BauskasDzive.lv ARHĪVS

«Āboļdārzs» – ārpus pilsētas kņadas

Uldis Varnevičs

2017. gada 16. maijs 00:00

68
«Āboļdārzs» – ārpus pilsētas kņadas

Vecumnieku novada Bārbeles pagasta Gaismās sestdien, 13. maijā, aizvadīts pirmais festivāls «Āboļdārzs». Lai arī apmeklētāju nebija ļoti daudz, tomēr atnākušie bija iepriecināti par iespēju tikties šādā festivālā un aicināja saimnieku to rīkot atkal pēc gada.

Festivāls laukos pilsētniekiem – tā var raksturot Kārļa Ulmaņa rīkoto «Āboļdārzu». Pārsvarā meditatīva mūzika, pašizzinošas nodarbības, veselīgas tējas dzeršana un stāstījumi par tām – tās ir festivālu raksturojošās sastāvdaļas. Tomēr paši apmierinātākie, cik varēja manīt, palika bērni.

Kā «Bauskas Dzīve» jau rakstījusi, K. Ulmanis kopā ar dzīvesbiedri Rutu Garklāvu un bērniem Tēdžu un Hanneki pirms dažiem gadiem no galvaspilsētas pārcēlušies uz dzīvi Gaismās, apsaimnieko ābeļdārzu, spiež ābolu sulu un to tirgo.

Daba uzrunā
Daļa festivāla apmeklētāju uzreiz atzina, ka sarīkojums ļoti atgādina «Give and Get» festivālu, kas pirms vairākiem gadiem notika Kurmenē. Tiesa, apjoms mazāks, un darbnīcas tikai dažas, toties noskaņojums un pozitīvisms – tāds pats.

«Festivāls ir ļoti jauks, skatītājam pārsteidzošs. Atnācu tāpēc, ka patīk mūziķi, kas spēlē, un gribējās arī izbaudīt šo atmosfēru, kas radīta ābeļu dārzā. Lai gan ābeles nezied, tomēr var sajust, ka daba uzrunā. Ceru, ka viss arī turpmāk attīstīsies, jo šiem cilvēkiem ir ļoti radoša pieeja,» atzīst Gaismas ciema iedzīvotāja Brigita Kārkliņa, kas izbaudīja visu pasākumu. Viņa atzīst, ka «Āboļdārzs» var kļūt par stimulu, lai līdzīgu festivālu uztaisītu arī kādā citā Vecumnieku novada lauku sētā.

Starp apmeklētājām bija arī Zane no Rīgas un Lauma no Lielvārdes. «Festivāls ir foršs, mums patīk. Viss ir tā, kā gaidīts. Gribētos jau, lai šādu festivālu Latvijā būtu vairāk,» pauž jaunietes. Līdzīgs festivāls, tikai lielāks, notiekot arī Lietuvā.

Mūzikas improvizācija
Uz skatuves kāpa vairāki mākslinieki. Vispirms bija Dace Straume, kas muzicēja ar gongu skaņām, tad improvizācijas mūzikas žanru piedāvāja Ieva Rūtentāle ar grupu. Bija neierasti, kad mūziķe aicināja piedalīties muzikantus no publikas vai arī sacerēja dziesmu sadarbībā ar skatītājiem. Pasākumu pabeidza Reinis Young kopā ar grupu un «Riga Reggae».

Tikmēr bērni aktīvi darbojās lielā smilškastē, gulēja šūpuļtīklos vai izmēģināja staigāšanu pa novilktu lenti – «slackline». «Viss atkarīgs, cik ļoti pats vēlies aizrauties ar šo sporta veidu. Patiesībā uzreiz var redzēt, vai cilvēks to grib un ir gatavs iet cauri treniņu procesam. Pašlaik meklējam tos, kas ir gatavi nodarboties un šo sporta veidu attīstīt. Pozitīvais – tas pašlaik ir ļoti demokrātisks sporta veids, internacionāls, kur savā starpā mierīgi tiekas un sarunājas iesācēji ar visaugstākās klases meistariem,» stāsta biedrības «Slacklinelv» pārstāvis Roberts Frišenfelds.

No Rīgas – uz laukiem
«Viss notiek. Cilvēki atpūšas, bauda festivālu, mūziku, izmanto darbnīcas. Laiks ir ļoti labs,» atzīst festivāla organizators Kārlis Ulmanis. Viņš uzskata, ka pirmais pasākums ir izdevies. Neliela neveiksme varētu būt saistīta ar to, ka 13. maijs bija pārcelta darbdiena, tāpēc ne visi, kas vēlējās, varēja ierasties.

K. Ulmanis kopā ar dzīvesbiedri Rutu Garklāvu mēģināja arī iniciēt diskusiju par pilsētnieku dzīvi laukos. Sanākušie gan ar labpatiku noklausījās viņu stāstu par pārcelšanos no Rīgas uz Gaismām, bet diskusijā īpaši neiesaistījās. Lielākā daļa, cik varēja saprast, tomēr izvēlas palikt pilsētā, bet labprāt gaida šādus pasākumus, kad var pavadīt dienu brīvi pie dabas ārpus pilsētas kņadas.