BauskasDzive.lv ARHĪVS

Modelē laimīgas un ilgas laulības recepti

Sandra Danosa

2017. gada 3. janvāris 00:00

293
Modelē laimīgas un ilgas laulības recepti

No šī gada līgavām un līgavaiņiem Latvijā, kas savu savienību iecerējuši slēgt dzimtsarakstu nodaļā, piedāvās pirmslaulību mācības, kuru mērķis ir izglītot pārus par ģimenes budžeta veidošanu, laulību institūciju, bērnu audzināšanu un citām ģimenei svarīgām tēmām. Ideja par šādām mācībām nākusi no Tieslietu ministrijas (TM), kas šādi plāno stiprināt Latvijas ģimenes un samazināt šķirto laulību skaitu.

Mācību programma
TM pārstāve Lana Ivulāne atklāja, ka šogad pirmslaulību mācībām piešķirti 8000 eiro. Ar šo summu jāpietiek, lai 50 pāri viena gada laikā varētu izmantot iespēju bez maksas apgūt veiksmīgai laulībai nepieciešamās zināšanas.

L. Ivulāne paskaidroja, ka mācību programma sastāvēs no četriem moduļiem: finanšu pratība, kurā būs iespēja apgūt zināšanas un pilnveidot izpratni par budžeta plānošanu; laulības tiesiskie aspekti; laulības psiholoģiskie un ētiskie aspekti; vecāku pienākumi un atbildība, kurā varēs apgūt zināšanas un pilnveidot izpratni par bērna attīstību, vecumposmus raksturojošām iezīmēm un vecāku lomu bērna attīstības veicināšanā. Atšķirībā no baznīcas kursiem valsts programmā paredzēts apmācīt arī par dažādiem tiesiskajiem aspektiem, kas ir saistīti ar stāšanos laulībā, piemēram, stāstīt, kas ir un kas nav uzskatāms par pāra kopīgo īpašumu pēc kāzām, kāda veida laulību līgumus ir iespējams noslēgt un tamlīdzīgi.

L. Ivulāne pagaidām vēl atturējās nosaukt konkrētas vietas, kur tiks organizēti kursi, bet zināms, ka noteikti pirmie būs galvaspilsētā, pēc tam reģionos. Visticamāk, mūspuses pāriem, ja būs interese, nāksies braukt uz Jelgavu. L. Ivulāne sacīja, ka pašlaik tiek gatavots iepirkuma nolikums, kurā būs noteiktas gan prasības lektoriem, gan organizatoriskā kārtība, kas saistīta ar turpmāku programmas nodrošināšanu. Pirmās mācības varētu sākties pavasarī.

Izšķiras pēc gada
Ik gadu mūspuses novados noslēdz ap 300 laulību, šķirtas tiek vidēji ap 130. Bauskas novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Sandra Kolberga stāsta, ka pārsvarā laulību reģistrēt izvēlas gados jauni pāri. Tālab, viņasprāt, minētā pirmslaulību apmācība jauniešiem būtu ļoti noderīga. Apkopotie dati liecina, ka pieciem pāriem kopš 2013. gada Bauskas novadā jau ceļi šķīrušies, nenodzīvojot kopā pat trīs gadus. Viena laulība izirusi jau pēc gada.

S. Kolberga min, ka mūsdienu jaunajai paaudzei dzīves temps un vērtības ir atšķirīgas. Uzliesmojoši, ātri strīdi, kas nereti noved arī pie savienības izjukšanas un jaunu attiecību sākšanas, kļūst par ikdienišķu parādību. Modernie komunikācijas līdzekļi palīdz nejust vientulību un ātri atrast jaunu «otru pusīti». S. Kolberga uzsver, ka laulība un attiecību kopšana ir smags darbs. Daudziem ir slinkums piestrādāt, par vieglāku risinājumu izvēloties sava dzīves partnera pamešanu vai maiņu.

«Vai jaunā pirmslaulību mācību programma samazinās laulības šķiršanu skaitu, par to es šaubos,» teic S. Kolberga un kursu lietderību sakās novērtēt pēc to iedzīvināšanas praksē.

Laika un naudas resursi

Vecumnieku novada domes dzimtsarakstu nodaļas vadītājas pienākumu izpildītāja Elga Kaļķe atzīst, ka teorētiski ideja pār mācībām esot laba, bet viņa ir pārliecināta, ka praksē vismaz Vecumnieku pusē tam atsaucības nebūs, jo tas tomēr prasīšot no pāriem laiku un resursus. Ja mācības būs par baltu velti, ceļa izdevumus neviens kompensēt negrasās, jo skaidrs, ka Vecumniekos kursi nenotiks.

