Krājuma priekšmetu 70 stāsti

Tematisku izstādi no krājuma materiāliem sākuši iekārtot Bauskas muzeja darbinieki Tamāra Čudnovska, Jānis Mizišs un Ilga Balode.
Ekspozīcija veltīta Bauskas muzeja 70. jubilejai, ko svinēs 21. aprīlī. Izstādi paredzēts atvērt agrāk.
Vērtīgas kolekcijas
Apspriežot tematiskās ekspozīcijas variantus, muzejnieki vienojās par labu krājuma vairāku kolekciju eksponēšanai. Izraudzīti 70 priekšmeti un mākslas darbi ar stāstu, lai parādītu krājuma daudzveidību. Stāstus par eksponātiem rakstīs vēstures nodaļas speciālisti, informējot, kā priekšmeti nokļuvuši muzejā, kā iepriekš izmantoti un kāpēc tie ir vērtīgi, skaidro Bauskas muzeja krājuma galvenā glabātāja Ilva Strautzele.
Stāsta I. Strautzele: «Muzejā glabājas vairāk nekā 60 tūkstoši vienību – atsevišķi priekšmeti, iespieddarbi, fotoattēli, mākslas darbi, dažādas kolekcijas. Padomju laikā Bauskas rajonā muzejnieki rīkoja ekspedīcijas, kurās vāca materiālus krājuma papildināšanai. Tolaik galvenais bija iegūt pēc iespējas vairāk priekšmetu un citu materiālās kultūras liecību. Taču muzejs nav bezizmēra noliktava, kurā uzglabāt mantas, tāpēc ekspedīcijas kopš 1991. gada vairs netiek rīkotas. Tagad krājumu papildina baušķenieku dāvinājumi. Mēs priecājamies par dažām vērtīgām kolekcijām, kas pēdējos gados nodotas muzejam.»
Garīdznieks un muitnieks
Visplašākā ir teologa, Bauskas Svētā Gara luterāņu draudzes ilggadējā prāvesta Paula Žibeika kolekcija. To muzejam nodeva garīdznieka mantiniece baušķeniece Brigita Gaile.
«Jau esam atveduši mēbeles, personiskās mantas, dokumentus un 1500 grāmatu no Paula Žibeika ļoti vērtīgās bibliotēkas, bet tas vēl nav viss,» atklāj I. Strautzele, «kolekcijas apstrādei vajadzēs ilgu laiku, jo katra lieta jāiegrāmato un jāapraksta. Mums ir doma 2020. gadā, kad atcerēsimies 110 gadus kopš Paula Žibeika dzimšanas, rīkot muzejā piemiņas izstādi.»
Ekspozīcijā būs daudz neparastu priekšmetu. Atsevišķā vitrīnā izvietoti Grenctāles muitas kontroles punktā savulaik konfiscētie priekšmeti – monētas, ordeņi, militārās regālijas. Atsavinātās lietas uz muzeju atnesa toreizējais muitas kontroles punkta vadītājs Vilnis Našenieks.
Novadnieku gleznas
Viens no unikālākajiem jaunieguvumiem ir novadnieka Arnolda Nulīša pagājušā gadsimta 30. gadu beigās gleznotais Irēnes portrets, kas pērn muzejā nokļuva ar vietējās sabiedrības atbalstu. Portretu internetā pamanīja gleznošanas studijas «Meistars Gothards» koordinatore Inga Krolle.
Ilga Balode sazinājās ar īpašniekiem, kas gleznu gribēja pārdot, un uzaicināja viņus uz tikšanos muzejā. Tika identificēta portretā attēlotā persona – Bauskas slimnīcas bijusī medmāsa Irēne Zeidaka, par ko muzeja darbinieki pateicas viņas meitai Astrīdai Antipinai un citiem ģimenes locekļiem. Ilga Balode organizēja Irēnes portreta digitālās kopijas izgatavošanu, ko iegādājās Astrīda. Jubilejas izstādē tiks eksponēts gan Irēnes portrets, gan novadnieku Teodora Karašas, Pētera Ruņģa, Birutas Gustiņas, Zigurda Gustiņa un Voldemāra Mīlgrāvja gleznas un zīmējumi.
Kamzolis no šineļiem
Jaunajā izstādē būs redzami arī tērpi, ko pirms daudziem gadiem nēsājuši sabiedrībā pazīstami baušķenieki. Bauskas Tautas teātra aktieris un režisors Edvīns Hegenbarts muzejam nodeva savas mātes – populārās horeogrāfes Birutas Hegenbartes – koncertkleitu.
Ilga Balode rāda Otrā pasaules kara gados šūtu virsjaku, kurai izmantoti nonēsāti vācu armijas un krievu armijas šineļi. Tas ir īsts drēbnieka meistardarbs, turklāt ar ironisku ideoloģisko pieskaņu. Kara laikā un nabadzīgajā pēckara periodā jaunus audumus nevarēja nopirkt. Drēbes daudzi šuva no novalkātiem apģērbiem un audumu strēmelēm. Nav zināms, kam piederējis kamzolis, bet šis eksponāts ir laikmeta spilgts liecinieks.
Bauskas muzeja direktore Baiba Šulce stāsta, ka iestādes 70. jubilejas svinībās ieradīsies kolēģi no vairākiem Latvijas muzejiem un Lietuvas – no Mažeiķu un Žeimes muzeja, kā arī sadarbības partnere no Šauļiem Izolda Žagrakaliene. Ciemos aicināti bijušie kolēģi un muzeja direktori, Bauskas novada pašvaldības iestāžu pārstāvji. Svētku koncertā, līdzīgi kā izstādē, ar atbilstīgu mūziku tiks akcentētas septiņas desmitgades.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»