VDI sāk pārbaudīt būvniekus par drošības ievērošanu

Valsts darba inspekcija (VDI) sākusi tematisko pārbaudi būvniecības uzņēmumos par darba aizsardzības normatīvo aktu prasību ievērošanu, kuras galvenais mērķis ir nelaimes gadījumos darbā cietušo skaita mazināšana, informēja inspekcijas pārstāve Dace Aleksāne.
Zemgales reģionālās Valsts darba inspekcijas vadītājs Andris Saulītis atklāja, ka Zemgalē plānotas 25 pārbaudes, vismaz sešas būs mūspuses novados.
«Lai arī būvniecības nozares uzņēmumi katru gadu tiek pastiprināti pārbaudīti, joprojām tiek konstatēti darba aizsardzības prasību pārkāpumi. Darbinieki strādā uz nedrošām sastatnēm, nelieto pretkritiena aizsargsistēmas, strādājot uz jumtiem, veic darbus bīstamās tranšejās. Nereti konstatētas nepilnības nodarbināto instruēšanā un apmācībā,» situāciju raksturo VDI direktors Renārs Lūsis.
Šogad, veicot uzņēmumu pārbaudes, pastiprināta uzmanība tiks pievērsta būvobjektā esošo sastatņu drošībai, tranšeju nostiprināšanai, darbam augstumā, nodarbināto kolektīvajiem un individuālajiem aizsardzības līdzekļiem, bīstamu vietu aizsargājošiem nožogojumiem un citiem darba aizsardzības jautājumiem, informē VDI. A. Saulītis papildina, ka tiks pārbaudīta arī Darba likuma prasību ievērošana – reģistrēta nodarbinātība jeb rakstveida darba līgumi, faktiskā darba laika uzskaite un citi.
VDI dati liecina, ka pērn, bijušā Bauskas rajona teritorijā aizvadītajā gadā būvniecības nozarē bijušas 65 pārbaudes un konstatēti dažādi pārkāpumi. Visbiežāk fiksēts, ka uzņēmums nodarbina cilvēkus bez rakstveida darba līguma, stāsta A. Saulītis. Bieži darba devējs nav izsniedzis vai nodarbinātie nelieto atbilstošus individuālos aizsardzības līdzekļus – galvas aizsargķiveres, speciālus apavus, aizsargbrilles, drošības jostas darbam augstumā. Pārbaudēs mūspuses būvobjektos VDI inspektori konstatējuši, ka darbam izmantojamajām sastatnēm nav aizsargnožogojuma, tās nav atbilstoši nostiprinātas, ir bīstamas atveres un caurumi. Daudzviet fiksēta nekārtība, nesakārtotas un piegružotas darbavietas – materiāli, atkritumi, instrumenti utt.. Nereti nodarbinātie veic darbu tranšejās un būvbedrēs, kam nav nostiprinātas malas, tādējādi pakļaujot sevi apbēršanas riskam.
Konstatējot normatīvo aktu prasību neievērošanu, inspektori vadīsies pēc konkrētās situācijas. Darba likuma pārkāpšanas gadījumā tiks izteikts mutisks aizrādījums vai uzlikts naudas sods saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu. Ja tiks konstatēti normatīvo aktu pārkāpumi, kuri būtiski apdraud nodarbināto drošību un veselību, VDI amatpersonas varēs apturēt darbus būvobjektā.
VDI aicina visus būvniekus būt atbildīgiem un kritiski izvērtēt būvdarbu drošību vēl pirms inspektoru vizītes.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»