Tikpat gaišs, taču četrreiz izdevīgāk

Draudzene aptur manu roku pusceļā uz gaismas slēdzi virtuvē, ko grasos atstāt, un nosaka: «Pēc remonta manā dzīvoklī gaisma var degt nepārtraukti – visur ieliktas LED spuldzes, un elektrības tēriņš samazinājies par trešdaļu.» Mazo uzņēmumu saimnieki, kas saņēmušies ieguldījumam nomainīt vēl saglabājušās kvēlspuldzes un halogēnspuldzes pret gaismas diožu jeb LED lampām, apliecina līdzīgu pieredzi.
Aizmirst izslēgt
Iecavas novada zemnieks Jegors Katuškins (vārds mainīts) LED spuldzes iegādājies visai saimniecībai un dzīvojamai mājai, pirms pusotra gada ieguldot kopumā 300 eiro. Viņam gaisma vajadzīga četrās darba telpās, divos pagrabos, šķūnī, mājā.
«Gaisma mums tagad izmaksā četrreiz mazāk. Nevaru precīzi pateikt, cik ilgā laikā atmaksāsies ieguldītais, taču redzu, ka vairs nav jāuztraucas, vai visur gaisma izslēgta, to var arī mierīgi atstāt, jo LED spuldzes tērē ļoti maz elektrības. Dārzeņu apstrādei vajag labu gaismu, bet tēriņi vairs nav pārmērīgi,» «Bauskas Dzīvei» stāsta Jegors.
Zemnieks no piedāvātā gaismu spektra izvēlējies tieši balto, nevis dzelteno, kas līdzīgāka vecajām kvēlspuldzēm, jo tā viņam tīk labāk. Par spuldzīšu maiņu pagaidām nav jāuztraucas – no 50 nopirktajām līdz šim izdegusi tikai viena no mazākajām.
Lētākā investīcija
«Latvenergo» Energoefektivitātes centra (EEC) vadītāja Biruta Ģine skaidro – gaisma ir lētākā investīcija, lai mājoklī un uzņēmumā saprātīgāk izmantotu elektroenerģiju. EEC Jūrmalā var saņemt padomus un apskatīt dažādu ierīču paraugus, lai izvēlētos piemērotāko. Speciālisti dodas arī konsultāciju izbraukumos.
«Kvēlspuldžu etaps ir noiets, ja nu vienīgi kādam mājās krājumos tās vēl saglabājušās. Arī halogēn-spuldzes pakāpeniski tiks no tirgus izņemtas, turklāt tās ir tikai par trešdaļu ekonomiskākas nekā kvēlspuldzes. Kompaktās luminiscences spuldzes var kalpot līdz pat astoņiem gadiem – ja nu kādam ir mājās, lai izdeg līdz galam, bet jaunu pirkt nav vērts,» iesaka Biruta. «Investēt vajadzētu LED spuldzēs, un sākt ar tām vietām, kur gaisma deg visilgāk, – dzīvojamās istabas lustra, virtuve. Tur būs īsāks atmaksāšanās laiks.»
Tēriņa aprēķinam B. Ģine iesaka pārbaudītu metodi. Jāsaskaita, cik stundas diennaktī ieslēgta 60 vatu (W) spuldze. Jauda jāpārvērš iztērētajā elektrībā – tās būs 0,06 kilovatstundas (kWh). Sareizinot ar kopējo degšanas stundu skaitu, var izrēķināt, cik naudas tai mēnesī tērējam. «Jo ilgāk būs ieslēgta LED spuldze, jo īsāks būs atmaksāšanās laiks. Ilgāk atmaksāsies spuldzes, kas pirktas vannas istabai, tualetei, pagrabam, ko apmeklē retāk.»
Salīdzinot LED un kompaktās luminiscences spuldzes izmaksas, starpība būs vidēji 12 eiro pret 2,99 – 9,99 eiro, atkarībā no darbības ilguma, skaidro speciāliste. Kompaktās spuldzes labi der iebūvētas griestos, lustrās, galda, sienas un stāvlampās, jo gaismas izplatīšanās leņķis tām ir 120 grādu. Tiesa, klienti vēlētos, lai gaismas izplatīšanās leņķis būtu 280 vai pat 360 grādu, līdzīgi kvēlspuldzei, tomēr pie jaunā būs jāpierod.
Labāk nekrāt
Eksperte iesaka aizmirst par padomjlaika rezervēm: «LED ir jauna tehnoloģija, kas strauji attīstās. Jau pēc pusgada tā būs vēl efektīvāka, ar skaistāku gaismas krāsu, lētāka. Ja nopērkam šodien, tad uzreiz sākam lietot, lai glabājot nezaudētu garantiju.»
