Bez ūdensskaitītāja jāmaksā dubultā

Bauskas novada iedzīvotājus satraukusi jaunā maksa par patērēto ūdeni, ja mājoklī nav uzstādīts mēraparāts.
Pēkšņi tērē divtik vairāk?
Baušķenieks Viktors atklāj, ka līdz šim kārtība bijusi vienkārša – dzīvoklī, kurā nebija ūdensskaitītāja, viens cilvēks maksāja 9,86 eiro (ūdens + kanalizācija); ja īpašumā deklarētas divas personas, bija jāšķiras no 19,71 eiro utt. «Iepriekšējo periodu SIA «Bauskas ūdens» pieņēma, ka viens cilvēks mēnesī patērē 4,5 kubikmetrus ūdens.
Taču šogad aprēķins ir mainījies, un sanāk, ka no aprīļa indivīds pēkšņi ir palielinājis savu ūdens patēriņu par vairāk nekā 100%. Mēs, divi cilvēki, līdz šim maksājām 19,71 eiro, kas atbilst deviņiem kubikmetriem, bet ar 1. aprīli tie jau ir 20 kubikmetri un 43,80 eiro summā,» pauž Viktors.
Pēc viņam pieejamās informācijas izriet, ka prasība par katrā īpašumā uzstādīto mēraparātu ir pagaidu, jo 2020. gada 1. janvārī summa par patērēto ūdeni tiks aprēķināta no kopējā mājas skaitītāja. «Sanāk, ka pašvaldības uzņēmums SIA «Bauskas ūdens» ir nolēmis pamatīgi nopelnīt uz to dzīvokļu īpašnieku rēķina, kuros nav skaitītāju. Ja nav vēlmes maksāt dubultā divus gadus līdz jaunajām prasībām, nekas cits neatliek, kā uzstādīt skaitītājus, ko arī liela daļa stresa apstākļos pašlaik dara, tērējot šim mērķim 100 eiro un vairāk,» situāciju apraksta Viktors. Neziņā esot arī privātmāju iedzīvotāji, jo neoficiāla informācija liecinot – katram īpašniekam būs jāizbūvē atsevišķa aka ārpus privātīpašuma un tur jāievieto ūdensskaitītājs.
Privātmājās jāsakārto komercuzskaite
SIA «Bauskas ūdenssaimniecība» valdes loceklis Imants Svētiņš apstiprina, ka «Ūdenssaimniecības pakalpojumu likums» noteic, ka līdz 2020. gada 1. janvārim ir jābūt sakārtotai komercuzskaitei visos īpašumos, savukārt MK noteikumi fiksē kārtību, kādos gadījumos ir pieprasāmi tehniskie noteikumi. No tā izriet, ka to privātmāju īpašniekiem, kuri lieto ūdenssaimniecības pakalpojumus bez līguma vai nav izpildījuši veco tehnisko noteikumu prasības, ir jāizņem jauni tehniskie noteikumi, kuros ir prasības par komercuzskaites mēraparāta mezgla uzstādīšanas vietu un norēķinu kārtību.
Gadījumos, kad pakalpojumu lietotājs (privātmājas īpašnieks) pēc līguma par ūdenssaimniecības pakalpojumiem maksā saskaņā ar iepriekš noteikto ūdens patēriņa normu uz vienu iedzīvotāju, tiks pielietota Bauskas novada saistošo noteikumu jaunā norma –15 m3/mēnesī uz vienu iedzīvotāju. I. Svētiņš uzsver, ka šādu īpašumu īpašniekiem esot brīva izvēle, vai pārejas periodā līdz 2020. gada 1. janvārim maksāt šo normu vai sakārtot savu īpašumu atbilstīgi tehnisko noteikumu prasībām. «Jebkurā gadījumā pēc 2020. gada 1. janvāra, ja īpašnieks pats nebūs sakārtojis komercuzskaiti saskaņā ar tehnisko noteikumu prasībām, pakalpojumu sniedzējs būs tiesīgs uzstādīt šo komercuzskaites mezglu par saviem līdzekļiem un izlietoto naudu piedzīt no pakalpojumu lietotāja. Nevienam nav nekāds noslēpums, ka tie privātmāju pakalpojumu lietotāji, kuri līdz šim brīdim nav uzstādījuši uzskaites mēraparātus, to ir darījuši apzināti, jo izmanto ūdeni dārzu laistīšanai un citiem mērķiem, par to nemaksājot. Šī norma ir ieviesta, lai beidzot tiktu sakārtota uzskaite un pakalpojumu sniedzējs varētu saņemt pilnu samaksu par patērēto ūdeni,» uzsver I. Svētiņš.
