BauskasDzive.lv ARHĪVS

FOTO: Rundāles pils atzīmē 279. dzimšanas dienu

Aina Ušča

2015. gada 25. maijs 16:23

48906
FOTO: Rundāles pils atzīmē 279. dzimšanas dienu

Rundāles pils muzeja direktors Imants Lancmanis 24. maijā – pils 279. jubilejā – Zelta zālē prezentēja savu jauno monogrāfiju «Rundāles pils. Vēsture». Šī grāmata ir pirmā daļa no triloģijas, kurā ietilps pils vēsture, restaurācija un objekta detalizēta inventarizācija. Pils svētkos ar rokoko stilam veltītām trim telpām tika papildināta pastāvīgā ekspozīcija «No gotikas līdz jūgendstilam».
 
Grāmatas prezentācijā Imants Lancmanis atgādināja, ka monogrāfijas izdošanu finansēja mecenātu Borisa un Ināras Teterevu fonds. Šogad paiet pieci gadi kopš Teterevu un fonda dibināšanas un vēsturiska dokumenta parakstīšanas par dāsna finansējuma piešķiršanu Rundāles pils restaurācijas pabeigšanai. Baroka arhitektūras pieminekļa restaurācija noslēdzās 2014. gada 24. maijā.

Jaunās grāmatas eksemplārus autors pasniedza Borisam un Inārai Tetereviem, Rundāles pils restaurācijas pabeigšanas projekta patronesei Lilitai Zatlerei, princim Ernstam Johanam Bīronam. Monogrāfiju saņēma Latvijas Valsts vēstures arhīva, Latvijas Universitātes Akadēmiskās bibliotēkas, vairāku muzeju, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas un citu iestāžu pārstāvji.

Svētku dienas neparasta epizode bija smaržu trauku jeb popūriju eksponēšana un atvēršana hercogienes apartamentos. Ikviens apmeklētājs varēja pasmaržot vēsturiski atbilstīgus aromātus, kas 18. gadsimta pilīs apslāpēja sadzīves nepatīkamās smakas. Smaržu maisījumi atrodas dekoratīvās vāzēs ar vāku. Pašlaik hercogienes kabinetā var aplūkot trīs fajansa popūriju komplektu, kas 18. gadsimta trešajā ceturksnī darināts Zviedrijā, kā arī izbaudīt aromātus.

Dekoratīvās mākslas pastāvīgajā ekspozīcijā «No gotikas līdz jūgendstilam» pils dzimšanas dienā atklāja rokoko stilam veltītas trīs telpas. Pirmajā telpā eksponāti projicējas uz Latvijas piļu, muižu un baznīcu fotokolāžu fona. Tās klāj visas sienas un griestus. Savdabīga šķiet arī grīda, jo tā veidota no Rundāles pils vēsturisko parketu paraugu fragmentiem. Centrālais eksponāts ir Svētes pils zeltītās durvis. Šajā pilī Kurzemes hercogs Pēteris 1779. gada 14. oktobrī bildināja Mežotnē dzimušo Annu Doroteju fon Mēdemu. Eksponēts arī hercoga bibliotēkas ozolkoka griezuma skapis – vienīgā oriģinālā pils 18. gadsimta mēbele – un citi priekšmeti.

Nākamajā telpā izstādīti restaurētie Puzes muižas zaļi krāsotie un sudrabotie koka paneļi. Tas ir vienīgais koka paneļu pielietojums Latvijas muižās 18. gadsimtā, jo modē tolaik bija lakoti paneļi.

Trešajā telpā ir iekārtots Eiropas 18. gadsimta porcelāna kabinets. Oriģinālie trauki ražoti vairākās slavenās manufaktūrās. Tā ir tikai daļa no Rundāles pils muzeja porcelāna kolekcijas.

Vairāk par šo tematu lasiet laikrakstā «Bauskas Dzīve» trešdien, 27. maijā.