BauskasDzive.lv ARHĪVS

Krāsas, ziedi un dzeja

Antra Ērgle

2017. gada 4. aprīlis 00:00

64
Krāsas, ziedi un dzeja

Bauskas kultūras centrā sestdien, 1. aprīlī, notika projekta «Mans tautastērps» atklāšanas svētki, piepildot izstāžu zāli ar krāsainiem tērpiem, ziediem, mūziku un dzeju.

Ar pirmo ekspozīciju sākas Latvijas simtgadei veltīts izstāžu cikls, kas pusotra gada garumā apceļos visu Latviju, stāsta idejas autore fotogrāfe Ilze Strēle.

Tūkstošiem vainagu
«Doma fotografēt latviešu sievietes viņu pašu tautastērpos dabā ar zāļu vainagiem man radās uz lielās estrādes Dziesmu svētkos, kur ir tūkstošiem ziedu vainagu un katrs citāds. Vēlējos celt gaismā sievu personiskos tautastērpus. Ne katrs tērps ir etnogrāfiski autentisks, bet tas nav vajadzīgs. Latvietei tautastērps ir katrai savs, tāds, kādu jūtu, saprotu un gribu,» «Bauskas Dzīvei» saka Ilze.

Fotogrāfe bija tērpusies Zemgales tautastērpā ar pašas izšūtu blūzi un Jelgavas tautas lietišķās mākslas studijā «Atspole» austiem brunčiem un jostu. «Tas ir mans tērps, ko sāku veidot Atmodas laikā. Ceru, ka dēls dāvās man mazmeitu, kam tērpu nodot,» smaida izstādes veidotāja.

Tagadne un nākotne
Fotogrāfijas papildina Daces Sadakas dzejoļi un Iecavas rotu meistares Gintas Zaumanes izšuvumi. Ginta izstādes atklāšanā bija rotājusies savā tagadnes «tautastērpā».

«Tērpā izmantoti latviešu raksti – Saulīte, Austras koks, svītru joslas. Nezinu, vai nākotnē darināšu sev etnogrāfisko tautastērpu. Senču pagātne ir mūsu tagadne, un tagadne varbūt būs nākotne,» uzskata meistare.

Tērps veidots kopā ar Jelgavas modes nama «Tēma» stilisti Daigu Latkovsku, kura facebook.com profilā pauž: «Ginta paveica brīnumainu darbu – izstādē blakus fotogrāfijām un dzejai rotājas 25 izšūti vainagi.»

Saņems bildes
Atklāšanas svētkos piedalījās teju visas fotografētās dāmas. Bildes pēc izstādes noslēgšanas saņems katra tautastērpa nēsātāja, saka I. Strēle.

Fotogrāfijai pozējusi Jurgita Červinska no Bauskas novada Brunavas pagasta Grenctāles. Viņa «Bauskas Dzīvei» atklāj: «Ilze bija mūsu kāzu fotogrāfe. Bildēt mani tautastērpā viņa atbrauca lietus laikā, tas notika ļoti raiti un patīkami, pozējot ābeļdārzā. Mums, latviešu meitām un sievām, vīriem un puišiem, jābūt lepniem, jo mums ir ļoti skaisti tautastērpi, atšķirīgi novados, pagastos un ciemos. Savu tērpu un darināšanas prieku nodošu mantojumā meitai, mēs pašas arī darinām rotas. Tā kā viņa dejo tautasdejas, tautastērps ir pašsaprotama lieta.»

Jurgita ir gandarīta, ka cilvēki aizvien biežāk tautastērpu izvēlas svētku ģērbam. «Kad eju tautastērpā, ir svētīga un droša sajūta. Tas ir vairāk nekā ikdienas drēbes. Vienlaikus jūtos ērti un pasargāti, it kā vēl kāds spēks būtu blakus,» saka zemgaliete.

Projekta autores ir nolēmušas līdz Latvijas simtgadei apkopot 100 «tautastērpu stāstus» grāmatā, kurai Bauskas izstādē sāka vākt ziedojumus. Saņemts aicinājums doties ārpus Latvijas robežām pie Zviedrijas latviešu kora, kur katrai dalībniecei ir personīgais tērps. Tā ideja vienos latviešus visā pasaulē, saka I. Strēle.

UZZIŅAI

Izstādes «Mans tautastērps» veidotājas

Ilze Strēle ir ģimenes ārste Jelgavā, kuras hobijs kopš 2009. gada ir fotografēšana. Ilze ir tautas fotostudijas «Bauska» dalībniece. Viņa iemūžinājusi fotoattēlos 25 latviešu sievietes un viņu tautastērpus no daudziem novadiem.

Ginta Zaumane ir Iecavas rotu meistare, kuras darinājumi iecienīti gan mūsu valstī, gan ārzemēs. Viņa fotogrāfijas papildinājusi ar izšuvumiem, kuros attēloti latviešu vainagos izmantotie ziedi.

Dace Sadaka ir Mērsraga bērnudārza «Dārta» skolotāja. Viņa raksta dienasgrāmatu, dzeju, esejas, stāstus par dzīvi, cilvēkiem un putniem, par kaislībām, mieru un laiku, kas ir mūžīgs. Dace fotogrāfijās redzamo ietērpusi dzejas rindās.