Vecpilsētā ierīkos piemiņas vietu

Latvijas Ebreju kopiena bijušās sinagogas vietā Bauskā iecerējusi izveidot piemiņas vietu, kurai tēlnieks Ģirts Burvis devis simbolisku nosaukumu «Sinagogas dārzs».
Trīs metrus augstas gabiona skulptūras, melnā marmora piemiņas zīme, apstādījumi – tā šovasar plānots pārveidot pašlaik ar krūmiem apstādīto laukumu Pasta un Rīgas ielas stūrī vecpilsētā.
Nav nekur citur Eiropā
Trešdien, 29. martā, Ebreju kopienas izpilddirektore Gita Umanovska un tēlnieks Ģ. Burvis ar piemiņas vietas ieceri skicēs iepazīstināja Bauskas novada būvvaldes vadību. Uz tikšanos bija ieradušies sabiedrības pārstāvji.
G. Umanovska pauda gandarījumu, ka pēc daudzu gadu ilgām pārrunām, viedokļu sadursmēm beidzot ideja attīstīta tik tālu, ka tēlnieks izgatavojis skices, ir izveidota videovizualizācija. Kopiena ir gatava strādāt, lai šogad piemiņas vietu izveidotu. Tēlnieka un būvnieku darbu finansēs no kopienas līdzekļiem. Pašvaldība lūgta ieguldīt naudu piemiņas zīmes teritorijas sagatavošanā, kā arī palīdzēt ar dokumentu ātrāku apriti.
«Tēlnieka piedāvājums biju patīkamas pārsteigums. Tāds memoriāls sagrautās sinagogas vietā, kāds paredzēts Bauskā, nav nekur citur Eiropā. Tas nav iecerēts kā drūms piemineklis skumjām, bet gan atgādinājums un vienlaikus rosinājums dzīvot tālāk,» piemiņas vietas ieceri raksturo G. Umanovska.
Gabiona skulptūras
Biedrības «Bauskas vecpilsēta» vadītāja Ieva Bronko-Pastore atzinīgi vērtē tēlnieka pietāti pret pilsētvidi: «Tas ir piemineklis dzīvei, nevis nāvei. Tas vēsta par baušķeniekiem, kas šeit reiz bijuši. Skulpturālie tēli nav smagi un nomācoši, tie lieliski «iedzīvosies» starp vecpilsētas namiem un tuvumā plūstošo Mēmeli.»
Gabiona skulptūras veido no metāla stiegrām un stieplēm pīts karkass, kuru piepilda ar akmeņiem vai šķembām. Gabionus izmanto nogāzes nostiprināšanai, terašu veidošanai, dažviet arī skulpturāliem veidojumiem. Ģirts Burvis pastāstīja, ka Bauskā paredzēts uzstādīt piecas aptuveni trīs metrus augstas skulptūras. Sietus plānots pildīt ar dolomītu. To izmantos arī soliņu un simbolisku žoga fragmentu būvei. Skulptūras izvietos pa perimetru bijušās sinagogas sienu vietā. Iekšpusē, kur reiz bija sinagogas Svēto Rakstu skapis un pults, būs melna marmora akmens. Tajā iekals Bauskā reiz dzīvojušo ebreju dzimtu uzvārdus, kā arī nelielu skaidrojumu latviešu un angļu valodā. Turpat uzstādīs no gabiona veidotu simbolisku svečturi kā koku, kura saknes ietieksies zemē, bet zari vērsti augšup.
Vīzija par tālāko apbūvi
«Dolomīts ir Bauskai raksturīgs materiāls, jūs to esat iepazinuši Plūdoņa pieminekļa pakājē. Man šķiet, pilsētā tas lieliski iederas. Tāds pats dolomīts būtu jāatrod sinagogas dārzam. Tam jābūt augstvērtīgam, kvalitatīvam materiālam,» skaidro Ģ. Burvis.
Tēlniekam ir vīzijas par piemiņas vietas tālāko attīstību. Aiz sinagogas dārza varētu turpināties labiekārtota teritorija līdz pat upei. Savulaik Mēmeles kreisajā krastā bijusi promenāde, ko vajadzētu censties atjaunot. Gabionu, kas ir ērts, moderns un ne pārāk dārgs materiāls, varētu izmantot, papildinot skvēru ar citiem skulpturāliem veidojumiem. Terasē taptu neliels skatu laukums ar pieeju upei. To izmantotu fotosesijām un kā uzstāšanās vietu.
Novada domes priekšsēdētājs Raitis Ābelnieks atzinīgi vērtēja sinagogas dārza skices. Tās respektē pilsētas apbūves prasības, nav tik drūmas un vidē neiederīgas kā iepriekšējais memoriāla projekts.
Novada administrācijas attīstības un plānošanas nodaļas vadītāja Ilze Tijone pauda pašvaldības gatavību palīdzēt kopienas pārstāvjiem atļauju, izziņu, atzinumu sagatavošanā. Izpilddirektora vietniece Ineta Ruhocka skaidroja, ka par šo objektu nav jārīko sabiedriskā apspriešana, taču iedzīvotāji ir jāinformē, jāuzklausa viņu viedoklis. Ir iecere organizēt sapulci, kurā par piemiņas vietas koncepciju pastāstītu arī tēlnieks.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»