500 miljonu eiro apgrozījums

Vecumnieku novada uzņēmējus pagājušajā nedēļā uzrunāja Salaspils uzņēmēju biedrības valdes priekšsēdētājs Miks Balodis. Par viņa atziņām vērts padomāt arī citu novadu ļaudīm.
Salaspils uzņēmēju biedrībā, kas darbojas jau septīto gadu, ir 72 uzņēmumu pārstāvji. Šie komersanti gadā apgroza aptuveni 500 miljonus eiro un nodarbina trīs tūkstošus iedzīvotāju. Kopā ar citām Pierīgas novadu uzņēmēju biedrībām izveidota organizācija, kas cenšas ietekmēt lēmumus arī valstiskā līmenī.
Dažāda pārstāvniecība
Viena no galvenajām atziņām, ko centās uzsvērt M. Balodis, – novada attīstība nav jāgaida tikai no pašvaldības. Pašiem uzņēmējiem ir aktīvi jāiesaistās sadarbībā ar novada domi.
«Aizvien biežāk cilvēki nolemj dzīvot tur, kur strādā. Pašvaldības sāk konkurēt par iedzīvotājiem un viņu ienākuma nodokļa maksājumiem,» pauda M. Balodis. Viņš minēja, ka Rīgā samazinās iedzīvotāju skaits un galvaspilsētas vadība cenšas ļaudis pārvilināt. Tūkstoši strādājošo, kas brauc uz Rīgu darbā, bet tur nedzīvo, ir «gards kumoss». Ja novadi viņus zaudēs, ienākumi samazināsies par 20 un vairāk procentiem. «Tas ir laika jautājums, viņus piespiedīs pārcelties uz Rīgu,» uzskata salaspilietis.
Iet uz sarunām pie novada domes amatpersonas vienam komersantam vai 70 uzņēmumu pārstāvim ar 500 miljonu eiro apgrozījumu un trim tūkstošiem darba vietu – tās ir pavisam dažādas iespējas ietekmēt lēmumus. «Mēs vispirms izrunājamies par to, kādi lēmumi nepieciešami, un tad dodamies uz novada domi,» atklāj M. Balodis. Viņš stāstīja – biedrībā ir aprēķināts, kādu nekustamā īpašuma nodokli uzņēmumi maksā, un visi vienojušies ar novada domi, ka par šo naudu – aptuveni 140 tūkstošiem eiro – sataisīs ceļu līdz kādam uzņēmumam. «Ja šogad, nākamgad līdz konkrētam uzņēmumam laba ceļa vēl nav, ir skaidrs – pēc dažiem gadiem tas būs. Ir godīgi spēles noteikumi, par visu vienojamies,» pieredzē dalās salaspilietis.
Jāpārvar savrupība
M. Balodis uzskata, ka jaunajiem uzņēmējiem vajadzīgs ļoti nopietns atbalsts. «Tiem, kas nodrošina darbu vismaz desmit strādājošajiem, sākums ir grūts. Vajadzīgi vismaz trīs, pieci gadi, un šajā laikā ļoti svarīgs ir atbalsts,» skaidroja Salaspils uzņēmējs. Vidējie un mazie uzņēmumi parasti ir novadam lojālākie. «Lielie uzņēmumi ir tur, kur izdevīgāk ražot,» pauž M. Balodis.
«Latvieši ir savrupnieki, kas neprot sadarboties. Taču mēs neesam tik spēcīgi, lai vieni paši varētu normāli strādāt. Mums ir jāsarunājas un jāpārvar latviskās viensētas princips,» pārliecināts Miks Balodis. Viņš uzsvēra, ka svarīga sadarbība ne tikai ar uzņēmējiem, bet arī ar novada pašvaldību, cerot uz ierēdņu lielāku atvērtību.
Veiksmīgā sadarbība palīdz Salaspilij piesaistīt ārvalstu investīcijas. «Investori vispirms vēršas novada domē, lai saprastu, vai vērts ieguldīt līdzekļus. Lai padarītu piedāvājumu interesantāku, novada vadība piesaista vietējos uzņēmējus. Sadarbojoties izredzes iegūt investīcijas palielinās,» vērtē M. Balodis. Kā vienu no panākumiem viņš minēja cīņu par «Rail Baltic» konteineru pārkraušanas termināla izveidi Salaspilī, ko sekmējušas uzņēmēju biedrības aktivitātes. «Tā ir infrastruktūra 30 – 40 miljonu eiro vērtībā, industriālā zona 50 hektāru platībā,» stāsta M. Balodis. Gada laikā Salaspils uzņēmēju biedrība īsteno ap 40 aktivitātēm.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»