Gan ieņēmumi, gan tēriņi lielāki

Rundāles novada finanšu un investīciju nodaļas vadītāja Marija Abramčika skaidro, ka, analizējot pašvaldības attīstības iespēju stiprās un vājās puses, izredzes un draudus, jāsecina – svarīgākais, kas 2017. gadā un turpmāk jānodrošina pašvaldībai, ir ilgtspējīga administratīvās teritorijas attīstība. Viņa skaidro, ka pašvaldību ekonomisko attīstību un finanšu situāciju ietekmē kopīgā situācija ekonomiskajā un sociālajā jomā valstī. «No tā, kā attīstīsies valsts prognozētais makroekonomiskais scenārijs, ir atkarīgs pašvaldību finanšu stāvoklis. Stabila makroekonomiskā vide valstī ir priekšnosacījums līdzsvarotas un ilgā laika periodā noturīgas pašvaldību izaugsmes nodrošināšanai,» uzsver Rundāles novada finanšu un investīciju nodaļas vadītāja.
No valsts saņem vairāk
Rundāles novada pašvaldības konsolidētā budžeta ieņēmumu kopējais apmērs 2017. gadā plānots 4 176 211eiro, kas ir par 385,370 eiro vairāk nekā pērn.
Ierasti Rundāles novada pašvaldības pamatbudžeta lielākais ieņēmumu avots ir iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN), kas veido 37,85% no kopējiem pamatbudžeta ieņēmumiem. IIN prognoze 2017. gadam ir 1 540 672 eiro, kas ir par 200 887 eiro vairāk nekā pērn.
Nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) ieņēmumi 2017. gadā paredzēti 387 778 eiro apmērā, un tas veido 10,20% no kopējiem pamatbudžeta ieņēmumiem, kas ir par 0,67% mazāk nekā 2016. gadā. Ieņēmumi par komunālajiem pakalpojumiem šogad prognozēti 462 475 eiro apmērā – 11,36% no ienākumiem.
Lielu daļu ieņēmumu Rundāles pašvaldība saņems no valsts budžeta un citām pašvaldībām. Valsts budžeta piešķirtie līdzekļi ir 704 tūkstoši eiro jeb 17,30%, kas ir par 21 tūkstoti vairāk nekā pērn.
562 tūkstošus novads iegūs no Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda, kas ir par 53 tūkstošiem mazāk nekā 2016. gadā. No citām novadu pašvaldībām Rundāles novads 2017. gadā par izglītības pakalpojumu nodrošināšanu un projektu īstenošanu saņems 200 tūkstošus eiro, savukārt izglītības funkciju nodrošināšanai mērķdotācijās no valsts saņems 3 072 700 eiro. No valsts iegūtie 26 tūkstoši tiks tērēti Mūzikas un mākslas skolai – par trim tūkstošiem vairāk nekā pērn. Tāpat kā pērn, arī šogad 23 355 eiro no valsts budžeta Rundāles novadam pienākas par 1. – 4. klašu skolēnu ēdināšanu.
Eiropas Savienības struktūrfondu finansēto projektu īstenošanai atbilstīgi konkrēto projektu apguves gaitai paredzēts 121 tūkstotis, kas ir par 77 tūkstošiem vairāk nekā pērn.
Pašvaldības autoceļiem un ielām no mērķdotācijām šogad finansējums, salīdzinot ar pērno gadu, pieaudzis par 1% –102 tūkstoši eiro.
Kopējie speciālā budžeta ieņēmumi 2017. gadā Rundāles novada domē plānoti 134 674 eiro apmērā.
Prāvākā daļa tiek izglītībai
Rundāles novada domes ieņēmumi tiek novirzīti pašvaldības funkciju izpildes nodrošināšanai – izdevumiem no budžeta finansētu institūciju – pašvaldības izglītības, kultūras un sporta struktūrvienību – uzturēšanai, pasākumu finansēšanai, infrastruktūras uzturēšanai, pabalstiem maznodrošinātajiem iedzīvotājiem, projektu finansēšanai un citiem tēriņiem.
Šogad pamatbudžeta izdevumu kopējais apmērs Rundāles novadā plānots 5 604 388 eiro, kas, salīdzinot ar 2016. gadu, ir par 7,7% vairāk.
