BauskasDzive.lv ARHĪVS

Kad jāpērk tas, ko nepārdod

Uldis Varnevičs

2017. gada 26. maijs 00:00

473
Kad jāpērk tas, ko nepārdod

Valsts ieņēmumu dienests Latvijas uzņēmējiem četrus mēnešus pieprasījis iegādāties neeksistējošus kases aparātus. Šāds secinājums jāizdara, vērtējot kārtējo kases aparātu epopeju.

Latvijas valdība ik pa laikam rosina kases aparātus mainīt pret tādiem, kas ļaušot mazināt ēnu ekonomikas īpatsvaru tirdzniecībā. Kārtējais mēģinājums pieprasīt ierīču maiņu 2016. gadā izvērsās par nepatīkamu kuriozu.

Īpašas prasības
Valsts ieņēmumu dienests (VID) un Finanšu ministrija (FM) 2016. gada 19. oktobrī vienojās ar uzņēmēju pārstāvjiem, ka jaunajiem noteikumiem atbilstošu kases aparātu maiņai atvēlēs sešus mēnešus. Tā liecina ziņu aģentūras LETA informācija. Katrs to saprata pa savam. 2017. gada 1. janvārī stājās spēkā sešu mēnešu pārejas laiks, kad uzņēmējiem vajadzēja uzstādīt jaunos aparātus. 

Par kuriozo situāciju stāsta Aldis Lībietis, a/s «Latimpulss – biroja tehnika» Bauskas filiāles vadītājs: «Latvijā tagad ir prasības, kas nav citur pasaulē. Esam «Dateks» ražotāju pārstāvji. Saņemot jaunos noteikumus, ražotājs pateica, ka Latvija ir pārāk maza, lai radītu produkciju mūsu tirgum.» Četrus mēnešus noteikumi bija spēkā, bet kases aparātu nebija.

Situācija mainījās 3. maijā, kad VID mājaslapā publicēja informāciju par firmas SIA «Computer Hardware Design» (CHD) kases aparātiem, kas atbilstot jaunajiem noteikumiem. «Esam gandarīti, ka kompānija CHD tirgotājiem piedāvā prasībām atbilstošus kases aparātus, ar ko nav iespējas krāpties. Tas ir liels solis uz priekšu, kas palīdzēs cīnīties ar lielo ēnu ekonomikas īpatsvaru Latvijā,» sacīja VID nodokļu kontroles pārvaldes direktora pienākumu izpildītāja Inese Bindemane.

Citu piedāvājumu nav, un kases aparātu tirgū veidojas monopolstāvoklis. Uzņēmējiem jaunie aparāti jāsāk lietot līdz 1. jūlijam, nevis sešu mēnešu laikā. Nepiepildījās daudzu uzņēmēju cerība, ka prasībām varēs piemērot jau iegādātos kases aparātus.

Slikta vizītkarte
Kases aparāti maksā 300 eiro un vairāk. Biznesa eksperti atzīst, ka izveidojusies situācija viņus nepārsteidz – negaidīti papildu maksājumi ir sava veida Latvijas vizītkarte.

«Daudz aparātu nav jāmaina. Pieļauju, ka tas skars izbraukuma tirdzniecību, un mēs tam esam gatavi,» pauž veikalu īpašnieks Vecumnieku novadā Ēriks Pīlādzis. Viņš saprot VID vēlmi, jo iestādei jaunās ierīces būšot vieglāk kontrolēt.

Andis Lībietis šaubās, ka jaunie aparāti mazinās ēnu ekonomiku: «Arī iepriekš nebija vērts riskēt iejaukties kases aparātu darbībā. Vaina jau nav ierīcēs.»

Daži uzņēmēji aparātus nomainīja pirms 1. janvāra, kad tika publicētas jaunās prasības. Par situāciju stāsta SIA «Divupe 2» valdes loceklis Normunds Grunckis: «Pērn iegādājāmies četras kases sistēmas, katru par 800 eiro. Tām nav īpašas atšķirības no 2008. un 2009. gadā pirktām ierīcēm, kas bija labā darba kārtībā. Gaidām, vai jaunās sistēmas atbildīs noteikumiem. Firma solīja no Valsts ieņēmuma dienesta iegūt atbilstības sertifikātu.»

Latvijas Tirgotāju asociācija mēģina panākt izmaiņas šajā situācijā. Konkurences padome tiek aicināta izvērtēt VID rīcības sekas konkurences jomā kases aparātu tirdzniecībā.


SKAIDROJUMS

Valsts ieņēmumu dienests vienotajā datubāzē reģistrējis vairākus jaunus kases aparātu modeļus. Atbilstības apliecinājums izsniegts «CHD-3050», «CHD-3050 U», «CHD-2050» un «CHD-7». Šie modeļi piemēroti izmantošanai tirgos un ielu tirdzniecības vietās, kā arī maziem un vidējiem tirdzniecības un ēdināšanas uzņēmumiem, kam nav nepieciešams sagatavot pirmčeku.

Konkrētie aparāti nav aprīkoti ar fiskālo atmiņas moduli un nav saslēdzami ar datoru. Tas nozīmē, ka pilnībā izslēgta iespēja dzēst reģistrētos darījumus. 13 395 kases aparātus Latvijā nav iespējams pielāgot jaunajām tehniskajām prasībām.