Normas un varianti daudzdzīvokļu namos
Daudzdzīvokļu māju dzīvokļiem, kuros nav uzstādīti ūdensskaitītāji, ir noteikta norma 10 m3/mēnesī uz vienu iedzīvotāju. «Ir jāsaprot, ka pakalpojuma sniedzējam ir tiesības saņemt pilnu samaksu par katras mājas patērēto ūdens daudzumu pēc komercuzskaites mēraparāta rādījumiem, kas ir uzstādīts uz nama ievada. Pakalpojuma sniedzēja mērķis nav izspiest no dzīvokļa īpašnieka naudu par neizlietotu ūdeni, bet saņemt samaksu pilnā apmērā par mājas kopējo patērēto ūdens daudzumu. Šo problēmu var atrisināt vienīgi ar līguma attiecībām starp pakalpojumu sniedzēju un mājas pilnvaroto personu, ar kuru tiek iztirzāta ūdenspiegādes un norēķinu kārtība. Tikai mājas kopība var izlemt, kā norēķināties ar pakalpojumu sniedzēju par izlietoto ūdeni un kā sadalīt starpību, pilnvarojot nama pilnvaroto personu slēgt līgumu ar pakalpojumu sniedzēju.
Ir iespējami daudzi modeļi, kā norēķināties pilnā apmērā par mājas kopējo patērēto ūdens daudzumu,» teic I. Svētiņš.
Viņš arī min dažus no iespējamiem variantiem, atgādinot, ka precīzu modeli – rīcību – izvēlas mājas kopība ar 51% balsu vairākumu. Viena no iespējām esot, ka mājas pilnvarota persona vienpersonīgi norēķinās par patērēto ūdens daudzumu ar pakalpojumu sniedzēju pēc mājas ievadskaitītāja (komercuzskaites mēraparāta) rādījumiem, sadalot šo patēriņu uz dzīvokļiem pēc iepriekš norunātas kārtības. Te varot būt vairāki sadales mehānismi, pat tāds, ka nav uzstādīti ūdensskaitītāji nevienā dzīvoklī, bet patēriņu sadala proporcionāli iedzīvotāju skaitam. To visu izlemj mājas kopība, uzsver I. Svētiņš.
Esot pieļaujams arī variants, ka mājas pilnvarotā persona iesniedz pakalpojumu sniedzējam nama kopējo ūdens patēriņu un katra dzīvokļa ūdens patēriņu. Šādā gadījumā saskaņā ar mājas kopības pieņemto modeli pakalpojumu sniedzējs izraksta rēķinu katram dzīvoklim atsevišķi un uzrēķina starpību saskaņā ar mājas kopības nolemto modeli. Ir iespējams, ka starpību uzrēķina tikai tiem dzīvokļiem, kam nav ūdensskaitītāju.
I. Svētiņš uzsver, ka iepriekš minētie divi modeļi attiecas tikai uz tām daudzdzīvokļu mājām, kurās ir uzstādīti komercmēraparāti uz namu ievadiem.
Tikai līdz 2020. gada janvārim
SIA «Bauskas ūdenssaimniecība» apkopotā informācija liecina, ka Bauskas pilsētā un novadā ir vēl daudzas mājas, kurām nav uzstādīti komercmēraparāti uz namu ievadiem, un iedzīvotāji norēķinās katrs par sava dzīvokļa ūdens patēriņu atsevišķi. «Šis modelis pastāvēs tikai pārejas periodā līdz 2020. gada 1. janvārim. Šo māju dzīvokļu īpašniekiem ir jāizvēlas, vai maksāt ūdens patēriņa normu 10 m3/mēnesī uz vienu iedzīvotāju vai uzstādīt skaitītājus,» skaidro Imants Svētiņš.
Viņš aicina pirms skaitītāju uzstādīšanas dzīvokļos ievēlēt savas mājas pilnvaroto personu un ierasties SIA «Bauskas ūdens», lai pārrunātu izdevīgāko norēķinu modeli.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»