BauskasDzive.lv ARHĪVS

Panu valstī rod iedvesmu

Mārīte Ozoliņa

2017. gada 31. marts 00:00

381
Panu valstī rod iedvesmu

Bioloģiskā lauksaimniecība iegūst aizvien lielāku popularitāti, tai pievēršas arī intensīvās saimniekošanas reģionā Zemgalē un citviet Eiropā.

Kopā ar Jelgavas un Dobeles puses lauksaimniekiem mācību grupās piedalās baušķenieki. Bauskas bitenieks Oskars Spalis apguvis zinības bioloģiskajā saimniekošanā. Brunaviete Iluta Straģe pašlaik veido bioloģisko saimniecību, ir beigusi kursus pie kaimiņiem Kroņaucē.

Stiprina zaļo domāšanu
Iluta pārliecinājusies, ka «mācības sniedz dziļāku izpratni par videi draudzīgu lauksaimniecību». Viņas piemājas saimniecībā Brunavas pagasta Lobgalē allaž dzīvojuši un strādājuši zaļi, izglītošanās tikai pastiprinājusi šo vēlmi. Iecerēts slaucamo aitu ganāmpulku paplašināt līdz 50 lopiņiem, piesaistīt līdzekļus no mazo lauksaimnieku atbalsta programmas. Tā varēs sagādāt slaukšanas aparātu. Brunaviete gandarīta, ka saimniekošanā iesaistās Straģu jaunā paaudze, lielākā palīdze ir 13 gadus vecā meita Luīze.

Saimniece no aitas piena gatavo saldējumu, tas pieprasīts tirdziņos. Produktam ir mazāk cukura, turklāt aitas piena taukus cilvēka organisms labāk pārstrādā. Aitas pienam nav īpašas garšas, kas daļai cilvēku netīk kazas piena produktos. Ir ģimenes, kas aitas pienu lieto pastāvīgi.

Rosītos 27 stundas
Kopā ar Dobeles lauku konsultāciju birojā organizētās bioloģiskās lauksaimniecības mācību grupas dalībniekiem Iluta piedalījās braucienā uz Poliju, kur iepazītas vairākas bioloģiskās saimniecības. Brunavieti īpaši sajūsmināja redzētais uzņēmēja Miroslava Angieļčuka «valstībā», kā to pēc apskates dēvēja Latvijas pārstāvji.

Arī «Bauskas Dzīve» bija pārsteigta par ieceru vērienīgumu un «pana Miroslava» ideju daudzveidību. «Ziolowy Zakatek» jeb «Zaļo augu stūrītis» atrodas dažus desmitus kilometru no iecienīta iepirkšanās galamērķa Belostokas. Tā ir Podlases vojevodiste Polijas ziemeļaustrumos, kur trešdaļa zemes ir dabas parki un rezervāti ar «Natura 2000» statusu.

Polijas senatnīgums pie pana Miroslava sadzīvo ar mūsdienīgām tehnoloģijām un veselībai draudzīgu produktu ražošanu. Tas ir milzu pievilkšanas spēks, un vasarā apmeklētāju skaits sasniedz pat 3000 dienā. Tādēļ zemgaliešu apmeklējumi plānoti laikā, kad var netraucēti iedziļināties ražošanas procesos. M. Angieļčukam ir biologa izglītība, dziļas zināšanas par ārstniecības augiem un to pielietojumu. Viņš atzīstas, ka sirdij tīkamam darbam var veltīt «27 stundas diennaktī».

Sadarbība ar Latviju
Darba apjoms šeit milzīgs: celtniecība, ārstniecības un garšaugu kolekcija, siltumnīcas, eļļu spiestuves, tēju maisījumu fasēšana, produkcijas tirdzniecība, apmeklētāju izglītošana un ēdināšana, naktsmītnes un sauna, keramikas ražotne, mājdzīvnieku un putnu kolekcija. Tas viss 17 hektāru teritorijā.

Uzmanības vērta ir augu kolekcija, kurā 1000 dažādu sugu. 2011. gadā zaļajam veidojumam piešķirts botāniskā dārza statuss, ir sadarbība ar Rīgas un Salaspils botānisko dārzu. Latvijas delegācija ieguva plašāku informāciju par augiem, kas piemēroti mūsu valsts apstākļiem. Nodarbībās pans Miroslavs raksturoja zālīšu vērtīgās īpašības, sniedza ieskatu finanšu aspektā. Viņa saimniecībā ar drogu vākšanu nodarbojas īpaši mācīti ļaudis.

Bioloģiskā saimniece ungurpiliete Aija no Alojas novada pirms trīs gadiem šeit viesojusies un bija pārsteigta, ka tik daudz šajā laikā mainījies. Viņa uzskata, ka Latvijas ekoloģiskajām saimniecībām tāds plašums nebūtu pa spēkam, jo pie mums bioloģiski galvenokārt saimnieko ģimenes.

Koka ēku otrais mūžs
Polijas senatnīgums redzams ēkās, un Miroslavs koka būves, kuras vairs neizmanto, ved no tuvākas un tālākas apkārtnes, lai atjaunotu. Celtnieku un amatnieku grupā ir 50 darbinieku, arī Ukrainas meistari, kuru darbs labi novērtēts. Ik pa laikam teritoriju papildina atjaunota koka būve, kas ieguvusi otru mūžu. Pašlaik top mežsarga māja, kurā iekārtos mežam veltītu ekspozīciju.

Meža ielokā slejas koka baznīca, kuras vēsture datējama ar 18. gadsimtu. Sakrālā celtne regulāri pulcina katoļticīgos uz dievkalpojumu. Iluta Straģe kā kristīgs cilvēks atzīst – viņa te jutās īpaši gandarīta, dienā redzēto noslēdzot ar vietu, kas ļauj starot dvēselei. «Tas dod pārliecību par harmoniskas pasaules iespēju mūsdienu saspringtajā ritmā,» teic zemgaliete.


UZZIŅAI


Bioloģiskās saimniecības Bauskas novadā:
SIA «Jaunkrasts», z/s «Priedes» Brunavas pagastā,
SIA «Sparlats», SIA «Serviss-DL» Gailīšu pagastā,
z/s «Virši» Mežotnes pagastā,
SIA «Mazbungas» Dāviņu pagastā,
SIA «Jundas» Vecsaules pagastā,
z/s «Užiņi» Īslīces pagastā,
z/s «Dārzi» Ceraukstes pagastā.

Vecumnieku novada Stelpes pagasta bioloģiskā saimniecība «Ozoli» 2015. gadā kļuva par konkursa «Sējējs» laureāti. Novadā ir daudz bioloģisko saimniecību ar daudzveidīgiem ražošanas virzieniem.

Avots: Zemkopības ministrija, pašvaldības.