Neiesaka tūristiem rādīt slimus dzīvniekus

Ar akūto infekcijas slimību miksomatozi Codes pagasta Trušu pilsētiņā saslimuši un nokauti divdesmit garauši. Tā stāsta dzīvnieku turētājs Ojārs Narvils.
Plašu rezonansi pirms pāris dienām izraisīja televīzijas sižets, kurā žurnālists vēstīja par slimajiem garaušiem Bauskas pievārtes tūrisma objektā – Trušu pilsētiņā.
Netic vakcīnām
No 250 dzīvniekiem izdzīvošana tika paredzēta apmēram 25 trušiem jeb desmit procentiem. Infekcijas slimības iemesls ir saimnieka atsacīšanās trušus profilakses nolūkos vakcinēt. O. Narvils televīzijā apliecināja, ka vakcinācijai netic, jo tā arī agrāk neesot pasargājusi dzīvniekus no saslimšanas.
«Kad kopā ar televīzijas žurnālistu apskatījām dzīvniekus, konstatēju, ka divi slimie truši nemaz nav manējie. Ir aizdomas, kurš tos varētu būt būrī ievietojis un pēc tam paziņojis presei. Pērn nopirku sešas trušu mātes ar visiem dokumentiem, apliecinājumiem par potēšanu. Pēc mēnešiem diviem viņas saslima, nācās nokaut. Es tādām vakcīnām neticu,» tā «Bauskas Dzīvei» apliecināja O. Narvils.
Tādējādi saimnieks pauda noliegumu vakcinācijas nepieciešamībai. Vienlaikus viņš apņēmās izpildīt Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) norādījumus.
Piemēros administratīvo sodu
PVD Dienvidzemgales pārvaldes vadītājs Jānis Grosbārdis «Bauskas Dzīvei» paskaidroja, ka dienesta inspektori apsekojuši dzīvnieku novietni Codē. Saimniekam noteikts nošķirt slimos trušus no veselajiem un slimos nokaut. Tāpat noteikti ir jādezinficē trušu mājas. Šie ir obligāti veicamie pasākumi, kuru izpildi dienesta inspektori pēc noteikta laika pārbaudīs. O. Narvilam noteikts trušus arī vakcinēt.
«Likums neparedz saimniekam obligāti veikt dzīvnieku vakcinēšanu. Tomēr trušu turētājam ir jāapzinās reālā situācija, ja saimniecībā ir brīva piekļuve dzīvniekiem, ir liels dzīvnieku blīvums, tad ir ļoti liela iespēja ievazāt infekcijas slimības. Tā ir saimnieka atbildība, vai viņš dara visu, lai savus dzīvniekus pasargātu no saslimšanas, arī vakcinē, vai kā šajā gadījumā – rīkojas bezatbildīgi, nenodrošinot saslimušajiem dzīvniekiem savlaicīgu veterinārmedicīnisko aprūpi, atstājot tos bezpalīdzīgā situācijā. Ne tikai ētikas normas, bet arī normatīvo aktu prasības nepieļauj publiski izrādīt dzīvniekus ar redzamām slimības pazīmēm. Pašlaik pret O. Narvilu sākta lietvedība administratīvā pārkāpuma lietā, izvērtējot viņa turpmākās rīcības, lemsim par soda apmēru,» skaidroja J. Grosbārdis.
Speciālists uzsvēra, ka cilvēkiem šī kaite nav bīstama, ar to slimo truši un citi zaķveidīgie.
Informācija nav pieejama
Codes pagasta Trušu pilsētiņa ir populārs tūrisma objekts Bauskas novadā. Bauskas tūrisma informācijas centra vadītāja Inese Turkupole-Zilpure «Bauskas Dzīvei» apliecināja, ka Trušu pilsētiņa ir tūristu, īpaši bērnu, iecienīts galamērķis: «Objektā, kur tik daudz dzīvnieku, ir paaugstināts risks tiem saslimt. Infekcijas ievazāt var ļoti daudzos veidos. Ir patiesi žēl, ka Codē tā noticis. Esam ar Ojāru situāciju pārrunājuši, no tūrisma portāla izņēmām informāciju par šo apskates objektu. Man šķiet neētiski tirgot biļetes, lai rādītu slimus dzīvniekus. Ceru, ka līdz pavasarim situācija normalizēsies un apmeklētājiem atkal varēsim šo objektu popularizēt.»
O. Narvils paskaidroja, ka pēc televīzijas sižeta viena grupa ekskursiju atteikusi, taču ir četri jauni pieteikumi.
UZZIŅAI
Miksomatoze ir akūta infekcijas slimība, ar kuru slimo truši, zaķi, šinšillas u. c. zaķveidīgie dzīvnieki. Infekcijas avots ir slimie, pārslimojušie dzīvnieki, no slimiem trušiem iegūtās ādas, inficēta barība, dzeramais ūdens, apkopes priekšmeti. Kā infekcijas avots var būt ar vīrusu inficētie asinssūcēji kukaiņi. Slimība ilgst četras līdz piecas dienas. Slimības ārstēšanai nav specifisku medikamentu, trušu pasargāšanai no saslimšanas ar miksomatozi ir pieejama vakcīna.
Avots: Zemkopības ministrija.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»