Lielākā tēriņu daļa plānota izglītības iestāžu uzturēšanai. Izglītības nozarei iecerēts atvēlēt 1 765 555 jeb 31,50% no pamatbudžeta kopējiem izdevumiem – par 151 tūkstoti vairāk nekā pērn.
Izdevumi ietver pedagogu un saimnieciskā personāla atalgojumu, skolas ēku un telpu uzturēšanu un remontu, bērnu un skolēnu ēdināšanu, skolēnu pārvadājumus, izdevumus par izglītības savstarpējiem norēķiniem, pakalpojumu apmaksu, krājumu, materiālu, energoresursu, inventāra, grāmatu un preses iegādi. No pašvaldības līdzekļiem brīvpusdienu nodrošināšanai skolēniem plānots atvēlēt 61 tūkstoti. Pedagogu darba samaksas palielināšanai pirmsskolas izglītības un profesionālās ievirzes pedagogiem papildus no pašvaldības līdzekļiem tiek piešķirti 55 tūkstoši, savukārt skolēnu pārvadājumu nodrošināšanai paredzēti 53 tūkstoši eiro.
Izpildvaras darbības nodrošināšanai – 7,10%
Teritoriju un mājokļu apsaimniekošanai tiks tērēts par miljonu vairāk nekā pērn – 1 747 752 eiro. Lielāko daļu izdevumu veido projektu īstenošana – 1 126 461eiro.
Vispārējo valdības dienestu darbības nodrošināšanai paredzēts tērēt teju pusmiljonu, tajā skaitā neparedzētie izdevumi – 100 tūkstoši. Izpildvaras darbības nodrošināšanai Rundāles novadā tērēs 398 tūkstošus jeb 7,10% no izdevumiem. Līdzfinansējums projektu realizācijai – 604 tūkstoši eiro.
Nemainīgi zems izdevumu apmērs plānots veselības un pasākumu atbalstam – 3279 jeb tikai 0,06% no plānotā pamatbudžeta tēriņiem. Kultūras, atpūtas un sporta sarīkojumiem tērēs 527 tūkstošus eiro jeb 9,41% no kopējiem pamatbudžeta izdevumiem. Šajā budžeta sadaļā paredzēts finansējums sporta un kultūras pasākumiem, bibliotēkām, kultūrai, projektu īstenošanai. Izdevumi paredzēti kultūras, bibliotēku un sporta darbinieku darbības nodrošināšanai un pašdarbības kolektīvu vadītāju atalgojumam, sabiedriskajām attiecībām.
Sociālajai aizsardzībai novads tērēs 206 tūkstošus. Šajā sadaļā plānotie līdzekļi paredzēti sociālā dienesta, bāriņtiesas, sociālo pabalstu izmaksai un pakalpojumu apmaksai par iedzīvotāju uzturēšanos citu pašvaldību sociālās aprūpes iestādēs. Sociālās palīdzības pabalstiem trūcīgām un maznodrošinātām personām un pārējai sociālajai palīdzībai 2017. gadā pašvaldība plāno iztērēt, sākot no 68 tūkstošiem eiro. Speciālā budžeta izdevumi atvēlēti 134 tūkstoši, no tiem autoceļa fonda izdevumi – 102 tūkstoši.
Turpinās iesākto
Noslēdzoties pērnajam gadam, Rundāles novada pašvaldība izstrādāja Investīciju plānu 2017. – 2019. gadam, kurā paredzēts turpināt iesākto infrastruktūras projektu attīstību novadā, uzlabojot ielu un autoceļu stāvokli teritorijā, izbūvējot apgaismojumu apdzīvotās vietās, realizējot energoefektivitātes projektus. Aizvadītajā gadā pašvaldība savā īpašumā ir ieguvusi ēku «Pilsrundāle 1», kurā atrodas domes administrācija, 2016. gada jūlijā tika pabeigta multifunkcionālā centra būvprojekta izstrāde, tas saskaņots Bauskas novada būvvaldē. Multifunkcionālā centra būvniecība notiks sešās kārtās, kopējās projekta izmaksas ir 1 453 779 eiro. Plānotie finansēšanas avoti multifunkcionālā centra būvniecībai – 1 113 50 eiro ERAF projekts, 800 000 eiro aizņēmums un 542 429 eiro pašvaldības līdzekļi.
