Rakstniece stāsta par darbu un dzīvi

Bauskas kultūras centra lielo zāli trešdien, 19. aprīlī, piepildīja skolēni, skolotāji un ļaudis cienījamos gados, kas bija atnākuši tikties ar literāti Noru Ikstenu.
Sarunu ar baušķeniekiem vadīja Nacionālās bibliotēkas darbiniece Liega Piešiņa. Viņa atzina, ka pēc populārās grāmatas «Mātes piens» iznākšanas kopā ar autori piedalījušās vairāk nekā simts pasākumos. Saruna Bauskā ritēja pēc labi izstrādāta scenārija, kad atbildētāja zina, ko jautās, un jautātājai ir skaidras gaidāmās atbildes. Tomēr tas nemazināja īpašo gaisotni.
N. Ikstena atminējās dažādas dzīves epizodes. Bērnībā ciemojusies pie vecmāmiņas Stelpē, un abas braukušas uz tuvāko pilsētu Bausku iepirkties. Tas vienmēr bijis piedzīvojums. Kā īpašu gadījumu N. Ikstena minēja tikšanos ar lasītājiem Saeimā. «Neatceros gadījumu, kad kāds latviešu literāts būtu Saeimas deputātus iepazīstinājis ar savu daiļdarbu un kopīgi to pārsprieduši. Bija brīži, kad man nācās sēdēt un klausīties, jo deputāti sāka savstarpējās debates,» atceras N. Ikstena.
N. Ikstena atzina, ka proza ir maratons. Autoram tādēļ jābūt labā fiziskā, ne tikai garīgā formā. Rakstniece atcerējās sarunu ar Vizmu Belševicu, kad viņa, vēl iesācēja, kopā ar citiem rakstniekiem lidoja uz Vāciju. Lidaparāts tolaik bijis ļoti «bēdīgs», Nora ne vienreiz vien cieši ieķērusies V. Belševicas elkonī. «Nebaidies, ja mēs dzīvas nenonāksim galā! Nav, ko nožēlot, jo nekas labs dzīvē no tā rakstnieka darba nav gaidāms. Tie ir sabojāti nervi un liels dibens,» jauno rakstnieci mierinājusi pieredzējusī V. Belševica. N. Ikstena atsaucās arī uz Māras Zālītes salīdzinājumu, ka rakstniecība ir smags vezumnieka zirga darbs.
Drīzumā veikalos Anglijā nonāks «Mātes piena» izdevums angļu valodā. Tur romānam dots nosaukums «Soviet milk» («Padomju piens»). Līdz šim romāns tulkots itāliešu, zviedru, ungāru, gruzīnu un krievu valodā. Maijā Latvijā iznāks N. Ikstenas triloģija «Trīs», kurā apkopoti viņas populārākie darbi «Dzīves svinēšana», «Jaunavas mācība» un «Mātes piens».
N. Ikstena rada arī stāstus, dokumentālo prozu, scenārijus, literārās pasakas. Kā vēstīts lsm.lv, viņa sarakstījusi biogrāfiskas grāmatas par Dzintaru Sodumu, Viju Vētru, Māru Zālīti un Regīnu Ezeru. Rakstniece kopīgi ar dzejnieku Imantu Ziedoni fiksējusi viņa bērnības atmiņas grāmatā «Nenoteiktā bija».
Vairākus gadus Noras mājas ir Gruzija, kam viņa veltījusi grāmatu «Dievmātes draudzene». «Ulubeles pasakas» rakstītas par dzimto Ikšķili. N. Ikstena aktīvi piedalās latviešu literatūras popularizēšanā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»