BauskasDzive.lv ARHĪVS

Sulu un pumpuru gādāts uzmundrinājums

Valija Beluza

2017. gada 4. aprīlis 00:00

67
Sulu un pumpuru gādāts uzmundrinājums

Līdzās kļavu un bērzu sulai veselības stiprināšanas pirmrindniece ir alkšņu sula. Šis koks ir skopāks, sulu tecēšanas brīdis ir īss un grūtāk notverams. Toties alkšņu sula, pat mazā porcijā vai kopā ar bērzu sulu, uzlabo gremošanu, veicina aknu darbību, stiprina kaulus un locītavas, mazina iekaisumu. Tā enerģētiski vairo emocijas, kas spēcina ģimenes saites.

Mazāk pazīstamajā liepu sulā ir aptuveni 2% cukura, to iegūst un lieto tāpat – gan svaigā veidā, gan ieskābējot spirdzinošu un veselīgu dzērienu vasarai.

Koku sulu kūres laikā vēlams dienā izdzert tik daudz, cik bez piepūles var dabūt iekšā. Ar patiku, maziem malciņiem, nesteidzoties. Pārbaudes metode pavisam vienkārša: ja urīns ir tumšs – jādzer vairāk; ja gaišs – jau gana.

Enerģijas bumbas pagatavošanai noder sula, ko iegūst no pieneņu, lielās un baltās nātres lapām, mārpuķīšu un lakaču lapiņām, skābenēm, ceļmallapām, lauku sinepēm, virzas, balandas, gārsas, zaķkāpostiņiem, lāču ķiplokiem un jaunajiem apiņu dzinumiem. Ja nav visu sastāvdaļu, izmanto pieejamās. Pārnestus mājās, augus vairākas reizes rūpīgi noskalo. Kad ūdens notecināts, augus samaļ sulu spiedē vai ar gaļasmašīnu, šķidrumu izkāš caur linu drāniņu. Sulu glabā stikla vai māla traukā vēsā vietā un izlieto pāris dienās ne tīrā veidā, bet piemaisot pie zupas vai ūdens. Vienu daļu sulas pievieno četrām daļām cita šķidruma.

Aizdzen depresiju
Auga vērtīgās īpašības koncentrētā veidā satur pumpuri, kuru dziedinošo spēku izmanto gemmoterapijā – ārstniecībā ar pumpuru preparātiem, kas balstās uz fitoterapijas un homeopātijas principiem.

Pumpurus katrs var sagādāt pats, tos jāpaspēj ievākt pilnbriedā pirms atvēršanās – martā un aprīlī. Dienā 10 – 15 pumpurus vēlams apēst svaigus, pievienot salātiem, kefīram, brokastu putrai vai likt uz sviestmaizēm.

Popularitātes virsotnē ir bērzu pumpuri ar tiem piemītošajām baktericīdajām īpašībām. Jau izsenis tos izmanto kā urīndzenošu līdzekli pret sirds un nieru radīto tūsku, sirds stiprināšanai un organisma atjaunošanai. Bērzu lapu aizmetnīši attīra asinis, mazina sāpes, iekaisumu un labi noder ziemas depresijas ārstēšanai, garīgo traucējumu un grūtsirdības mazināšanai.

Ne mazāk vērti ir citu lapu koku, priežu un egļu pumpuri. Priežu pumpurus var samaisīt ar medu un garšas uzlabošanai pievienot citrona sulu, iekļaut plaušu tējās, izmantot osteohondrozes, aknu un žultspūšļa problēmu gadījumā. Priežu pumpuru sīrups palīdz pret saaukstēšanās slimībām, klepu un ir labs imūnsistēmai.

Liepu pumpuros un mazajās lapiņās ir ogļhidrāti, kas stiprina imunitāti. Aprīlī tos var pakošļāt vai pievienot salātiem.

