BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri: jauna nodokļu reforma

Komentāri: jauna nodokļu reforma

Kādas priekšrocības Finanšu ministrijas rosinātā kārtība dos nodokļu maksātājiem? Kā risināt ieņēmumu samazinājumu valsts un pašvaldību budžetā?

Meklē kompensācijas mehānismus
Dana Reizniece-Ozola, finanšu ministre (ZZS):
– Finanšu ministrija nākusi klajā ar piedāvājumu plašām nodokļu izmaiņām, slogu pārnesot no darbaspēka uz kapitāla nodokļiem. Iecerēts iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi samazināt līdz 20% ieņēmumiem līdz 45 000 eiro gadā, bet ieņēmumiem virs 45 000 eiro gadā noteikt IIN likmi 23%. Kapitāla nodokļos paredz noteikt IIN likmi 20% un 0% likmi reinvestētajai peļņai. Plānots atteikties no atbrīvojumiem, kas tiks kompensēti ar darba spē-
ka nodokļu samazinājumu. Ministrija piedāvā celt minimālo algu līdz 430 eiro, kā arī atcelt solidaritātes nodokli un noteikt diferencēto neapliekamo minimumu.
Reformas stratēģijas aprēķini ir tuvu tam, lai panāktu līdzsvaru starp ieņēmumiem un iztrūkumu valsts budžetā, un pašlaik tam pietrūkst
14 miljoni eiro. Ministrija turpina meklēt kompensācijas mehānismus. Plānotā reforma pirmos divus gadus būs grūtāka attiecībā pret ieņēmumiem valsts budžetā. Nepieciešamības gadījumā izskatīta atkāpe no pašreizējā budžeta deficīta, nepārkāpjot mērķus iekļauties noteiktā rāmī. Vidēja termiņa strukturālais deficīts ir 1%, un pieteikts vēl 0,4% deficīts veselības aprūpes finansēšanai.

Miljons eiro mazāk
Gita Skribāne, Vecumnieku novada domes finanšu nodaļas vadītāja:
– Valdība atkal ar lielu žestu mēģina spodrināt savas spalvas. Ar ko pašvaldības budžetā nosegs neiekasēto iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN), minimālās algas pieaugumu un sociālo pabalstu paaugstināšanu? Tie ir valdības lēmumu projekti, kuriem nenāk līdzi finansējums.
Aprēķini ir aptuveni, bet šķiet, ka IIN likmes samazināšana no 23 līdz 20 procentiem Vecumnieku novada budžeta ieņēmumus samazinās par pusmiljonu eiro. Neapliekamā minimuma paaugstināšanas dēļ iespējamais samazinājums ir 450 tūkstoši eiro.
Tik strauja minimālās algas celša-na – no 380 līdz 430 eiro – liks pārskatīt visu atalgojuma sistēmu pašvaldībā. Pēdējās divas reizes, kad valdība palielināja minimālo algu, novada dome pacēla tikai zemās algas. Tagad ar minimālo algu 430, nepārskatot visu atalgojumu, zudīs algu sliekšņi starp amatiem. Vēl nav rēķināts, cik prasīs sociālo pabalstu celšana.
Man nav zināms, ka Finanšu ministrija būtu solījusi kādus kompensācijas mehānismus pašvaldībām. Valdība pašlaik garantē 19,5 procentu nodrošinājumu no kopējiem ieņēmumiem. 2016. gadā valdības finansējums bija 19,8 procenti, tātad solītais ir samazinājums. Nekas netiek dots papildus – tas ir pašreizējais budžets pašvaldībai.

Darbaspēka nodoklis par lielu
MAREKS KRONBUŠS, SIA «D.M.I.» VALDES PRIEKŠSĒDĒTĀJS:
– Veikalu ķēde, kurā darbojos, regulāri rīko seminārus, izskaidro būtiskākos jaunumus. Esmu informēts par iecerēto nodokļu reformu, taču neesmu iedziļinājies detaļās. Izprotu ekonomikas principus – valsts bez nodokļu iekasēšanas nevar pastāvēt. Taču pašlaik situācija dažās pozīcijās sasniegusi kritisko. Īpaši tas skar mazos uzņēmējus. Ir steidzami nepieciešama darbaspēka nodokļa samazināšana. Tas ir nesamērīgi liels, tādēļ mums ir gandrīz neiespējami nodrošināt darbiniekiem pienācīgu atalgojumu.
Neizprotu skaitļus par bezdarbu, bet zinu, ka valstī katastrofāli trūkst darbaspēka. Nevar atrast strādātspējīgus cilvēkus, kuriem var uzticēties. Par tik, cik mēs varam atļauties maksāt, neviens strādāt nenāk. Taču pielikt neko mēs nevaram, jau tā esam uz maksimālās robežas. Lai mazie uzņēmēji neizzustu pavisam, reforma ir nepieciešama. Lai to nopietni vadītu, ir jāiedziļinās detaļās.