BauskasDzive.lv ARHĪVS

Dolomīta ieguve Iecavas novada «Jaunbemberos» pieaugs

Vilnis Auzāns

2017. gada 31. marts 07:58

1434
Dolomīta ieguve Iecavas novada «Jaunbemberos» pieaugs

Iecavas novada dolomīta atradnē «Jaunbemberi» 29. martā interesenti bija aicināti piedalīties pirmās spridzināšanas procesa vērošanā.
Sanākuši bija ap desmit tuvējo māju kaimiņi, «ekskursijā» atvesti bērnudārza audzēkņi. Kontrolētās eksplozijas iespaids nebija gaidītais – skatītāji bija cerējuši uz vizuāli krāšņāku un skaļāku efektu. Atskanēja vien daži būkšķi, un virs spridzināšanas vietas pacēlās neliels putekļu mākonītis.

«Tie ir no seniem laikiem saglabājušies stereotipi, ka spridzināšanas laikā nogrand visa pamale un pa gaisu lido akmeņi,» karjerā notikušo skaidro SIA «Dinamix» atbildīgais darbu vadītājs Valērijs Jurkins.

Viņš stāsta, ka agrāk izmantoja īpaši jaudīgu sprāgstvielu, kuru novietoja vienā vietā un tad to uzspridzināja. Tagad spridzināšanā izmanto jaunākās tehnoloģijas, eksplozijas brīdī troksnis ir neliels un akmeņi pa gaisu nelido. Dolomītā pirms tam izveidoja vairākus urbumus dažādā dziļumā. Tajos ievietoja sprāgstvielu. Detonēšana notika pakāpeniski ar nelieliem intervāliem. Sākumā spridzināja dziļākos slāņus, tāpēc troksnis bija mazs, jo to slāpēja augšējā dolomīta kārta. Sanākušie tādēļ dzirdēja nelielu sprādzienu sēriju.

Uldis Rāzmanis dzīvo aptuveni puskilometru no karjera. «Šoreiz nekāda trokšņa nebija, pāris sekunžu mazi būkšķi. Taču līdz šim mājās esam dzirdējuši, kā strādā dolomīta drupināšanas iekārtas. Troksnis atkarīgs no vēja virziena,» skaidro zemnieks U. Rāzmanis.

Daži iedzīvotāji bija kritiski, jo esot demonstrēta spridzināšana ar mazu jaudu, cerot kliedēt bažas par iespējamo iespaidīgo troksni un vibrāciju. Kāds zinātājs stāstīja, ka citviet spridzināšanas laikā troksnis ir daudz lielāks un akmeņi tomēr lidojot pa gaisu.

Uzņēmuma «DSG Karjeri» vadītājs Edgars Veigurs portālam apliecināja, ka turpmāk spridzināšanai varētu izmantot lielāku jaudu. Tomēr vibrācija un skaļums pieaugs minimāli. Šī metode ļauj ātrāk izstrādāt dolomīta krājumus, nekā to panāk ar atskaldāmo āmuru. Spridzinot dolomītu sadala trīs līdz četrus metrus dziļi, bet ar āmuru vienā kārtā var atdalīt nepilnu pusmetru biezu slāni.