BauskasDzive.lv ARHĪVS

Jāmazina nevienlīdzība

Antra Ērgle

2016. gada 13. decembris 00:00

25
Jāmazina  nevienlīdzība

Iecavas optikas speciālistam Arnim Grundmanim gada nogalē lielākās pārdomas raisījusi politiskā un sociālā situācija valstī.

– Piedalījos partijas «Vienotība» kongresā, kur gaisotne atgādināja kādreizējā «Latvijas ceļa» lejupslīdi. Šķiet, ka visi kaut ko cer, gaida jaunu mesiju. Vecajai gvardei, kas pārtērējusi līdzekļus vēlēšanās, tie jāatmaksā. Tāda ir arī partijas vadītāja Andra Piebalga nostāja, bet, kā tas risināsies, vēl grūti spriest. Izskanēja aicinājums atgriezties pie pirmsākumiem, taču – pie kādiem? Pie «Jaunā laika» vai «Sabiedrības citai politikai»? Tas nav pamatoti. Manuprāt, «Vienotībai» vajadzīga patiesi atklāta grēksūdze, lai cilvēki atgūtu uzticību. Taču tie grupējumi, kas partiju uztvēra kā biznesa projektu, nekur nav pazuduši un turpina darboties. Vajadzīgas citas sejas, jauna virzība, bet partija par Rīgas mēra kandidātu nākamā gada pašvaldību vēlēšanām izvirza Vilni Ķirsi, kas priekšvēlēšanu kampaņā pārtērējis 1,5 tūkstošus. Kaut arī viņš tos jau atmaksājis, tas nevar radīt uzticību, sevišķi novadu vēlētāju vidū. Tomēr joprojām reģionos ir cilvēki, kas gatavi ziedot spēkus, lai «Vienotības» labās idejas un padarītais nepazustu.

Valstī pašlaik svarīgākais ir mazināt nevienlīdzību starp nelielo turīgo slāni un arvien pieaugošo daļu, kas dzīvo ar nabadzības risku. Svarīgākais netika izdarīts krīzes sākumā, kad nevienlīdzība nedaudz mazinājās, plīstot nekustamo īpašumu burbulim. Taču tika pieņemti nepareizi politiski lēmumi, piemēram, par «Parex» bankas glābšanu, uzliekot lielu slogu visai sabiedrībai, bet neizdarot vajadzīgās reformas. Ir arī pozitīvais aspekts – daudzi sāk par to domāt, taču jāpārliecina ministrijas vienoti darboties, lai sakārtotu veselības un izglītības jomu. Svarīgi, kā mēs izmantosim vēl pieejamos Eiropas fondus – vai ieguldīsim ilgtspējīgos projektos, vai atkal izmetīsim naudu vējā, ļaujot iedzīvoties dažiem grupējumiem, atsevišķām personām vai būvniecības nozares uzņēmumiem. Mēs varam daudz mācīties no kaimiņiem – Igaunijas un Lietuvas, kur valsts pārvalde ir daudz mazāka un efektīvāka. Mēs vēl neesam tikuši vaļā no postpadomju un kalpu domāšanas, aiz nenovīdības bremzējam sevi un cits citu. Šī slimība jāpārslimo, atgūstot cieņu pret cilvēkiem, godīgiem uzņēmējiem un investoriem.