Atspēriens iesācējiem

«Ja sēdi viens pats, tikai ar savām idejām, tad netiec uzņēmējdarbībā tālāk,» saka Bauskas biznesa inkubatora vadītājs Uldis Maniks. Viņš cer, ka topošie uzņēmēji aktivizēsies un sadarbībā ar citiem novadu iedzīvotājiem biznesa inkubatorā izveidos aktīvu uzņēmējdarbības atbalsta centru.
Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra (LIAA) decembrī sākusi projektu pieņemšanu 15 biznesa inkubatoros visā Latvijā, to skaitā arī Bauskā.
Aicina ikvienu
LIAA Biznesa inkubatoru departamenta Bauskas biznesa inkubatora (BI) vecākais projektu vadītājs Uldis Maniks skaidro, ka telpas Bauskā, Katoļu ielas 3. nama otrajā stāvā, jau gaida potenciālos uzņēmējus. «Biznesa inkubatorā jaunus klientus uzņem nepārtraukti. Lai cilvēki nebīstas, ka šeit būs kaut kas ļoti sarežģīts. Palīdzības būtība ir visu vienkāršot un paveikt radoši,» uzsver U. Maniks.
Inkubatora vadītājs cer BI telpās izveidot satikšanās vietu visiem, kam interesē kaut kas jauns uzņēmējdarbībā, – uzņēmējiem, kam ir nauda, iesācējiem, kas piedāvā idejas, un vienkārši interesentiem. Savukārt BI būtu kā sava veida garants, ka iesācēju piedāvātās idejas ir izvērtētas, aprobētas un no darbības ir gaidāma peļņa.
«Vēlamies veidot komandas. Daudzi iniciatori bieži vien ir tehniskie autori, izgudrotāji, nevis pārdevēji un organizatori. Viņiem nepieciešams satikties vismaz vēl ar kādu, lai uzņēmējdarbību veiksmīgi sāktu. Savukārt variants, kad iesācēji meklē darbiniekus ar sludinājumu palīdzību, bieži vien ir liela kļūda. Ar partneriem vieglāk ir pārdzīvot biznesa problēmas sākumposmā un atrast attīstības iespējas nekā tikai ar algotiem darbiniekiem,» situāciju raksturo Uldis Maniks.
Pieteikuma veidlapu BI var iesniegt elektroniski vai pa pastu, bet U. Maniks iesaka atnākt uz Bauskas BI Katoļu ielā, aprunāties un tad rakstīt pieteikumu.
Reāli plāni
Vairāki uzņēmumi, kas savulaik izmantojuši finanšu institūcijas «Altum», kā arī biznesa inkubatoru piedāvātas mācības un kredītu, veiksmīgi strādā arī tagad un savulaik gūto atbalstu augstu novērtē.
«Līgai Elmanei ir labs salīdzinājums – biznesa inkubators ir kā autoskolas instruktors. Tas māca braukt, bet visu laiku tur kāju uz bremzes pedāļa, lai apturētu tevi, ja ko dari nepareizi,» stāsta kosmētikas ražotāja SIA «Gusto» līdzīpašniece Andra Katkeviča. Dabisko kosmētiku ražojošais uzņēmums ieņēmis savu stabilu vietu Latvijas tirgū un regulāri pieminēts kā viens no veiksmīgākajiem šāda atbalsta piemēriem.
Zina Jaunmuktāne pašlaik ir IK «Veselības eliksīrs» īpašniece. Doma par uzņēmējdarbību radusies, kad apguvusi masiera prasmes. Bez valsts un Eiropas fondu atbalsta to gan nebūtu uzdrīkstējusies. «Sākuma nauda bija 14 tūkstoši lati. Tas bija svarīgi, bet 2008. gadā tā pat nelikās liela nauda. Toreiz trīsistabu dzīvokļus pirka un pārdeva par 60 tūkstošiem latu,» atceras Z. Jaunmuktāne. Tad nāca krīze, un biznesa plānu nācās mainīt. «Uzskatu, ka mans uzņēmums izdzīvoja tāpēc, ka biznesa plāns bija reāls, bez lielām utopijām,» vērtē uzņēmuma īpašniece. Mācību procesā gūtās zināšanas ļoti palīdzējušas.
Viņa nepārtraukti turpina mācīties un apgūt kaut ko jaunu – biznesā uz vietas nedrīkst stāvēt. «Aprīlī beidzu atmaksāt kredītu. Nolēmu, ka gadu atpūtīšos, bet nākamgad atkal domāšu, uz kādiem projektiem startēt. Sēdēt uz vietas nedrīkst – dzīve iet uz priekšu, viss mainās, un arī pašas piedāvājumu klāstam jāmainās. Jo vairāk zini, jo vairāk vari piedāvāt savam klientam,» pauž Zina Jaunmuktāne.
PIEREDZE
Zina Jaunmuktāne, IK «Veselības eliksīrs» īpašniece:
– Trīs mēnešu «Altum» apmācība deva ļoti daudz. Kad apgūsti tirgzinības, sāc izpētīt, kā tava ideja darbosies, ko dara konkurenti, kāda ir apkārtējā biznesa vide, – tad daudziem biznesa idejas «nomira» jau mācību procesā. Bez šāda «Altum» projekta nebūtu uzdrīkstējusies mainīt darbu un sākt privāto uzņēmējdarbību. Mūs motivēja un deva pašapziņu. Pat neskatoties uz to, ka man bija vairāk nekā 40 gadu.
Svarīgs bija arī finansiālais atbalsts un kredīts – masāžas vannas, trenažieru, kas vēl joprojām strādā, iegādei un nauda telpu remontam.
