BauskasDzive.lv ARHĪVS

Bauskas vecpilsētā bijušās sinagogas vietā šogad plānots ierīkot piemiņas dārzu

Vilnis Auzāns

2017. gada 30. marts 14:12

867
Bauskas vecpilsētā bijušās sinagogas vietā šogad plānots ierīkot piemiņas dārzu

Trīs metrus augstas gabiona skulptūras, melnā marmora piemiņas zīme, apstādījumi. Tā šovasar plānots pārveidot pašlaik ar krūmiem apstādīto laukumu Bauskas vecpilsētā, Pasta un Rīgas ielas stūrī.

Latvijas Ebreju kopiena šeit, bijušās sinagogas vietā, iecerējusi izveidot piemiņas vietu, kurai tēlnieks Ģirts Burvis devis simbolisku nosaukumu «Sinagogas dārzs». Bauskas novada domē trešdien, 29. martā, bija ieradusies Ebreju kopienas izpilddirektore Gita Umanovska, kā arī tēlnieks Ģ. Burvis. Ar savu ieceri, kas pašlaik skatāma skiču līmenī, viņi iepazīstināja novada, arī Būvvaldes vadību.

G. Umanovska pauda gandarījumu, ka pēc daudzu gadu ilgām pārrunām, viedokļu sadursmēm beidzot ideja attīstīta tik tālu, ka tēlnieks izgatavojis skices, ir veikta videovizualizācija konkrētajā vidē. Kopiena ir gatava intensīvi strādāt, lai šogad piemiņas vietu izbūvētu. Tēlnieka, kā arī būvnieku darbu finansēs no Ebreju kopienas līdzekļiem. Pašvaldība lūgta ieguldīt naudu piemiņas zīmes teritorijas sagatavošanā, kā arī varētu veicināt nepieciešamo dokumentu ātrāku apriti.

«Kad iepazinos ar tēlnieka piedāvājumu, biju patīkamā šokā. Tāds memoriāls sagrautās sinagogas vietā, kāds paredzēts Bauskā, nav nekur citur Eiropā. Tas nav iecerēts kā drūms piemineklis skumjām, bet gan kā atgādinājums un vienlaikus rosinājums dzīvot tālāk,» tā piemiņas vietu raksturo G. Umanovska.

Biedrības «Bauskas vecpilsēta» vadītāja Ieva Bronko-Pastore atzinīgi izteicās par tēlnieka pietāti pret pilsētvidi: «Tas ir piemineklis dzīvei, nevis nāvei. Tas vēsta par baušķeniekiem, kas šeit reiz bijuši. Skulpturālie tēli nav smagi un nomācoši, bet, man šķiet, tie lieliski «iedzīvosies» līdzās vecpilsētas namiem, tuvumā plūstošajai Mēmelei.»

Iecerētās piemiņas vietas vizuālo risinājumu skatiet laikraksta «Bauskas Dzīve» piektdienas, 31. marta, drukātajā versijā.