ne katrs to var atļauties. «Mēs neuzspiežam, tā ir katra paša izvēle. Es esmu vakcinējies pret ērču encefalītu, tā ir arī mana atbilde, vai vakcinācija pasargā,» teic P. Igaunis.
Viņa praksē šogad vēl nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar ērču encefalītu, bet iepriekš divi trīs gadījumi ik gadu ir fiksēti. Maldīgs esot uzskats, ka ērces var dabūt tikai mežā, jo šie netīkamie kukaiņi dzīvojot metra, pusotra metra augstumā no zemes, pat zemāk, un tās var būt ogu krūmos, zālienā, tās var atnest arī mājdzīvnieks. Arīdzan P. Igauņa pacienti, kas sirguši ar nelāgo kaiti, ne vienmēr bijuši aktīvi ogotāji vai sēņotāji. Turpat pagalmā kukainis bija pamanījies piekosties cilvēka ādai.
P. Igaunis piekodina, ka uzmanīgiem ļaudīm jābūt arī tad, ja mājdzīvniekiem ir iesūkušās ērces. Tās nevajadzētu ar plikām rokām vilkt ārā, mēģināt kaut kādā veidā saspiest, dabūt nost, jo ir bijuši gadījumi, kad ar mikrotraumām rokās, mēģinot glābt savu mīlulīti no ērču kodumiem, cilvēki ir saslimuši ar encefalītu.
Liela daļa izvēlas nevakcinēties, kā iemeslu visbiežāk minot naudas trūkumu. Citos gadījumos kā nevakcinēšanās iemesls tiek minēts arī laika trūkums un neticība vakcinācijai, liecina «If apdrošināšanas» šogad veiktā aptauja.
DER ZINĀT
Piesūkusies ērce jānoņem, cik iespējams ātri, un tas jāveic ļoti uzmanīgi, jo, saspiežot ērces ķermeni, koduma brūcē var iekļūt tās iekšējais saturs, tad palielinās iespēja saslimt ar kādu no ērču pārnestajām slimībām.
Pirms ērces izvilkšanas dezinficē vietu, kur tā piesūkusies. Ērces izvilkšanai izmanto smailu pinceti, ar ko satver ērces snuķīti pēc iespējas tuvāk ādai un lēni ar apļveida kustību izvelk ārā. Ja nav
pieejama pincete, ap ērces snuķīti apsien stipru diegu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci. Pēc ērces izņemšanas koduma brūci dezinficē un rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm.
Vēlams vienu mēnesi pēc ērces piesūkšanās lietot vairāk vitamīnu, labāk dabiskā veidā, kā arī vairāk šķidruma, izvairīties no saaukstēšanās, pārmērīgas sauļošanās, alkohola lietošanas un intensīvas fiziskas slodzes.
Detalizētu ieteikumu saņemšanai, kā arī gadījumā, ja parādās slimības simptomi, nepieciešams vērsties pie ārsta.
Kā izvairīties no ērces piesūkšanās
Ērces visbiežāk nokļūst uz garāmejošu cilvēku apaviem vai apģērba potīšu augstumā un pēc tam lēnām pārvietojas uz augšu. Lai nepieļautu ērces piesūkšanos, pirms došanās pļavās un mežos apģērbs jāpielāgo tā, lai ērce nevarētu zem tā pakļūt. Bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošai, blūze jāieliek biksēs. Ieteicams valkāt gaišas drēbes, uz kurām ērces labi saskatāmas.
Pastaigas laikā ik pa brīdim jāaplūko apģērbs, lai ieraudzītu un laikus notrauktu pa to rāpojošas ērces. Pārnākot no pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces. Jāatceras, ka ērces var atnest mājās arī ar mežā vai parkā plūktām puķēm un zariem.
Avots: LIC informācija.
Saslimstības ar ērču encefalītu gadījumi mūsu novados un Latvijā
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»