Gūtās zināšanas novērtē arī citi. Pēc iepriekšējās intervijas «Bauskas Dzīvei» man zvanīja tie, kas plānoja sākt uzņēmējdarbību. Interesējās par manu pieredzi, lūdza padomus biznesa sākšanai.
Andra Katkeviča, SIA «Gusto» līdzīpašniece:
– Mums valsts piedāvātās mācības un biznesa inkubators palīdzēja sakārtot domāšanu. Cik jāpārdod, lai spētu nopelnīt, kā veidot reklāmu, kā arī citas zināšanas. Tādām kā mēs abas ar Līgu Elmani – bez pieredzes uzņēmējdarbībā – atbalsts bija ļoti svarīgs, piemēram, toreiz vajadzēja veidot arī pierādījumus, pētījumus, ka uzņēmējdarbība atmaksāsies. Sākumā par šīm prasībām bijām neizpratnē, bet jāatzīst, ka tas bija ļoti noderīgi tieši mums – iesācējiem bez pieredzes.
Sadarbība ar biznesa inkubatoru veidojas vairākos posmos, tos iezīmē Uldis Maniks:
1 . Vispirms ir vērts atnākt un aprunāties. Pat ja radusies tikai maza doma par to, ka varbūt kaut kad izveidos uzņēmumu. Tas neko nemaksās, bet interesentam gaišāka galva kļūs.
2 . Pirmsinkubācijas periods – kad ideja ir, bet cilvēks vēl nav drošs, vai būs uzņēmums. Ieguvums, ko mēs dodam, – gan morāls atbalsts, gan iespēja gūt provizorisku aprēķinu – peļņa būs vai nesanāks. Jau šajā periodā var gūt atbalstu – iespējams piedalīties pat valsts apmaksātās mācībās. Tās ir praktiskas mācības par uzņēmējdarbību, kur plānots, ka to piedāvās šīs nozares pārstāvji ar pieredzi.
Bieži var konstatēt, ka cilvēki kļūdās pirms biznesa sākšanas aprēķinos. Kad nodibina uzņēmumu, drīz apjauš, ka sapnis ir sabrucis. Tāpēc ir vērts patērēt laiku pirmsinkubācijas periodam, izvērtējot ideju, ļaujot citiem par to izteikties. Tad arī uzņēmumam būs labāka nākotne.
Pirmsinkubācijas perioda beigās vai nu dibina uzņēmumu un startē inkubatorā, vai atliek savu domu uz vēlāku laiku.
3 . Inkubācijas periods – kad uzņēmums sāk strādāt. Tam jau ir dots novērtējums, ir skaidrs, kā darbosies, vai ir potenciāls. Inkubācijas periodā gūst gan finansiālus, gan nemateriālus labumus, un nav teikts, ka tie pirmie ir svarīgākie. Būs iespējams tikties ar pieredzējušiem uzņēmējiem, kas šādos pasākumos sniedz padomus. Speciālas nodarbības un tikšanās palīdz attīstīt uzņēmēja domāšanas veidu, palīdz fiksēt tās īpatnības, par ko pats neaizdomātos, uzlabojas uztvere un uzņēmējdarbības izpratne.
DER ZINĀT
Decembrī sākusies projektu pieņemšana Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) 14 reģionālajos biznesa inkubatoros visā Latvijā, kā arī Rīgas Radošo industriju biznesa inkubatorā.
Inkubatoru mērķis ir atbalstīt jaunu, dzīvotspējīgu un konkurētspējīgu komersantu izveidi un attīstību, nodrošināt fiziskas personas un komersantus ar uzņēmējdarbības sākšanai un pilnveidei nepieciešamo vidi, konsultācijām, mācībām un pasākumiem par vispārīgiem
uzņēmējdarbības jautājumiem, mentoru atbalstu un grantu līdzfinansējumu.
LIAA direktors Andris Ozols: «Visos piecpadsmit LIAA izveidotajos biznesa inkubatoros nodrošinās visplašākās iespējas gan attīstīt savu ideju, gan iegūt vērtīgas praktiskas konsultācijas.»
Jaunajā inkubatoru programmā ir pieejama pirmsinkubācija, kuras laikā uzņēmēji var testēt savas biznesa idejas un saņemt konsultācijas. Katrā biznesa inkubatorā ir izveidota koprades telpa jeb «open-office», kur gan pirmsinkubācijas procesā, gan arī pēc uzņemšanas inkubatorā var strādāt, tikties ar klientiem un veidot īpašu vidi pieredzes apmaiņai.
Inkubatorā uzņēmumi var saņemt visu nepieciešamo atbalstu un pakalpojumus uzņēmējdarbības attīstībai. Visiem pakalpojumiem piemēros 50 procentu līdzfinansējumu. Projektus var pieteikt LIAA mājaslapā, kādā no 15 biznesa inkubatoriem, kā arī sūtot pa pastu uz LIAA centrālo biroju Rīgā, Pērses ielā 2. Informācija par pieteikšanās kārtību inkubatorā un cita informācija pieejama šeit.
LIAA Biznesa inkubatori tiek finansēti projektā «Reģionālie biznesa inkubatori un radošo industriju inkubators».
Avots: Vineta Vilistere-Lāce, LIAA Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
Uz biznesa inkubatoru ir vērts atnākt:
investoram;
biznesa idejas autoram;
speciālistam, kurš vēlas pievienoties kādai komandai un kļūt par uzņēmuma līdzīpašnieku;
pašvaldības pārstāvim;
ikvienam, kam uzņēmējdarbības vide interesē.
Pat ja vēlies nodarboties ar uzņēmējdarbību, bet vēl nezini, ar ko, – nāc, klausies, interesējies un varbūt atradīsi savu īpašo nišu.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»