BauskasDzive.lv ARHĪVS

Skaņu atgūst klusējot

Antra Ērgle

2016. gada 23. septembris 00:00

283
Skaņu atgūst klusējot

Pedagogi līdzīgi aktieriem un dziedātājiem nereti spiesti rūpēties par balsi, jo uzstāšanās klases priekšā prasa treniņu un spēcīgas balssaites. Mācību gada sākumā ne viena vien skolotāja pēc vasaras atpūtas spiesta pēc pirmās lielākās slodzes meklēt ārsta palīdzību.

Liela slodze
Iecavas vidusskolas direktores vietniece Solveiga Lineja balsi noslogo ne tikai vācu valodas stundās, bet arī vadot deju kolektīvu mēģinājumus, kur vēl jāpārspēj muzikālais pavadījums.

«Dažu dienu mēģinājumus vadu sešas stundas, un tā ir liela pārbaude kaklam,» «Bauskas Dzīvei» atklāj pedagoģe. «Es balsi pieskatu, ja tā piesmok, pasūkāju tabletes vai iepūšu aerosolu ar eļļu, kā ieteikuši paziņas dziedātāji. Tomēr balssaites ir cietušas, gada laikā mana balss par toni pazeminās, jo slodze ir liela. Pēdējā laikā mēģinājumos strādāju ar mikrofonu, lai to mazinātu.»

Gan balss saudzēšanas nolūkos, gan tāpēc, ka deju kolektīvu vadītājas profesionālajā līmenī sasniegusi kāroto, S. Lineja plāno šo darbu nodot pašas audzinātajām jaunajām kolēģēm, vienīgi ar Iecavas kultūras nama jauniešu kopu «Jezga» vēl varētu turpināt darbu.

Tējas un ziede
«Vēl nav bijis tā, ka paliktu galīgi bez balss, tomēr pēc deju svētku nedēļas gandrīz nevaru parunāt. Tad vienu nedēļu klusēju, lietoju dabas līdzekļus, dzeru tējas – pelašķus, liep-ziedus, pīlādžus. Pie ārstiem neesmu gājusi, jo daba man devusi stipru balsi. Skolēns no Ķīnas man atveda labu ziedi, un cenšos kaklu turēt siltu, tās ir manas metodes,» atklāj iecavniece. «Aptiekā palūdzu bezrecepšu preparātus balss atjaunošanai, parasti ar tiem pietiek.»

Iecavas vidusskolas ekonomikas un vācu valodas pedagoģe Antra Pāruma atklāj, ka līdz šim nav bijušas lielas problēmas ar balsi, taču reizumis tā teju pazudusi, kad gadījies saaukstēties.

«Ja jūtu, ka draud aizsmakums, cenšos sevi pasaudzēt, dzeru tēju ar medu, tas palīdz, un balss atjaunojas. Manās stundās valda klusums, nav jācenšas nevienu pārkliegt,» smaidot stāsta skolotāja, «ja runāju klusāk, arī bērni čukst līdzi.»

Kā teic akustikas lietpratēji, balsis regulāri pārpūlē sporta pedagogi un treneri, jo reti kura sporta zāle Latvijā ir pareizi aprīkota skaņas kontrolei. Basketbola un volejbola treneri bieži balsis spiesti atpūtināt pēc katras novadītas komandas spēles.

Precīza diagnoze
Bauskas novada ģimenes ārste un otorinolaringoloģe (mediķe, kas veic akūtu un hronisku ausu, kakla un deguna slimību diagnostiku un ārstēšanu) Ārija Zirne mācību gada laikā ne vienai vien skolotājai palīdz tikt galā ar balss aizsmakumu.

