Uzburt sev pašiem īpašus svētkus

Piedāvājam «knifiņus» svinību galda dekorēšanai.
Jau pavisam drīz teju ikvienu māju piepildīs piparkūku, pīrāgu, mandarīnu, karstvīna un svētku vakariņu smarža. Cītīgākās saimnieces jau iepriekš padomājušas par maltīti un tās pasniegšanas veidiem svētvakarā, bet aizņemtākajām viss atstāts uz pēdējo brīdi. Taču, ja ir vēlēšanās un kaut neliela radošuma dzirksts, uzburt patiešām neaizmirstamus mirkļus sev un savai ģimenei var pilnīgi jebkurš un gana īsā laikā.
Izmantot dabas materiālus
Ja nav iegādāti speciāli galda dekorēšanas elementi, var droši izlīdzēties ar mājās atrodamām lietām. Ideāli, ja gada garumā esat vākuši dažādus dabas materiālus – čiekurus, lazdu riekstus, jūras nogludinātus akmeņus un koka sprungulīšus, valriekstu čaulas, spalvas un citas lietas, kam būs salīdzinoši zemas izmaksas un pārsteidzošs rezultāts. Čiekuriem tik ļoti visiem pietrūkstošo balto sniega seģeni var piešķirt ar dažiem baltās guašas krāsas triepieniem. Tos iespējams kārtot stikla cilindra traukā vai vāzē kopā ar akmeņiem un eglīšu bumbām. Arī atsevišķi nolikti uz svētku galda, čiekuri būs pamanāms akcents. Ja ir vēlēšanās personalizēt klājumu, čiekuram piestiprinot gaumīgu papīra loksnīti ar viesa vārdu, to var izmantot par galda karti. Klājot galdu ģimenei, var arī nerakstīt vārdus, bet katram veltīt kādu mīļu novēlējumu vai pateicību, kuru, kā jau iepriekš minēts, piestiprina pie čiekura.
Svētku galda noformējuma neatņemama sastāvdaļa ir sveces. Tās maltītes baudīšanu padarīs svinīgu un reizē radīs arī īsto svētku noskaņu. To izvēlē arī var ļaut fantāzijai vaļu. Lai skats nebūtu vienveidīgs un garlaicīgs, iespējams izvēlēties dažāda izmēra un krāsu sveces. Ja nav svečtura, var tās izkārtot uz šķīvja vai novietot uz vīna glāzes, apgriežot to augšpēdus, vai ielikt stikla traukā, vai «uzsēdināt» uz koka dēlīša vai kāda cita priekšmeta, ko vien mājoklī varat atrast.
Ievērot trīs krāsu likumu
Ja dekoru gūzmā nav iespējams izšķirties par labu kam vienam, nekad nebūs nošauts greizi, ievērojot trīs krāsu likumu. Ja izmantosit vien trīs krāsas, izprotot katras tonalitāti, piemēram, zaļu, baltu un sarkanu, rezultāts būs acīm baudāms. Taču arī šajā jomā jāievēro – jebkura atkāpe no toņa var visu sabojāt. Piemēram, ņemot sarkanus dekorus, jālūko, lai viss sarkanais būtu vienādi sarkans, citādi kopskats būs pārlieku raibs. Ja nevar tik ļoti visu saskaņot, jāizšķiras par pamatkrāsu un tad otru, kas var mainīties tonalitātēs, piemēram, baltu fonu un sarkanus akcentus.
Taču, ja lielajā steigā nav vaļas īpašam galda dekorējumam, to var izdaiļot ar pašu ēdienu vai tā noformējumu. Šādi ar vienkāršiem paņēmieniem var paspilgtināt svētku būtību. Piemēram, krāšņu jo krāšņu egli var izveidot no augļiem. Tiem īpašu skatu – mēnestiņu, zvaigžņu formu – var piešķirt, ņemot talkā piparkūkām domātās formiņas. Jāizvēlas vien cietāks pamats – ābols, kāposts, liels kartupelis, kurā iesēdina burkānu, uz kura sasprauž vēlamās ēdamlietas. Šādā veidā var radīt arī sāļās egles, par pamatsastāvdaļām izvēloties desas šķēles, gaļas loksnes vai siera strēmeles. Pievilcīgi un arī tematiski izskatīsies, ja uz lēzena šķīvja dārzeņus sarindos eglītes formā.
Pavisam droši var apgalvot, ka daudzas idejas var rasties arī darba procesā. Galvenais ir sākt un iesaistīt tajā visu ģimeni, atļaujot arī katram brīvu vaļu improvizācijai. Tādējādi kopības izjūta, kas ir īstākā dāvana šajos svētkos, nenoklīdīs ne uz mirkli nevienam, un šī kopdarbošanās var kļūt par jaunu saimes Ziemassvētku tradīciju. Ikvienam izdosies, vajag tikai sākt!
PADOMI
Ja sildīsit šķīvīti, kurā iebērts kanēlis, tad smarža izplatīsies pa visu māju.
Ja sveces sildītā ūdens bļodiņā iemetīsit dažas krustnagliņas, to smarža būs labi sajūtama.
No sausām garšvielām var gatavot arī skaistus telpu dekorus. Tam labi noderēs kanēlis, krustnagliņas, anīsa zvaigznes, sausie augļi, arī āboli un piparkūkas.
Telpu logus un eglīti var rotāt arī ar elektrisko spuldzīšu virtenēm. Galds jādekorē tikai ar īstām svecēm.
Avots: svetkulaiks.lv.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»