Pamatots viedoklis vai priekšvēlēšanu kampaņa?
2016. gada 16. decembris 00:00

Laikrakstā «Bauskas Dzīve» 2016. gada 13. decembrī publicēts deputātu A. Kursītes un A. Novicka viedoklis «Atklāta vēstule par lauku skolām Bauskas novadā». Šī nav pirmā deputātu sagatavotā publikācija, kuras saturs vērtējams neviennozīmīgi. Līdzšinējā pašvaldības nostāja attiecībā uz izteikti populistiskajām vēstulēm bijusi neitrāla. Pašvaldības vadība kopā ar atbildīgajiem speciālistiem izvēlējās nesākt pazemojošo polemiku, bet veltīt laiku reālam darbam. Tomēr, ņemot vērā šoreiz apskatāmā gadījuma nozīmīgumu un jūtīgo raksturu, ir pieņemts lēmums skaidrot atsevišķus deputātu vēstulē izteiktos apgalvojumus.
Vēstule no vasaras
2016. gada 24. novembra domes sēdē pieņemtie lēmumi, kuru dēļ izveidojusies šī nepatīkamā situācija, paredz Mežotnes un Mežgaļu pamatskolu reorganizēšanu par sākumskolām attiecīgi ar 2018. un 2019. gada augustu/septembri. Tāpat minētajā sēdē pieņemts lēmums, kas paredz Ozolaines pamatskolas pievienošanu Vecsaules pamatskolai. 2017./2018. gadā, tāpat kā līdz šim, bijušajā Ozolaines pamatskolā audzēkņi turpinās iegūt pamatskolas izglītību, mainījies būs tikai izglītības iestādes nosaukums. Tātad visās trijās apskatītajās teritorijās izglītības iestādes savu darbu turpinās. Nevienā no teritorijām nav paredzēts pārtraukt izglītības pakalpojuma sniegšanu, mainīts tiek to piedāvātā izglītības pakalpojuma apjoms.
Laikrakstā publicētajā vēstulē tiek minēta 755 Bauskas novada iedzīvotāju parakstīta vēstule par mazo lauku skolu saglabāšanu. Minētā vēstule Bauskas novada domē saņemta 2016. gada 12. decembrī līdz ar deputātu A. Kursītes un A. Novicka sagatavoto vēstuli, kuras saturs tad arī ir publicēts 13. decembra laikrakstā «Bauskas Dzīve». Iedzīvotāju parakstītajā vēstulē netiek runāts par konkrētām izglītības iestādēm, tā ir drīzāk vispārīga. Ikvienam dokumentam ir sagatavotājs, iniciators un arī iesniedzējs, šai iedzīvotāju parakstītajai vēstulei tāda nav. Tajā nav minēts pat tas, ka runa ir par Bauskas novada lauku izglītības iestādēm. Tāpat nav norādīts datums, kad iedzīvotāju parakstītā vēstule sagatavota un kādā laika periodā vākti iedzīvotāju paraksti. Sazinoties ar vairākiem vēstules parakstītājiem, secināms, ka parakstu vākšana īstenota 2016. gada pavasarī un vasarā.
Ceļ neslavu
No avīzē publicētās informācijas saprotams, ka vēstule slēpta. Nav skaidrs, par kādu tieši slēpšanu abi deputāti runā. Pašvaldība nevar uzņemties atbildību par to, ja kādas iestādes darbinieki vai vadītājs ir izvēlējies noklusēt šādas vēstules esamību. Izteicieni «bailes zaudēt darbu, nesaņemt līdzekļus iestādes attīstībai, tikt atlaistam…» ir skaļi, apmelojoši, personas godu un cieņu aizskaroši, jo vistiešākā veidā ceļ neslavu. Minētos lēmumus pilnīgi noteikti nepieņem administrācijas vai domes vadība vienpersoniski. Līdzekļi iestādes attīstībai tiek plānoti budžetā, kuru izskata visi novada domes deputāti, savukārt atbrīvošana no darba pašvaldības iestādē bez pamatojuma nav iespējama.
Jautājums par skolu reorganizāciju aktuāls bijis jau ilgstoši. Pirmās sarunas par reorganizācijas procesiem tika sāktas jau iepriekšējā domes sasaukuma laikā, taču plašāku rezonansi jautājums atkal ieguva 2016. gada martā, kad sabiedrībai tika prezentēta pašvaldības pasūtītā un SIA «Karšu izdevniecība «Jāņa sēta»» izstrādātā telpiskās plānošanas platforma Bauskas novadam un ar to saistītā dokumenta «Priekšlikumi un to pamatojums Bauskas novada izglītības iestāžu attīstības un optimizācijas plānam» prezentācija. Publiskajā prezentācijā, kas tika organizēta Bauskas kultūras centrā un kurā klātesoši bija vairāku izglītības iestāžu pedagogi un audzēkņu vecāki, tika plaši diskutēti jautājumi, kas skar lauku skolu reorganizāciju.