«Lai ārstēšana būtu sekmīga, vispirms kārtīgi jāapskata balsene, jo problēmas var būt dažādas. Aizsmakuma iemesls var būt iekaisums, balss saišu vājums, mezgli balssaitēs, kuņģa problēmas radīts atvilnis, kas ar skābi kairina balssaites,» skaidro mediķe. «Aizsmakumam nav vienas ārstēšanas metodes vai konkrēta preparāta, bet precīzi jānoteic vaina un jāsaprot, kāpēc tas radies.»
Daktere piebilst, ka balss var aizsmakt arī uz nervu pamata, stresā, un ir atsevišķi asinsspiediena regulēšanas preparāti, kas sausina rīkles gļotādu un var izraisīt šādus simptomus.

«Ja balss zudumu izraisījusi pārpūle, skolotājai kādu laiku jāpaklusē, tāpat kā dziedātājiem, kas pārpūlē balseni. Tai nepieciešama atpūta, bet nevis klusa runāšana vai čukstēšana, jo tā vēl vairāk balssaites iesprindzina un pārpūlē,» skaidro Ā. Zirne.

Kondicionieri un cigaretes
Speciālisti brīdina, ka balsenes gļotādu svarīgi mitrināt, lai tā nebūtu tik pieejama vīrusu infekcijām, ar kurām arī var rasties aizsmakums. Balsi bojā smēķēšana un ilgstoša uzturēšanās telpās, kur darbojas gaisa kondicionieris vai sildierīces, kas sausina gaisu. Jāatceras, ka aizsmakums var būt viens no pirmajiem laringīta simptomiem, kas jāārstē uzreiz, lai nepieļautu slimības attīstību.

Ārste otorinolaringoloģe foniatre Gunta Zaķe vietnē lvportals.lv skaidro, ka aizsmakums var rasties arī tiem, kas strādā aukstumā, vai cilvēkiem ar neizārstētu mandeļu iekaisumu. «Savai balsij kaitē tie, kas aukstā laikā iet ārā bez šalles un galvassegas, bez siltām zeķēm vai siltiem apaviem,» saka mediķe. «Tiklīdz rodas aizsmakums, nekavējoties jāsāk atveseļošana.»

G. Zaķe apliecina, ka efektīvi ir tautas līdzekļi: «Ļoti labi palīdz kāju vannošana siltā sinepju ūdenī, linsēklu kompreses. Var lietot homeovaksu, dzert siltu pienu ar medu. Der olīveļļas aplikācijas – kaklam pieliek sakarsētā eļļā iemērktu vati, virsū uzklāj komprešu papīru vai polietilēna maisiņu, pāri – siltu apsēju. Eļļa atslābina balssaites, noņem tūsku. Vislabāk šo procedūru izpildīt pirms naktsmiera.

Ja saslimšanas pazīmes divu trīs dienu laikā nepāriet, nekādā gadījumā nedrīkst uz savu roku lietot antibiotikas, kas rīkles un balsenes aizsmakuma novēršanai ne vienmēr vajadzīgas, bet jāapmeklē ārsts.

UZZIŅAI

Balss aizsmakuma vai zuduma cēloņi var būt dažādi, mediķi visbiežāk min:

Saaukstēšanās. Baktērijas iekļūst elpošanas traktā caur muti un degunu, rodas kutinoša sajūta kaklā, kas ir pirmā pazīme, ka infekcija cenšas izlauzties. Rinovīrusi un koronavīrusi ir galvenie saaukstēšanās ierosinātāji, kas inficē ne tikai deguna gļotādu, bet arī gļotādu rīkles apvidū.

Vides faktori. Cigarešu dūmi, ziedputekšņi vai smalki putekļi, kas nokļūst rīklē ar ieelpoto gaisu, arī mērena alkohola lietošana var kairināt rīkles gļotādu un veicināt iekaisumu, kas savukārt var beigties ar aizsmakušu balsi.

Balss pārpūle. Cilvēki, kuri ikdienā ļoti daudz runā, vai dziedātāji pakļauj savu rīkli lielai slodzei. Balsenes gļotāda kļūst sausa, vieglāk ievainojama un pieejamāka baktērijām, vīrusiem, kuru darbības rezultātā var veidoties balss aizsmakums.

Atviļņa slimība – kuņģa problēmas radīts atvilnis ar skābi kairina balssaites.

Emocionāls pārdzīvojums.