BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri: atver dabasgāzes tirgu

Komentāri: atver dabasgāzes tirgu

Ko iegūs patērētāji ar brīvā dabasgāzes tirgus noteikšanu? Kas joprojām nav skaidrs jaunajā kārtībā?

Jāvērtē rūpīgi
Ieva Bethere, Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas pārstāve:
– Tirgus atvēršana nozīmē iespējas brīvi izvēlēties dabasgāzes tirgotāju un piedāvājumu, līdzīgi kā elektroenerģijas nozarē. Mājsaimniecībām tas nav jādara obligāti ar 3. aprīli, bet tāda iespēja pastāv. Mājsaimniecībām tirgu atvērs pakāpeniski, tāpat kā savulaik ar elektrību.
Uzņēmējiem un mājsaimniecību klientiem, izvēloties piegādātāju, jāvērtē dažādu tirgotāju piedāvājumi, uzmanīgi jāizlasa līguma nosacījumi. Jāpievērš uzmanība dabasgāzes kopējai cenai, norēķinu veidam, līguma termiņam, kā arī pirmstermiņa pārtraukšanas kārtībai un soda sankcijām. Svarīgi saprast jautājumu izskatīšanas kārtību un zināt avārijas dienesta kontaktinformāciju.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija ir pieņēmusi visus nepieciešamos normatīvos aktus, kas ir regulatora kompetencē un kuri pēc Enerģētikas likuma bija jāpieņem līdz 3. aprīlim. Kopumā regulators ir apstiprinājis 12 normatīvos aktus, lai Latvijā varētu atvērt dabasgāzes tirgu.

Piedāvājumu vēl nav
Ilmārs Rūsis, SIA «Bauskas siltums» valdes loceklis:
– Siltuma ražošanu uzņēmumā kaut kādā mērā dabasgāzes tirgus atvēršana ietekmēs. Tomēr esam panākuši, ka gāzes īpatsvars kurināmā apjomā ir mazāks par 20 procentiem, un ietekme nebūs liela.
Ir daudz tirgotāju, tomēr pašlaik neviena piedāvājuma mums nav. Vienīgā, kas aicina uz pārrunām, ir «Latvijas gāze». Daļēji tas tāpēc, ka mēs vairs neesam ļoti interesanti tirgotājiem – patērējam apmēram 0,6 miljonus kubikmetru gāzes gadā, citi novada pašvaldības apkures katli  – apmēram 0,7 miljonus kubikmetru. Vēl pavisam nesen mūsu patēriņš vien bija 2 – 3 miljoni kubikmetru.
Līgumu par gāzes piegādi vajadzētu noslēgt līdz 15. jūnijam, bet arī vēlāk nevajadzētu būt problēmām. Savulaik prognozēja gāzes cenu kāpumu, bet pašlaik nešķiet, ka tas drīzumā gaidāms. Situāciju sarežģī tas, ka nav vēl zināms, kāda būs tarifu aprēķināšanas metodika, kas atbildēs par gāzes piegādi – tirgotājs vai sistēmas uzturētājs. Nav regulatora lēmuma, un tas rada neskaidrību. Mūs tas gan neuztrauc – šovasar pilsētu ar silto ūdeni pilnībā nodrošinās šķeldas apkures katls. Līdz rudenim tirgum jau vajadzētu būt sakārtotam.

Bažas par lielāku cenu
Aivars Svarenieks, Bauskas uzņēmējs:
– Mazajiem patērētājiem – juridiskām personām – «Latvijas Gāze» pašlaik jau izsūtījusi savu dabasgāzes piegādes līguma projektu. Tajā esmu konstatējis, ka cena tiks aprēķināta par kilovatstundām. Vērā tiks ņemta arī gāzes siltumspēja. Šo nosacījumu gan neuzskatu par īpaši korektu. Katrs piegādātājs noteiks atšķirīgu siltumspēju, caurulē viss sajauksies kopā, un kurš pēc tam varēs noteikt tieši mana uzņēmuma patērētās gāzes siltumspēju? Pašlaik nav zināms arī, kāda būs atlaides skala no patērētā apjoma. Līdz šim zemāku cenu piedāvāja, ja gada patēriņš bija 120 tūkstoši kubikmetru.
Rēķinā ietvers jaunas izmaksas – sadales, uzglabāšanas, pārvades izdevumus. To visu saliekot kopā, man šķiet, tāpat kā brīvā elektrības tirgus sākumā, galacena būs lielāka par pašreizējo. Ir bažas, ka prasības pret patērētāju arī varētu būt augstākas.