BauskasDzive.lv ARHĪVS

Garšīgi ēdieni bez gaļas un piena

Ligita Asare

2017. gada 24. marts 00:00

109
Garšīgi ēdieni bez gaļas un piena

Gavēņa laika maltīti dažādo Aizkarpatu virtuve.

Laikā pirms kristīgajām Lieldienām ne mazums ļaužu ietur gavēni – atturas no gaļas, piena un olu ēšanas. Reliģiskajos skaidrojumos par gavēņa nozīmi sacīts, ka apzināta sevis ierobežošana ir dvēseles un gara audzināšana. Gavēni simboliski var uzskatīt par sevis attīrīšanu, atbrīvojoties no visa liekā, netērējot nedz laiku, nedz spēku pārtikas meklēšanai, saasinot emocionālo un garīgo uztveri. Tas palīdz pārvērtēt dzīves jēgu un ieklausīties sevī.

Dažam šķiet, ka gavēņa laikā cilvēki gatavošanai pievērš vismazāko uzmanību, ēdienkarte ir vienmuļa, bez izteiksmīgas garšas. Izrādās, tas ir mīts. Īslīcietes Marijas gavēņa virtuvē, kur dominē tradicionālie ēdieni no viņas dzimtenes Ukrainas Aizkarpatos, godā ir daudzveidīgi ēdieni no dārzeņiem – kāpostiem, bietēm, burkāniem, kartupeļiem, sīpoliem, zirņiem, pupām, sēnēm. Nozīmīga vieta ir graudaugiem – kviešiem, kukurūzai, miežiem, rīsiem. Kā taukvielu visvairāk izmanto saulespuķu eļļu. Daļa ēdienu ir mazāk zināmi vai pat sveši latviešu virtuvē, taču ar bagātu garšu. Gatavošana prasa diezgan daudz laika un rūpīga roku darba.


Dārzeņu zupa «Gucuļu borščs»
Sastāvdaļas: svaigi kāposti, burkāni, kartupeļi, pupiņas, sīpoli, svaigi tomāti, paprika, tomātu pasta, saldās paprikas pulveris, sāls, pipari, lauru lapas, svaigu diļļu un pētersīļu zaļumi, saulespuķu eļļa apcepšanai.
Marijas virtuvē allaž cieņā ir dažādas zupas. Parasti borščam gan slāvu, gan latviešu virtuvē raksturīgās sastāvdaļas ir bietes un kāposti, bet pārējos dārzeņus pievieno neskaitāmās variācijās. Bietes ir tās, kas dominē ēdiena nokrāsā un nosaka tā izskatu. Šis borščs ir īpašs ar to, ka tam nav biešu krāsas, jo tajā nav biešu. Toties neiztrūkstošs ir kāposts.
Svaigu kāpostu, kas sasmalcināts strēmelēs, burkānus un kartupeļus, kas sagriezti kubiņos, izmērcētas pupiņas ber katlā vārīties, pievieno sāli, lauru lapas, piparus. Sīpolus apcep eļļā uz pannas, līdz tie kļūst caurspīdīgi, un tad pievieno zupai. Apcep kubiņos sagrieztus tomātus, sarkano papriku, beigās pievieno tomātu pastu un iemaisa saldās paprikas pulveri. To visu – klāt zupai un vāra, līdz sastāvdaļas gatavas. Kad borščs noņemts no uguns, pārkaisa ar sasmalcinātām dillēm un pētersīļu zaļumiem. Zupa izskatās daudzkrāsaina un ir garda.
Nav pārāk svarīgi ievērot sastāvdaļu proporciju, tādēļ gatavojot katru reizi var iegūt pilnīgi unikālu zupu, ļaujot dominēt dārzenim, kura garša vairāk tīkama. Var pievienot arī kaltētas, izmērcētas sēnes.

Skābētu kāpostu tīteņi ar sēnēm
Sastāvdaļas: skābētu galviņkāpostu lapas, kaltētas sēnes, rīsi, sīpoli, garšvielas – sāls, pipari, timiāns.
Dažādu veidu kāpostu tīteņi augu gadu ir cieņā Marijas virtuvē. Tīteņus no skābētu kāpostu lapām parasti taisa gavēņa laikā pirms Lieldienām un Ziemsvētkiem – pildītus ar sēnēm. Svētku mielastā pildījumam izmanto gaļu.
Lai tiktu pie gavēņa tīteņiem, vajadzīgi priekšdarbi – jāieskābē veselas kāpostu galviņas. Kāpostam noņem virsējās lapas, izgriež kacenu, veidojot dziļu iegriezumu kāposta viducī. Dziļu tāpēc, lai galviņa viscaur labi ieskābētos. Galviņas iekārto izklaidus sašķērēto kāpostu masā un skābē kā parasti. Ja tas šķiet pārāk sarežģīti, Marija zina ieteikt, ka gavēņa laikā veselas skābētu kāpostu galviņas ir nopērkamas Rīgas Centrāltirgū.
Sāk ar pildījuma sagatavošanu. Kaltēto sēņu mērcēšanai vajadzēs vismaz trīs stundas, pēc tam tās rūpīgi vairākkārt nomazgā. Sēnes sagriež un kopā ar sīpoliem apcep eļļā, pievienojot sāli, piparus, timiānu. Ja rudens sēņošanas guvums glabājas apceptā un sasaldētā veidā, droši var lietot tīteņiem arī to. Rīsus, kas iepriekš izmērcēti vismaz vienu stundu, notecina un sajauc ar sēnēm un sīpoliem. Labāk noderēs apaļie rīsi.
Skābētajam kāpostam noloba pa lapai, ja vajag, nogriež cietāko daļu un liek iekšā pildījumu uz lapas cietākās daļas. Rūpīgi aizlokot no abām malām, satin tīteni, līdz visa lapa izmantota. Katlā tīteņus liek kārtām ar vaļējo malu uz leju. Kad visi saguldīti, pārlej ar ūdeni tā, lai tīteņi pilnībā pārsegti. Vāra uz lēnas uguns apmēram 1,5 – 2 stundas.