Paredzēti vairāki projekti uzņēmējdarbības attīstības atbalstam sadarbībā ar Rundāles novada uzņēmējiem, kā arī uzlabot Rundāles novada uzņēmējdarbības un kompetenču centru un tā sniegtos pakalpojumus. Liela uzmanība tiek pievērsta vides projektiem un kultūras mantojuma saglabāšanas jomai, turpinot realizēt Mežotnes pilskalna attīstības projektus, kā arī dabas parka «Bauska» apsaimniekošanas plānu.
FAKTI
Rundāles novada teritorija – 232,02 km2, iedzīvotāju skaits uz 2016. gada 1. jūliju – 3884;
pašvaldības konsolidētā budžeta ieņēmumu kopējais apmērs 2017. gadā plānots 4 176 211 eiro, kas ir par 385,370 eiro vairāk nekā pērnā gada budžets;
izdevumu kopējais apmērs pamatbudžetā 2017. gadam plānots 5 604 388 eiro;
uz 2017. gada 1. janvāri pašvaldībai ir 21 aizņēmumu līgums. Rundāles novada pašvaldības aizņēmumu neatmaksātā daļa veido 2 782 282 eiro;
naudas līdzekļu atlikums speciālajā budžetā uz 2017. gada 1. janvāri 29 460 eiro;
naudas līdzekļu atlikums ziedojumos un dāvinājumos uz 2017. gada 1. janvāri – 8671 eiro;
naudas līdzekļu atlikums pamatbudžetā uz 2017. gada 1. janvāri 2 345 864 eiro.
Rundāles novada sociālā dienesta vadītāja Kristīne Brūvele:
«Šogad kopējais sociālās aizsardzības budžets ir mazāks par septiņiem tūkstošiem, kas skaidrojams ar trūcīgo cilvēku skaita samazināšanos. Novadā dzīvo divas maznodrošinātas personas un 80 trūcīgie. Tieši sociālajai palīdzībai 2017. gadā plānoti 68 tūkstoši eiro. Budžetā par diviem tūkstošiem eiro palielinājušies līdzekļi, kurus novirzīs sociālās palīdzības pabalstiem trūcīgajiem un maznodrošinātajiem iedzīvotājiem. No budžeta līdzekļiem pensionāriem, maznodrošinātajiem un trūcīgajiem tiek organizēti pasākumi, piešķirti atvieglojumi par dzīvojamās platības izmaksām. Tiek piešķirti arī finansiālie atvieglojumi rēķinam par siltumu, medikamentiem un ārsta apmeklējumiem, atvēlam bērnu un invalīdu pabalstus. No budžeta piešķirtās naudas piešķiram līdzekļus sociālās mājas uzturēšanai Saulainē. Te cilvēkiem ir iespēja izmazgāt drēbes, ieiet dušā un veikt citas ikdienā nepieciešamas lietas.»
Alvīne Vinčele, pensionāre no Saulaines.
Alvīnei ir 83 gadi un viņa dzīvo Rundāles novada Saulainē. Kopš vīra nāves seniore dzīvo viena jau 11 gadus. Arī bērnu viņai nav. Ikdienas darbos palīdz kaimiņi, sociālā dienesta darbinieki. Uz tuvējo veikalu Alvīne vēl aiziet var, bet uz Bausku gan vairs nebraucot.
«Es sūdzēties nevaru. Pašvaldība mājokļa pabalstu man piešķir jau piecus gadus. Kaimiņi palīdz ieskrūvēt lampiņu, uzkāpt pa trepēm. Dzīvoju otrajā stāvā. Apkārtējo palīdzība ir liels palīgs ikdienas dzīvē. Agrāk ar visu pati tiku galā, bet tagad gadi dara savu. Esmu priecīga par visu, kas man ir,» stāsta Alvīne.
Viņa saņem pabalstu par apkures rēķinu. Ziemas sezonā katru mēnesi atvieglojums ir vidēji 20 eiro. «Zinu, ka varam saņemt arī 50 procentu atlaidi zālēm, bet ne vairāk kā 150 eiro gadā. Palīdzība no novada pašvaldības ir jūtama. Protams, vienmēr var gribēties vairāk, bet esam pateicīgi un priecīgi par pašreizējo atbalstu un atvieglojumiem.»
A. Vinčele dzimusi Sibīrijā, viņa noteic: «Dzīvē daudz kas piedzīvots. Manī mīt sibīriešu rūdījums, kas palīdz ikdienā.»
2017. gadā plānotie pamatbudžeta ieņēmumi
2017. gadā plānotie izdevumi
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»