Spridzina klusi, akmeņi nelido

Iecavas novada dolomīta atradnē «Jaunbemberi» 29. martā interesenti bija aicināti piedalīties pirmās spridzināšanas procesa vērošanā.
Sanākuši bija ap desmit tuvējo māju kaimiņi, «ekskursijā» atvesti bērnudārza audzēkņi. Kontrolētās eksplozijas iespaids nebija gaidītais – skatītāji bija cerējuši uz vizuāli krāšņāku un skaļāku efektu. Atskanēja vien daži būkšķi, un virs spridzināšanas vietas pacēlās neliels putekļu mākonītis.
Tagad citas tehnoloģijas
«Tie ir no seniem laikiem saglabājušies stereotipi, ka spridzināšanas laikā nogrand visa pamale un pa gaisu lido akmeņi,» karjerā notikušo skaidro SIA «Dinamix» atbildīgais darbu vadītājs Valērijs Jurkins.
Viņš stāsta, ka agrāk izmantoja īpaši jaudīgu sprāgstvielu, kuru novietoja vienā vietā un tad to uzspridzināja. Tagad spridzināšanā izmanto jaunākās tehnoloģijas, eksplozijas brīdī troksnis ir neliels un akmeņi pa gaisu nelido. Dolomītā pirms tam izveidoja vairākus urbumus dažādā dziļumā. Tajos ievietoja sprāgstvielu. Detonēšana notika pakāpeniski ar nelieliem intervāliem. Sākumā spridzināja dziļākos slāņus, tāpēc troksnis bija mazs, jo to slāpēja augšējā dolomīta kārta. Sanākušie tādēļ dzirdēja nelielu sprādzienu sēriju.
Brauktuvi sola laistīt
Uldis Rāzmanis dzīvo aptuveni puskilometru no karjera. «Šoreiz nekāda trokšņa nebija, pāris sekunžu mazi būkšķi. Taču līdz šim mājās esam dzirdējuši, kā strādā dolomīta drupināšanas iekārtas. Troksnis atkarīgs no vēja virziena,» skaidro zemnieks
U. Rāzmanis.
Netālu no karjera dzīvo iecavnieces Evijas Kreicšteinas mamma. Eviju šāds spridzināšanas troksnis nesatrauc. «Uzņēmējiem jāstrādā. Jādara arī šādi darbi, un mums jāmācās ar to sadzīvot. Man svarīgi, lai viss notiek tā, kā bija solīts, akurāti, atbildīgi pret vidi. Uzņēmējs solīja salabot ceļu un to izdarīja. Tagad svarīgi, lai labo ceļu tādu pašu uztur, lai neaizmirst par solījumu brauktuvi laistīt, mazinot putekļu izplatīšanos,» pauž uzņēmēja E. Kreicšteina.
Daži iedzīvotāji bija kritiski, jo esot demonstrēta spridzināšana ar mazu jaudu, cerot kliedēt bažas par iespējamo iespaidīgo troksni un vibrāciju. Kāds zinātājs stāstīja, ka citviet spridzināšanas laikā troksnis ir daudz lielāks un akmeņi tomēr lidojot pa gaisu.
Būs nedaudz skaļāk
Uzņēmuma «DSG Karjeri» vadītājs Edgars Veigurs «Bauskas Dzīvei» apliecināja, ka turpmāk spridzināšanai varētu izmantot lielāku jaudu. Tomēr vibrācija un skaļums pieaugs minimāli. Šī metode ļauj ātrāk izstrādāt dolomīta krājumus, nekā to panāk ar atskaldāmo āmuru. Spridzinot dolomītu sadala trīs līdz četrus metrus dziļi, bet ar āmuru vienā kārtā var atdalīt nepilnu pusmetru biezu slāni.
«Jaunbemberos» iegūstamais dolomīts ir ļoti augstas kvalitātes, tā šeit ir apmēram viens miljons kubikmetru. Latvijā citviet tādas atradnes nav. Šo dolomītu izmanto galvenokārt ceļu būvei. E. Veigurs skaidroja, ka darbi ritēs dalīti. Būs spridzināšana, tad kādu mēnesi iegūto dolomītu drupinās un vedīs projām. Uzņēmējs pauda gatavību pildīt solīto – gādāt par ceļa kvalitāti un mitrināšanu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»