BauskasDzive.lv ARHĪVS

Apspriež sadarbību un finansējumu

Vilnis Auzāns

2017. gada 4. aprīlis 00:00

8
Apspriež sadarbību un finansējumu

Sociālo darbinieku pienākumus un sadarbības iespējas ar citiem dienestiem piektdien, 31. martā, Īslīces kultūras namā apsprieda Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) organizētās Novadu dienas dalībnieki.

Uz Bausku bija atbraukuši 250 speciālisti gandrīz no visiem Latvijas novadiem. Līdztekus darba diskusijām viesi varēja iepazīties un iegādāties mūsu novada mājražotāju produktus, pēcpusdienā apmeklēt ražotnes Bauskā, vakarā atpūsties ballē.

Nevajag jaunus noteikumus
Īpašu interesi raisīja diskusija par sociālo dienestu kapacitāti un starpinstitucionālo sadarbību. Mār-tiņš Moors no Rīgas domes Labklājības departamenta aicināja ministriju ierēdņus neaizrauties ar jaunu likumu un noteikumu iz-strādi. «Trūkst sociālo darbinieku visu identificēto gadījumu novēršanai, bet institūcijas iecerējušas jaunas dublējošas darbības, pieprasot papildu atskaites. Jānosaka adekvātas prasības, lai sociālie darbinieki tās spēj izpildīt,» aicināja M. Moors.

Labklājības ministrijas valsts sekretārs Ingus Alliks iebilda, ka ierēdņi problēmas zina un izprot. Daudzu vēlējumu īstenošanu traucē nepietiekams finansējums.

Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus aicināja rast iespēju pašvaldībām palīdzēt sociālajiem darbiniekiem: «Ar zemajām algām mēs darām pāri sociālajiem darbiniekiem. Ja vairāk prasām un uzdodam dažādus pienākumus, jāmeklē papildu finansējums.»

Papildu uzmanība bērnudārziem
Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Ilona Kronberga «Bauskas Dzīvei» nosauca šī gada aktualitātes: «Vēlamies izvērst sadarbības modeli: pirmsskolas izglītības iestādes pedagogs, vecāki un sociālais pedagogs. Vērojumi liecina, ka pazeminājušās vecāku prasmes bērnu audzināšanā, dažādu sociālo problēmu risināšanā. Vairāk darba ir sociālajiem pedagogiem. Otra mūsu prioritāte ir kontrolēt pavisam mazu bērnu komunicēšanas prasmes internetā, sniegt padomus vecākiem un pedagogiem. Ļoti aktuāla ir bērnu uzvedība virtuālajā vidē. Svarīga ir arī dažādu institūciju speciālistu sadarbība.»

Diskusijā izskanēja aicinājums pārskatīt pašvaldības sociālo pedagogu skaitu un to pakļautību, meklējot iespēju viņiem strādāt patstāvīgāk, kvalitatīvāk.

Tiekas reizi mēnesī
Bauskas novada sociālā dienesta darbiniece Ina Krūmiņa «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka reizi mēnesi sapulcē par sociālo jomu spriež dažādu institūciju pārstāvji: «Runājam par aktuālo, meklējam risinājumus. Nereti trūkst vienota modeļa. Nepieciešams starpinstitucionālās sadarbības komisijas darba nolikums.»

I. Krūmiņa pastāstīja, ka Bauskas novadā no šī gada 1. septembra izglītības iestāžu sociālie pedagogi būs sociālā dienesta darbinieki. Paredzētas astoņas amata vietas, sociālie pedagogi strādās gan skolās, gan bērnudārzos. Šāda sistēma ļaus strādāt operatīvāk, speciālisti būs neatkarīgāki lēmumu pieņemšanā. Paredzama darba kvalitātes paaugstināšanās, plānots adekvātāks atalgojums.

Prieks par katru
Rundāles novada sociālā dienesta vadītāja Kristīne Brūvele «Bauskas Dzīvei» atzina, ka pasākumā dzirdējusi jaunas atziņas, uzklausījusi kolēģus un sapratusi, ka daudziem jārisina līdzīgas problēmas.

«Neraugoties uz darba apjoma un sarežģītu situāciju skaita pieaugumu, darbā rodam gandarījumu. Ir prieks par katru vismazāko panākumu. Ir lieliska sajūta, ja šķietami bezcerīgs bērns, kuram veltīts tik daudz darba un uzmanības, apmeklē un pabeidz skolu,» stāsta K. Brūvele.

Rundāles pašvaldības policijas inspektors Mārtiņš Brikers piebilst, ka sociālā dienesta darbā jāpriecājas par katru mazo panākumu, par ikvienu cilvēku, kuram izdevies palīdzēt.