Amatniecībā apgūst jaunas teritorijas

Modernās amatniecības performanci Šauļos pirms Ziemassvētkiem bija sarīkojusi tekstilmāksliniece Izolda Gaigalaite-Žagrakaliene. Sarīkojumu apmeklēja pārstāves no Rundāles un Bauskas novada. Izolda ir mūsu novados labi pazīstama meistare, Latvijas un Lietuvas vairāku amatniecības projektu vadītāja. Viņa regulāri brauc mācīt aušanas senās tehnikas Bauskas muzeja tautas lietišķās mākslas studijas dalībniecēm un Rundāles novada rokdarbniecēm.
Demonstrē 75 modeļus
Izolda Gaigalaite-Žagrakaliene pār-robežu amatniecības projektos iesaistās jau piecus gadus. Nozīmīgākais ir projekts «Senās tehnikas, jaunās tehnoloģijas». Azartiskajai tekstilmāksliniecei un pētniecei ir daudz sekotāju. Projektu darba grupās iesaistās skolnieces, pieredzējušas rokdarbnieces un iesācējas. Meistares īpašā aizraušanās ir sena vikingu tehnika, kuras nosaukums – aušana uz trīsstūra rāmja. Variējot noaustos trīsstūrus, tiek darināti oriģināli, netradicionāla silueta apmetņi ar kapuci, plecu lakati, šalles. Ar pietāti izturoties pret senatnes mantojumu, audējas ievieš tekstilijās laikmetīgus akcentus.
Performancē, kas notika Šauļu publiskās bibliotēkas zālē, pilsētas ģimnāzijas skolnieču septiņas grupas uz skatuves demonstrēja 75 dažādu veidu un toņu salikumu izstrādājumus. Variantu skaits bija pārsteidzošs. Apģērbi un aksesuāri ir ļoti plastiski un viegli. Tie krīt mīkstās krokās un lieliski izskatās jebkura vecuma valkātājai.
Bija redzams, ka modeļu demonstrētājas performancei gatavojušās horeogrāfa vadībā – visām vienādi, tumši apģērbi, matu mezgls kā balerīnām, stalta stāja. Fonā skanēja franču mūzikas ieraksti. Skatītāji, kuru darbdienas pēcpusdienā šķita negaidīti daudz, aplaudēja. Uz ekrāna tika rādīta 2015. gadā Žeimē notikušās fotosesijas attēlu galerija. Fotogrāfijās ir iemūžināts simtiem funkcionālu tekstiliju, ko demonstrē gan sievietes, gan bērni.
Mūsdienīgas interpretācijas
Performanci vēroja pensionēta pedagoģe Vilhelmīna Borcova, kas speciāli «Bauskas Dzīvei» no lietuviešu valodas tulkoja uzrunas. Vidusskolā viņa savulaik bija Izoldas Gaigalaites krievu valodas skolotāja. Performanci apmeklēja arī tekstilmākslinieces bijušās pasniedzējas no Šauļu Universitātes. Izolda ir absolvējusi Mākslas fakultāti, diezgan ilgi strādājusi par mājturības un tehnoloģiju pasniedzēju pilsētas ģimnāzijā. Vilhelmīna Borcova spriež: «Viņa bija iemīļota skolotāja, bet radošais nemiers Izoldu rosināja pievērsties jaunām amatniecības teritorijām. Viņai kopš bērnības ir raksturīgs meklētājas gars. Seno aušanas tehniku un mūsdienīgu interpretāciju kombinācijas Izoldas un domubiedru izpildījumā ir vienkārši apbrīnojamas.»
Sarunā iesaistās arī Laima Gežute: «Daudzi Šauļu mākslinieku un amatnieku kompānijas pārstāvji ir beiguši mūsu universitātes Mākslas fakultāti, es arī. Mēs turamies kopā, vērīgi sekojam kolēģu radošajām izpausmēm, apmeklējam izstādes, piedalāmies tematiskos pasākumos. Mana nodarbošanās ir saistīta ar mākslu, taču beidzamajā laikā esmu aizrāvusies ar verbu darināšanu. Tas ir sens lietuviešu Lieldienu simbols – sausu ziedu vālīte, ko padomju laikā varēja nopirkt tikai Viļņas tirgū. Daudzi latvieši speciāli brauca pēc verbām.»
Process kā deja
Izolda Gaigalaite-Žagrakaliene iepazīstina «Bauskas Dzīvi» ar trīsstūru aušanas metodi: «No trim koka nūjām izveido un nostiprina trīsstūri, iedzen naglas un ievelk diegu pamatni. Auž ar pirkstiem. Process atgādina deju – divi soļi no centra pa labi, divi – pa kreisi, un tā stundām ilgi. Tehnika ir visai sarežģīta, toties rezultāts ir pūliņu vērts. Aušanai izmantoju ļoti augstas kvalitātes dziju – mohēru, buklē un jēldziju –, ko pasūtu Itālijā. Šis aušanas paņēmiens ir sens kā pasaule, tas ir sastopams dažādās kultūrās, arī Āzijā. Tehnika ir universāla, jo iespējams noaust gan ļoti plānas, gan blīvas tekstilijas.»
Izolda daudz laika velta arheoloģisko un etnogrāfisko materiālu pētniecībai. Viņai patīk zināšanās dalīties ar citiem. Sevišķi jauki esot izbraukumi uz Bausku un Rundāli: «Pirms dažām nedēļām mani uzaicināja Bauskas muzeja tautas lietišķās mākslas studijas vadītāja San-dra Ķisele. Visu dienu rokdarbniecēm mācīju aušanas senos paņēmienus. Sadarbība ar Bauskas un Rundāles amatniecēm turpinās jau vairākus gadus. Reiz ielūkojos Bauskas muzeja krājumā un ieraudzīju Antoņinas Zirnes unikālu tekstiliju, kas darināta trīsstūra aušanas tehnikā. Tas ir atklājums, jo iepriekš nekas nebija zināms par senās metodes pielietojumu Bauskas apkārtnē.»
Atkal brauks uz Bausku
Kopīgas intereses un draudzība Izoldu vieno ar Bauskas individuālā uzņēmuma «Novads» vadītāju Solveigu Ikerti. Šauļu tekstilmāksliniece atklāj, ka nākamā gada 28. janvārī Rundāles novada «Baltajā mājā» viņa demonstrēs šoruden Bauskā izgatavoto darbu. «Tas būs līdzīgi kā vienas gleznas izstāde,» skaidro meistare. Februārī viņa piedalīsies Bauskas muzeja tautas lietišķās mākslas studijas 60. jubilejas svinībās, bet pavasarī Bauskas muzejā paredzēta Izoldas Gaigalaites-Žagra-kalienes personālizstāde.
Solveiga Ikerte arī ar prieku vēroja kolēģes performanci Šauļos, kas bija ne vien profesionāli noderīgs, bet arī emocionāli piepildīts sarīkojums. Lietuviešu viesmīlība šķita kā mīksts apmetnis, kurā atkal varēja sasildīties.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»