Veselībai derīgi, kaut arī rūgteni, ir apses pumpuri. Lai mazinātu specifisko garšu, tos pirms ēšanas atbrīvo no lipīgajām zvīņām.
Tagad ir īstais laiks vākt papeļu pumpurus. Izžāvēti tie ilgstoši saglabā patīkamu aromātu un izdala daudz fitoncīdu, tāpēc izmantojami saaukstēšanās slimību un gripas ārstēšanā un profilaksē.

Kļavu pumpuri tīra aknas, nieres, mazina tūsku. Ceriņu pumpuri mazina sāpes un tīra sastrutojumus.

Saberzti koku pumpuri, ko samaisa ar eļļu, krējumu, sviestu vai māliem, lieliski noder kompresēm un skaistumkopšanai – masāžai un sejas maskām. Novārītus pumpurus var pievienot relaksējošai vannai. Pumpurus drīkst ievākt tikai no kokiem un krūmiem, kas atrodas tālu no automaģistrālēm un notekgrāvjiem.

Kanēlis, ingvers un miegs
Lieliskas īpašības piemīt kanēlim. Tas paātrina asinsriti, pazemina slikto holesterīnu, spēcina sirdi, ārstē kuņģi un zarnu traktu un palīdz dedzināt taukus. Ik vakaru vēlams izdzert glāzi kefīra vai paniņu ar ¼ vai 1 tējkaroti kanēļa un dienas laikā – pusotru litru silta ūdens, kurā izšķīdinātas trīs ēdamkarotes medus un trīs tējkarotes kanēļa. Šādi maisījumi attīra gremošanas traktu un nogalina parazītus.

Līdzās veselīgai ēdienkartei un fiziskajām aktivitātēm svaigā gaisā kā efektīvu tauku kausētāju svara vērotāji atzinuši dzērienu, ko lieto pa ēdamkarotei 20 minūtes pirms katras ēdienreizes. Divām glāzēm verdoša ūdens piejauc tējkaroti maltu ķimeņu, pustējkaroti rīvētas ingvera saknes un vāra piecas minūtes. Atdzesētam šķidrumam pievieno 1/2 citrona sulas.

Kvalitatīvs, pilnvērtīgs miegs stimulē organisma šūnu atjaunošanos, uzlabo imunitāti, aizkavē novecošanos, paglābj no Alcheimera slimības un cīnās ar audzējiem. Pietiekami neizguļoties, cilvēks var ne tikai notievēt, bet arī pieņemties svarā.


UZZIŅAI

Bagātā C vitamīna satura dēļ vērtīgāki par pērnajiem dārzeņiem un augļiem ir upeņu pumpuri. Tie uzlabo organisma spējas pretoties slimībai un aizkavē novecošanos. Lai ātrāk atgūtos pēc slimošanas, gatavo upeņu pumpuru maisījumu ar medu un citronu. Pusglāzei saberztu upeņu pumpuru pievieno četras ēdamkarotes medus un viena citrona sulu, samaisa, liek ledusskapī un izlieto nedēļas laikā.

Gemmoterapija
Balstās uz augu cilmes šūnām. Svaigajiem jaunajiem pavasara dzinumiem ir enerģija augšanai un attīstībai. Ar šo spēju daba tos apveltījusi, lai varētu izdzīvot gan krasās temperatūras maiņās un ierobežotas gaismas režīmā, gan aukstā vējā un salā.
Augšanas laikā augu vielmaiņa notiek milzu ātrumā, tie aktīvi patērē saules, mēness un zemes dzīvības enerģiju.
Gemmoekstrakti ar maigu iedarbību līdzsvaro dažādu orgānu un sistēmu funkcijas, sniedz interesantu risinājumu drenāžas problēmai, lai aktivizētu izvadorgānus – žultspūsli, nieres, aknas, ādu un plaušas.
Daudzas slimības attīstās novārgušā, neaprūpētā organismā, kurā šie izvadprocesi ir palēnināti. Tas var būt saistīts ar organisma dabisko novecošanos, kā arī ar šlakvielu koncentrāciju.

Avots: imunologs.lv.