Rundāles novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inese Kukute pirmslaulību mācības vērtē pozitīvi ar nosacījumu, ja tās pēc brīvprātības principa izvēlas pats pāris, kurš nolēmis slēgt laulību. Viņasprāt, šādi topošajiem laulātajiem būtu iespēja pilnveidot savas zināšanas un izpratni par kopdzīvi un ikdienas norisēm tajā kopumā. «Tomēr, vai šāda veida apmācības būtu kavēklis laulību šķiršanai, pašlaik ir grūti spriest, jo laulību šķiršanas iemesli ir dažādi. Sabiedrība ir ļoti mainījusies – ir citi uzskati, apkārtējā vide, domāšana utt. Līdz ar to mainījusies arī laulības institūcijas nozīme. Taču, ja pats pāris uzskata, ka šādas apmācības stiprinās viņu laulības dzīvi, tad viennozīmīgi tās ir atbalstāmas,» teic I. Kukute.

Ko demonstrē sabiedrības «krējums»
Daļa aptaujāto jauniešu «Bauskas Dzīvei» pauda, ka šādi kursi ir bezjēdzīgi, nesaprotami un nevajadzīgi. Baušķenieks Armands (26 gadi) uzskata, ka divi pieauguši ļaudis laulības noslēgšanas brīdī ir pietiekami kompetenti, lai varētu iztikt bez dažādām sadzīviskām pamācībām, par kurām būtu jāizglītojas jau skolas vecumā. Viņam piekrīt Liene (25 gadi), uzsverot, ka atkal tiks iztērēti valsts budžeta līdzekļi nevietā. Viņasprāt, jāatrod citi instrumenti, kā panākt ilglaicīgas pāru attiecības, kas nostiprinātas ar laulību, viņas vērtējums: «Ģimenes vērtība mūsu sabiedrībā ir krietni papostīta. Daudzi pāri izvēlas dzīvot nereģistrētā kopdzīvē.»

Savukārt Arvīds, kurš laulībā nodzīvojis vairāk nekā 25 gadus, sliecas domāt, ka šāda jauniešu izglītošana ir nepieciešama. «Cilvēki nav viens otru kārtīgi iepazinuši, «rozā briļļu» eiforijā sasteidz laulību lietu, bet pēc tam saprot, ka viss bijis par ātru un nepārdomāti, sāk pamatīgi nožēlot sperto soli. Šādiem topošajiem lauleņiem organizētās mācības noteikti nāktu par labu,» pārliecināts Arvīds.

Īslīcieši Ausma un Reinis Brūveri 7. janvārī atzīmēs zelta kāzu jubileju. Vaicājot ilgas un laimīgas laulības recepti, Ausma nosmej, ka grūti tādu vienā teikumā pateikt. «Mēs mīlam viens otru, cienām, palīdzam, atbalstām... Protams, ir bijis visādi tik daudzu gadu laikā, taču esam pielāgojušies, nevienu mirkli nav iezagusies doma par otra pamešanu,» atklāja A. Brūvere. Viņa apšauba īpašu pirmslaulību mācību lietderību, jo mūsdienās kopdzīves standarti esot pavisam citādi. «Ko mēs redzam bulvārpresē un televīzijā? Sabiedrības krējumam – režisoriem, aktieriem, politiķiem – otrā, trešā, ceturtā laulība, izvēloties arvien jaunāku partneri. Ja ir tāds paraugs, ko tad domāt jauniešiem?» retoriski vaicā Ausma.

Kursos uzzinātais noder

Jānis un Liene Jelgavā ir vieni no tiem pieciem pāriem, kas pilotprojekta laikā apmeklējuši pirmslaulību kursus. Intervijā laikrakstam «Latvijas Avīze» jaunais pāris atklājis, ka pēc mācībām savā ikdienā ir ieviesuši vienkāršotu mājsaimniecības grāmatvedību, kas palīdz sekot līdzi naudas plūsmai un saprast, no kā var atteikties, lai veidotu iekrājumus. Vērtīga bijusi arī informācija par uzkrājumu veidošanas modeļiem.

«Pirms kursiem nezinājām, ka nav vēlams bērnu laist bērnudārzā līdz aptuveni triju gadu vecumam. Finansiālā situācija lielu daļu vecāku to piespiež, bet bērnam pirmajos trīs dzīves gados iespējami lielāku daļu laika vēlams pavadīt pie mātes. Nezinām, vai pašiem izdosies šādu modeli realizēt, bet centīsimies. Kursi mudināja vairāk apdomāt savu uzvedības modeli un konfliktu risināšanas veidus,» par iegūto dalās Jānis un Liene.

UZZIŅAI

Mācības paredzēts nodrošināt visā valstī vienu vai divas reizes gadā;

kursi būs brīvprātīgi un paredzēti pāriem, kas laulību reģistrēs dzimtsarakstu nodaļās;

50 pāri gūs ieskatu laulības institūcijas civiltiesiskajos, psiholoģiskajos un sadzīves aspektos;

mācību laikā tiks veicinātas diskusijas, praktisku uzdevumu pildīšana, katram pārim veltot individuālu uzmanību.


Novads

2014. gads

2015. gads

2016. gads

Noslēgtas laulības

Šķirtas laulības

Noslēgtas laulības

Šķirtas laulības

Noslēgtas laulības

Šķirtas laulības

Bauska

166

96

189

89

150

76

Iecava

41

32

48

25

48

21

Vecumnieki

56

6

41

12

51

10

Rundāle

51

8

36

8

31

8