BauskasDzive.lv ARHĪVS

Jauno, 2017. gadu, pamodina gaiļa dziesma

Vilnis Auzāns

2017. gada 3. janvāris 00:00

177
Jauno, 2017. gadu, pamodina gaiļa dziesma

Svētīgs lietus aizskalojis aizgājušā 2016. gada putekļus, likstas un nebūšanas. 1. janvāra rītā Vecsaules pagastā saimnieces Sarmītes Zanderes privātmājas pagalmā zvirbuļi jautri sacenšas jaunas dienas un jauna gada sveikšanā.

Ejot uz kūtiņu, saimniece ieklausās mazajos čivinātājos un nolemj, ka nevar taču ļaut zvirbuļiem jau no gada sākuma noteikt toni pagalmā. Viņa atver kūts durvis, atkrampē putnu sprostu, un drīz vien, galvas grozīdami, cits pēc cita laukā iznāk cēlie vistu saimnieki. Ir sācies 2017., Austrumu horoskopā dēvētais Ugunīgā Gaiļa gads.

Disciplinē saimniekus
Skolotājas Sarmītes Zanderes piemājas kūtiņā rukšķētāju, blējēju, kladzinātāju un buldurētāju skaits nav liels. «Neesam nekādi lopkopēji. Tomēr, laukos dzīvojot, būtu jokaini, ja kūtiņā valdītu pilnīgs klusums. Tie daži lopiņi, kas te mīt, drīzāk ir kā rosinājums neiestigt kūtrumā, jo katra mute un knābis ēst prasa gan brokastīs, gan dienas vidū un vakarā. Ļoti svarīgi, ka varam baudīt pašu audzētu gaļu, olas, pienu. Mēs zinām, ko mūsu putni un lopiņi ēduši un tādējādi esam droši par to, ko paši lietojam,» savu saimniecisko darbošanos raksturo Sarmīte.

Pagalmā atskan skaļa un priecīga gaiļa dziesma. Pirmajam dienas sveicinātājam pievienojas nākamais, un drīz vien gaiļu balsis pārskan pāri teju pusei Vecsaules centra. Daudz mājlopu turētāju ciemā nav, bet dažās kūtiņās vēl kādi divkāji un četrkāji ir sastopami.

Gādā par vistām
Lūgta raksturot savus gaiļus, Sarmīte vispirms noteic, ka šāda mājputnu izskraidīšanās ziemas vidū pa pagalmu nav raksturīga parādība. Šajā gadumijā tas ir iespējams, taču bijuši gadi, kad dējējas un viņu saimnieki laukā netiek no vēla rudens līdz pat pavasarim.

Stāstot par mājputniem, Sarmīte uzsver, ka labs gailis ir tāds, kurš rūpējas par vistām. Ja pagalma zālē vai mēslu kaudzē atrod ko garšīgu, tas vispirms ar uzieto gardumu aicina pamieloties vistas. Labi gaiļi nav slinki, bet ir gādīgi. No rītiem tie agri ceļas, lai modinātu pārējos. Pa pagalmu staigā cēli, apzinādamies, ka vistas bez tiem iztikt nevar. Ja vistu olas domātas tikai ēšanai, tad krāšņais dziedātājs sētā var nebūt. Taču, ja no olām grib izperēt cālīšus, tad bez gaiļa nu nekādi. Ir novērots – ja gailis ir saimē, tad vistas ir čaklākas, rosīgākas uz pastaigām, ēšanu, dēšanu.

Nonāk katlā
Sarmītes Zanderes sētā gaiļu pulks ir prāvs. Saimniece atklāj, kāds pavasara perējums bijis, tāds arī izaudzēts. Protams, ka saimniekošanai vistu aizgaldā vai pagalmā daudzi gaiļi nav vajadzīgi, tādēļ cits pēc cita tie drīz vien nonāk katlā. Taču pāris skaistākajiem, izmanīgākajiem un krāšņākām spalvām rotātajiem mājputniem lemts mūžs vairāku gadu garumā.

Gluži kā apliecinādami savu esamību un cenšoties noskaidrot galvenā mājputna statusu savā gadā, gaiļi pagalmā sāk cīniņu. Tā uzzinās, kurš būs veiklāks, kurš drosmīgāks, kuram lielāks spēks piešos, kurš galu galā aizbaidīs savus konkurentus, uzkāps visaugstāk uz mēslus kaudzes un vecsauliešiem, kā arī visai pasaulei ar savu krāšņo dziesmu pavēstīs: «Kikerigū! Gaiļa gads sācies!»

GAILIS

Modrība, drosme, cīņa, vīrišķība, priekšnojauta, uzticamība, rītausmas vēstnesis – saules un garīgās atdzimšanas simbols. Šis pozitīvais simbols pasaules kultūrā ir vairāk izplatīts nekā lepnība, augstprātība un miesaskāre, kas arī asociējas ar gaili.

Gailis ir rīta saules vēstnesis. Zaigojošo spalvu un ugunssarkanās sekstes dēļ tas daudzām tautām ir saules un uguns simbols. Tā kā gailim ir ciešs sakars ar rītausmu, tas simbolizē gaismas uzvaru pār tumsu, kā arī modrību. Tautu ticējumos gaiļa pirmajai rīta dziesmai bieži vien piedēvētas spējas novērst ļaunumu. Tāpat kā saule, gailis ir laika «skaitīšanas» līdzeklis («pirmie gaiļi», «trešie gaiļi», «līdz gaiļiem» u. tml.).

Cīņas azarts, ar kādu gailis aizstāv savu teritoriju, pastāvīga gatavība pāroties gaili padarījusi par izteikti vīrišķīgu simbolisko putnu. Tālajos Austrumos, arī antīkajā mākslā gailis sava kaujinieciskuma dēļ ir cīņas, bezbailības un drosmes simbols.

Kristietībā gailis kā dienas vēstnesis ir augšāmcelšanās simbols un apzīmē Kristus atgriešanos pastarajā dienā. Gaiļi vējrāži, kas atrodas baznīcu torņu smailēs un kurus pirmos apspīd saules stari, simbolizē Kristus gaismas uzvaru pār tumsas spēkiem. Gailis kā Francijas simbols, domājams, cēlies no romiešu vārdu spēles, jo latīniski «gallus» nozīmē gan ‘gailis’, gan ‘Gallijas iedzīvotājs’.

Avots: smilsuterapija.lv.