Bauskas pievārtē izveido stādu placi

Maija sākumā Rundāles novada saimniecība «Lepšas» līdzās savam pamatprofilam – zemeņu audzēšanai – izvērsusi arī dažādu augļu koku, ogulāju, dekoratīvo krūmu un koku, rožu stādu tirdzniecību vienuviet. Šāds stādu placis mūspusē ir pirmais.
Gandrīz visu veidu augļu koki, sākot ar ābelēm, plūmēm, ķiršiem un beidzot ar bumbierēm un aprikozēm, ir nopērkami stādu placī, kas izveidots līdzās «Lepšu» saimniecībai Rundāles novadā. Reaģējot uz pircēju pieprasījumu, sortiments tiks papildināts, apgalvo «Lepšu» saimnieks Aivars Upenieks. Pašlaik ir vairāk nekā 20 šķirņu ābeļu, 19 šķirņu plūmju, 11 saldo un trīs skābo ķiršu veidi, kā arī astoņas bumbieru šķirnes. Tāpat iegādājami krūmmelleņu, aveņu, ērkšķogu, upeņu, dekoratīvo pīlādžu, lazdu un citu koku stādi. Nopērkami arī pašu audzētie zemeņu stādi, lētāki ir kailsakņu, bet augstāka cena tiek prasīta par stādiem podiņos.
A. Upenieks sola, ka drīz būs pieejami arī neierastāki stādāmie materiāli – ģimenes koki. «Piemājas dārzos parasti ir jārēķinās ar ierobežotu vietu, kurā augļu kokus stādīt. Tāpēc mazdārziņiem ģimenes koki ir lielisks risinājums. Piemēram, ņemam vienu veselīgu ķirsi, sarunājam ar lietpratēju, kurš koka vainagā iepotē vairākas šķirnes. Rezultātā jums viens zars būs sarkans, viens dzeltens, bet cits rozā. Ēšanai pietiek, bet tirdzniecībai jau jums nevajag,» smejot stāsta A. Upenieks.
Viņš atklāj, ka ideja par stādu placi radusies šopavasar 15 minūšu laikā, secinājis, ka bijušajā Bauskas rajonā šādas vietas nav. «Es pieļauju, kāds savā piemājas saimniecībā kaut ko audzē un to arī realizē, taču pastāvīga plača mūspusē nav. Tālab esam pirmie un mēģināsim šo nišu aizpildīt. Es ļoti ceru, ka mēs izturēsim,» teic A. Upenieks.
Viņš atklāj, ka uzsvars pamatā tiks likts uz Latvijā audzētajiem stādiem, taču netiks smādēts arī imports no Lietuvas un Polijas. Tam iemesls esot tikai viens – cits cenu līmenis un arī piedāvājuma daudzveidība. Pašlaik līgums ir noslēgts ar SIA «Pūres dārziem» un Lielvārdes novada stādaudzētavu «Rožlejas».
Iecerēts, ka pārsvarā pircējiem tiks piedāvāti konteinerstādi. «Gadu gadiem cilvēki ir pieraduši pie kailsakņu stādiem. Viņiem ir grūti pieņemt, kā tas tā var būt – Jāņos stādīt koku? Taču tur jau tā atšķirība, kas jāiestāsta arī mazdārziņa īpašniekam, – konteinerstādus var stādīt visu veģetācijas periodu, kamēr vien zeme nav sasalusi,» skaidro agronoms A. Upenieks. Viņš uzsver, ka šādu stādu sakņu kamols ir kompakts un pārstādīšanas laikā faktiski netiek traumēts.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»