BauskasDzive.lv ARHĪVS

Komentāri: Ziemassvētki

Komentāri: Ziemassvētki

Kādas tradīcijas vai rituāli jūsu ģimenē, domubiedru vai draugu pulkā ir ierasti Ziemassvētkos, kā tos svinat?

Ziemassvētki – tā ir satikšanās
JĀNIS BEĶERIS, Latvijas vēstnieka Turcijā vietnieks, bijušais iecavnieks:
– Uz Latviju esmu atbraucis pēc pusotra gada prombūtnes. Tādēļ šie Ziemassvētki man būs īpaši, jo tie būs ģimenes satikšanās svētki. Pēdējos gados tas ir aktuālākais – satikties, parunāties. Dāvanas vairāk gādājam mazajiem māsas bērniem, pašiem paliek atkalredzēšanās prieks.
Pērn Ziemassvētkos biju Ankarā. Turcijā aptuveni 98 procenti ir musulmaņu, un viņiem Ziemassvētku tradīcijas nav. To var manīt vienīgi lielajos tirdzniecības centros kā komerciālu aktivitāti. Mēs vēstniecībā bijām izgatavojuši adventes vainagu, cītīgi pameklējot, bijām atraduši arī egles zarus. Kā svētkos pienākas, bija sagādātas arī dāvaniņas.
Šogad, 11. decembrī, – otrajā adventē – ar vietējās latviešu kopienas atbalstu Stambulā pirmo reizi notika Ziemassvētku dievkalpojums. Sanākušos uzrunāja mācītājs Gundars Ceipe. Bija grāmatu galds, darbojās radošās darbnīcas, latviešu bērni bija sagatavojuši priekšnesumiņus. Šis bija ļoti emocionāls, sirsnīgs Ziemassvētku gaidīšanas pasākums.
Esot pašlaik Latvijā, tā pa īstam novērtēju šeit valdošo mieru, drošo gaisotni un priekšsvētku noskaņu. Mans vēlējums visiem šajos Ziemassvētkos – lai ir mierīgi un gaiši visapkārt!

Klumburu klumburiem
Ināra Grēniņa, Codes folkloras kopas «Dreņģeri» vadītāja:
– Folkloras kopas dalībniekiem gan ziemas, gan vasaras saulgriežu laiks ir ļoti aizņemts periods, kad savas mājas svētkiem maz iznāk gatavoties un kaut ko padomāt. Šonedēļ esam ļoti pieprasīti – nespējam vien visu padarīt. Trešdien bijām gan «Rožmalās», gan Viļa Plūdoņa «Lejeniekos». Vilkām bluķi, dedzinājām, dziedājām, dejojām, minējām mīklas.
Parasti mūs uz svētkiem aicina Bauskas novadā, bet citkārt arī Rundālē, Vecumniekos, Jelgavā. Tad nu arī esam aktīvi – iet visi, veci un jauni, klumburu klumburiem, cik var un spēj. Paši tiksimies un pasvinēsim pasākumā pirms vai pēc Jaungada – tad mierīgi kopā pasēdēsim un parunāsimies.
Tā nu pagaidām man pat eglītes mājās nav – vairāk neesmu mājās nekā esmu, un svētkiem gatavoties nesanāk. Ziemassvētkos braukšu pie saviem mazbērniem – tur tad arī atpūtīšos ģimenes lokā.

Ieskatīties acīs un samīļot
Andrejs Mediņš,  Bruknas Kalna svētību kopienas kapelāns Dāviņos, katoļu priesteris:
– Esmu audzis astoņu bērnu ģimenē un labi atceros, ka Ziemassvētku laikā līdz pat Zvaigznes dienai mūsu mājas durvis bija atvērtas ikvienam. Šis princips darbojas arī Bruknas Kalna svētību kopienā.  Ziemassvētki kopienas ļaudīm nozīmē sevis veltīšanu citiem, kas ir vislabākā dāvana. Esam priecīgi Bruknā dot mājvietu Tezē jauniešu starptautiskās tikšanās 50 dalībniekiem. Šis pasaules kristīgo jauniešu forums, kas pirmo reizi notiek Rīgā, ir gada nogales nozīmīgākais pasākums.
Lai ar prieku un pateicību sirdī varētu svinēt Ziemassvētkus, pirms tam daudz strādājam. Kopienas iedzīvotāji dekorē muižas zāles, iekārto Betlēmes dzīvo silīti ar zirgu, vērsi, ēzelīti, kazām, aitām, zosīm no mūsu pašu saimniecības. Bērnu dievkalpojums un dzīvās silītes atklāšana notiks sestdien pēcpusdienā. Līdz pat Zvaigznes dienai ik vakaru Bruknā būs dievkalpojums, skanēs mūzika, ciemiņiem tiks piedāvāta zupa un tēja.
Pats galvenais Ziemassvētkos ir spēja apstāties Dieva, savu ģimenes locekļu un citu cilvēku priekšā, lai samīļotu, piedotu, ieskatītos acīs. Mīlestība nav atpirkšanās, piedaloties neskaitāmās labdarības akcijās vai iedodot naudu nabagam uz ielas, lai tikai sirds ir mierīga. Mīlestība nozīmē pilnībā dāvāt savu sirdi un laiku otram cilvēkam, neko neprasot pretī. Tikai tā mēs varam tuvoties Kristum.