DAP sākusi administratīvo lietvedību par dižtūjas nociršanu Vallē

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) trešdien, 11. janvārī, ir apsekojusi vietu Valles pagastā, kur nozāģēts Latvijas dižkoks – Pētermuižas dižā tūja, identificējusi īpašumu, kā arī noteikusi ciršanas apstākļus, portālu informēja DAP pārstāve Elīna Ezeriņa.
Viņa sacīja, ka pašlaik ir sākta administratīvā pārkāpuma lietvedība iesaistīto pušu un faktisko apstākļu noskaidrošanai. Paralēli DAP vides inspektori pārbauda arī publiski izskanējušo informāciju.
Jau ziņots, ka Valles pagastā augušās tūjas apkārtmērs bija sasniedzis 2,76 m, kas šīs sugas kokiem ir ļoti liels izmērs. Latvijā Rietumu tūja («Thuja occidentalis») ir uzskatāma par dižkoku, kopš tās apkārtmērs pārsniedzis 1,5 m.
E. Ezeriņa skaidro, ka saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem visi vietējo un citzemju sugu dižkoki tiek uzskatīti par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām – dabas pieminekļiem – un ir aizsargājami. Lai nodrošinātu koku atpazīstamību, DAP sadarbībā ar pašvaldībām izvieto informatīvās zīmes dabā. Latvijā dižkoku atpazīstamībai tiek lietota īpaši aizsargājamo dabas teritoriju robežzīme «Ozollapa». Taču, ņemot vērā lielo aizsargājamo koku skaitu un ierobežotos resursus, prioritāri ar robežzīmēm tiek apzīmēti tie aizsargājamie koki, kas atrodas pilsētvidē vai vietās, kur ir lielāka cilvēku plūsma, aktīvāka saimnieciskā darbība vai cita veida apdraudējums aizsargājamajam kokam.
DAP Dabas aizsardzības departamenta direktore Gita Strode portālam skaidroja, ka par dižkoku kļūst katrs koks, kas ir sasniedzis normatīvajos aktos noteikto apkārtmēru vai garumu.
«Neatkarīgi no tā, vai šis koks ir attiecīgi apzīmēts dabā, īpašniekam ir jānodrošina tā aizsardzība. Dižkoka nociršana vai nozāģēšana ir pieļaujama tikai gadījumos, ja tas kļuvis bīstams un nav citu iespēju novērst bīstamības situāciju, piemēram, apzāģēt zarus, izveidot atbalstus. Turklāt par darbu veikšanu iepriekš ir jāsaņem rakstiska DAP atļauja. Valles pagasta dižtūjas nozāģēšanai šāda atļauja nav prasīta,» informēja G. Strode.
Sods par dabas pieminekļa – aizsargājama dižkoka – patvaļīgu nociršanu vai nozāģēšanu var būt no 140 līdz 700 eiro fiziskajām personām un 280 līdz 1400 eiro juridiskām personām.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»