Izprotam iedzīvotāju satraukumu
Ar lēmumprojektiem par izglītības iestāžu reorganizāciju domes deputāti tika iepazīstināti 7. novembrī. Kā norāda deputāte I. Nagņibeda, arī deputātiem šādu lēmumprojektu sagatavošana bija pārsteigums, tomēr, izprotot nepieciešamību izglītības iestāžu personālu un izglītojamo vecākus laikus informēt par gaidāmajām pārmaiņām, lēmumu virzība tika atbalstīta. Deputāti vēstulē pārmet «iedzīvotāju neinformēšanu par sagatavotajiem lēmumprojektiem». Varam retoriski vaicāt – ko būtu mainījusi iedzīvotāju informēšana, piemēram, oktobrī? Ir skaidrs, ka lēmumi ir nepopulāri, un ir arī saprotams, kādēļ, – iedzīvotāji ir satraukti par savu atvašu izglītošanās procesu. Pašvaldība izprot iedzīvotāju satraukumu un vajadzības, tieši tādēļ izglītības pakalpojuma pieejamība tuvu dzīvesvietai tiek saglabāta.
Par pašvaldības līdzekļiem plānots nodrošināt izglītojamo nokļūšanu citā izglītības iestādē. Mobilitātes jautājums attiecībā pret Mežgaļu pamatskolu kritiku neiztur, jo jau tagad uz seno, no apdzīvotām vietām nomaļus esošo skolu gandrīz visus bērnus nogādā ar transportu. Vai iedzīvotāju informēšana oktobrī būtu mainījusi viņu domas, mazinājusi satraukumu? Mēneša laikā no 9. novembra, kad jautājumi kļuva publiski zināmi, jo tika skatīti izglītības, kultūras un sporta lietu komitejā, līdz pat 24. novembrim visām ieinteresētajām pusēm bija iespēja izteikt savu viedokli, tikties, runāt, diskutēt.
Mežgaļu pamatskolā 23. novembrī viesojās I. Nagņibeda. Tikšanās laikā tika pārrunāti jautājumi, kas skar gaidāmās pārmaiņas, uzklausīts vecāku viedoklis. Tāpat vecāki piedalījās 24. novembra domes sēdē un izteica savu viedokli par sagatavotajiem lēmumiem. Pašvaldība pilnībā noraida apvainojumu, ka tās komunikācijas veids ar sabiedrību būtu «augstprātīgs un cinisks». Taču tie atkal ir vārdi, kuri ļoti labi skan ausīm, kas nav apmierinātas ar pieņemtajiem lēmumiem.
Abi deputāti apgalvo «lai saņemtu ES atbalsta finansējumu tieši lielajām Bauskas pilsētas skolām, tā (lasīt – pašvaldība, I. Š.) naski pieņēmusi lēmumus, kas paredzamā nākotnē novedīs pie vairāku lauku skolu slēgšanas». Šādu apgalvojumu nevar uzskatīt par patiesu, jo tam nav pamatojuma. Ja vecāki, vēloties saglabāt izglītības iestādi dzīvesvietas tuvumā, tajā laidīs savas sākumskolas vecuma atvases, skola pastāvēs.
Jaunajā plānošanas periodā tiešām ir paredzēts piesaistīt līdzekļus divu Bauskas pilsētas skolu – Bauskas Valsts ģimnāzijas un Bauskas 2. vidusskolas – telpu remontdarbiem un aprīkojuma iegādei. Izglītības iestāžu izvēle ir saistīta ar finansējuma piešķiršanas nosacījumiem, kas paredz, ka uz to var pretendēt ģimnāzijas, valsts ģimnāzijas, kā arī citas vispārējās izglītības iestādes ar izglītojamo skaitu 7. – 12. klasē vismaz 200 un skolas, kur tiek īstenotas vismaz divas vispārējās vidējās izglītības programmas, no kurām viena ir matemātikas, dabaszinību un tehnikas virziena programma.
Popularitātes gūšanai
Rezumējot deputātu vēstuli, pašvaldība vēlas vērst iedzīvotāju uzmanību uz nepieciešamību vērtēt un analizēt informāciju, kas pārplūdina dažādus plašsaziņas līdzekļus, arī sociālos tīklus, un akli nepakļauties skaļiem un populistiskiem izteicieniem. Pašvaldību vēlēšanu tuvums aizvien izteiktāk regulēs saturu, kāds tiek piedāvāts potenciālajiem vēlētājiem. Sabiedrības «barošana» ar uzsaukumiem un frāzēm, kuras mielo nogurušo cilvēka dvēseli, diemžēl lielākoties ir tikai tukša skaņa, kas ir orientēta tikai uz vienu mērķi – popularitātes iegūšanu.
Populistu piedāvātie problēmu risinājumi lielākoties ir īstermiņa, ātri sasniedzami, taču ilgtermiņā tie nerada nekādu pienesumu, savukārt pašvaldības darbs balstās uz gluži pretējo – lēmumi, kuri pieņemti šodien, augļus – labus vai sliktus – nesīs tikai pēc ilgāka laika. Iedzīvotāj, izvērtē kritiski pašvaldības paveikto, atceroties, ka līdztekus pamanāmajām neveiksmēm, kuras tiek nemitīgi skandētas, lai turētos vēlētāju atmiņā, daudz vairāk ir pozitīvu, turklāt reāli novērtējamu sasniegumu! Cik šādu reālu sasniegumu ir populistisko viedokļu paudējiem?
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»