«Gombovci» – sātīgs deserts
Sastāvdaļas 17 gabaliem: vārīti, nomizoti kartupeļi 850 g, kviešu milti 270 g, kviešu milti – darba virsmas pārkaisīšanai, cukurs, sāls.
Pildījumam konservētas vai svaigas plūmes ~320 g .
Rīvmaizes mērce: baltmaizes rīvmaize 55 g, eļļa 50 g, cukurs 30 g.
Ar mizu izvārītus, nomizotus kartupeļus sarīvē uz vidēji smalkas rīves vai samaļ ar maļamo mašīnu. Plūmēm, kas paredzētas pildījumam, izņem kauliņus. «Gombovciem» labāk izmantot nelielas plūmes, tad tās nevajadzēs sagriezt un gatavā ēdienā izskatīsies labāk. Kartupeļu masai pievieno šķipsniņu sāls, nedaudz cukura, pakāpeniski pieliekot miltus, izmīca, līdz izveidojas viendabīga mīkla. Mīcīšanu var iesākt bļodā, bet, kad mīkla veidojas ļoti stingra, līdz pilnībai to visērtāk mīcīt uz darba virsmas, kura ik pa laikam jāpārkaisa ar miltiem, lai tā nepieliptu. No gatavās mīklas pikas ņem pa daļai mīklas, izveido «desiņas» un ar nazi nogriež gabaliņu, nedaudz saplacina, ieliek vidū plūmi un rūpīgi aizspiež maliņas, lai plūme ir pilnībā ieslēgta mīklā. Tad plaukstās izveido apaļu bumbiņu un liek uz pārkaisītas virsmas.
Katlā uzvāra ūdeni un laiž «gombovcus» pa vienam iekšā. Labāk izvēlēties katlu ar lielāku diametru, lai bumbas nesastātos vairākās kārtās. Kad visas ir ūdenī, uzmanīgi tās pamaisa, lai pārliecinātos, vai kāda nav pielipusi katla dibenam. Ja katls ir mazāks, var vārīt vairākās porcijās. Vāra uz lēnas uguns apmēram 10 – 15 minūtes. Tad ar caurumotu karoti ņem pa bumbai ārā.
Rīvmaizes mērce kartupeļu un miltu ēdienam piešķir izteiksmīgu kopgaršu. Mērces pagatavošanai uz pannas uzlej eļļu, iejauc tajā rīvmaizi, visu laiku maisot. Ja ar receptē pieminēto eļļas daudzumu nepietiek, lai viendabīgi sajauktos ar rīvmaizi, pievieno eļļu vēl. Tas tāpēc, ka veikalos nopērkamā rīvmaize var būt ar atšķirīgu briedību. Kad rīvmaize pilnībā sajaukusies ar eļļu, pievieno cukuru. Maisot turpina karsēt, līdz cukurs sāk karamelizēties – mērce kļūst gaiši brūna.
«Gombovcus» pārlej ar rīvmaizes mērci, var rotāt ar atlikušajām plūmēm vai kādu citu augli. Ēdienu pasniedz siltu. Garšo arī tiem, kas negavē!

Žāvētu augļu dzēriens «Uzvar» (tulkojumā – kompots)
Sastāvdaļas: žāvēti bumbieri, āboli, plūmes, ķirši u. c. 200 g, cukurs 150 g, medus 50 g, ūdens 2400 ml.
Dzēriena gatavošanai var izmantot ļoti dažādu žāvēto augļu salikumu un proporcijas. Taču obligāti klāt jābūt kaltētam bumbierim, jo tas piešķir dzērienam specifisko garšu. Žāvētos augļus 2 – 3 reizes noskalo siltā ūdenī, pārlej ar verdošu un vāra līdz gatavībai. Nokāstam šķidrumam pievieno cukuru un medu, pēc tam vēlreiz uzkarsējot. Pasniedz atdzesētu – garšo lieliski!