Eksperte brīdina – mājās vai birojā iebūvētās halogēnspuldzes nereti ir lielākās elektrības tērētājas. «Gaismas plūsma ir neliela, gaismekļu daudz, vēl klāt transformators, un rezultātā maksājam daudz vairāk. Ieteiktu ņemt halogēnspuldzi, iet uz veikalu un palūgt konsultantam iedot LED ar tādu pašu pievienojuma vietu. Turklāt jāuzmanās, lai visas izmantotās spuldzes ir vienādas,» pieredzi atklāj
B. Ģine.
Ne visas LED spuldzes ir ar maināmu gaismas intensitāti, ko regulē ar speciālu slēdzi: «Uz katra iepakojuma norādīts, vai spuldze ir regulējama – zīme ir aplītis ar tādu kā komētas asti. Ja simbols pārsvītrots, gaismas intensitāte nebūs maināma. Regulējamās LED spuldzes maksā dārgāk par parastajām, tāpēc nav vērts tās pirkt, ja nav grozāmā slēdža.»
Pircēji apjūk, jaudas – 15, 40, 60 W – vietā uz spuldzes kastītes ieraugot gaismas intensitātes mērvienības lumena (Lm) skaitļus. Te publicēta EEC veidotā tabula, kur norādīta jaudas atbilstība gaismas daudzumam. B. Ģine apliecina, ka uz iepakojuma norādītie lumeni atbilst īstenībai, jo katru ražotāju pārbauda konkurenti.
Savukārt gaismas krāsa jaunajām spuldzēm jāizvēlas pēc principa – jo mazāk, jo labāk, iesaka speciāliste. «2700 Kelvina grādi būs «silti balta» gaisma. Mums patiktu 2500, līdzīgi kvēlspuldzei, taču tādu nav. Pie 4000 gaisma ir zili balta, pie 6000 – zilgana,» skaidro eksperte. «Ar laiku pieradīsim pie jaunajām spuldzēm, jo gaismas krāsu uztveram vairāk psiholoģiski. Turklāt – jo gaisma dzeltenāka, jo vairāk cilvēks atslābinās. Birojā, uzņēmumā, mācību iestādē jābūt uzmundrinošam apgaismojumam – baltam. Man ir iecere iekārtot mācību paraug-klasi, kurā ar pulti maināma gaismas krāsa, piemēram, kontroldarbam – spilgti baltā. Kad kāds atbild, spilgtā gaisma ir pie tāfeles, bet pārējā klasē tā ir pieklusināta.»
Veselība un dizains
«Amerikāņiem ir pētījumi par gaismas ietekmi uz bērnu ēstgri-bu – apetīti izraisa spilgta gaisma un balts galdauts. Sveču gaisma der negaidītiem ciemiņiem, kad īsti nav, ko likt galdā, – viesi nomierinošā gaisotnē kaut ko uzkodīs un jutīsies labi,» nosmej Biruta. Vakara mācībām vai darbam viņa iesaka izmantot gan galda lampu, gan griestu apgaismojumu. «Ja pārējā telpa ir tumša, organisms domā, ka ir nakts, smadzeņu aktivitāte samazinās, un vakarā skolnieks vai students sēdēs ilgāk. Turklāt skatīšanās no apgaismotas vietas uz tumšu apžilbina acis, un tas nav labi veselībai.»
Ieslēdzot LED lampu, elektrības patēriņš palielinās par 10% uz dažām sekundēm – tas ir nieks, salīdzinot ar cilvēka veselību un labsajūtu, uzsver speciāliste.
Pilnībā ar LED spuldzēm aprīkotas Anda Kaspara vadītās kafejnīcas Bauskā. ««Tornī» pēc remonta ielikām auksti balto gaismu, lai izceltu interjeru. «Tavernā» ir siltā dzeltenīgā gaisma, telpa izskatās citādi,» stāsta uzņēmējs. «Mērķis bija samazināt izdevumus par apgaismojumu, un to esam sasnieguši – rēķini nav palielinājušies, kaut arī klāt nākušas dažas elektroierīces virtuvē, apkures katls, ledusskapis, jaudīgie kafijas aparāti.»
LED spuldzes maksājušas tikpat, cik iepriekš lietotās halogēnlampas, kas agrāk bija jāmaina ik pa trim mēnešiem. Jaunās spuldzes bez problēmām darbojas kopš pērnā oktobra. Andis min vēl vienu priekšrocību: «LED spuldzes ir ļoti labas cilvēkiem, kas paši darina lampu abažūrus. No tām izdalās niecīgs siltums, abažūriem var izmantot jebkādu materiālu, nebaidoties sakaršanas vai aizdegšanās, piemēram, jebkuru audumu, diegus, auklas, kartonu, pat plastmasu vai avīzi.»
Tiem, kuri plāno iegādāties LED spuldzes uzreiz visai mājai vai uzņēmumam, iecavnieks Jegors iesaka neiet uz lielveikalu, bet internetā pameklēt specializēto tirgotāju akcijas – kopējie izdevumi būs krietni mazāki, turklāt speciālisti palīdzēs izvēlēties īsto lampu katrai vietai.
Spuldzes mūža ilgums
Kvēlspuldze: 750 – 1250 h;
Halogēnspuldze: 2000 – 2500 h;
Kompaktā luminiscences spuldze: 8000 h;
LED spuldze: 50 000 h.
Avots: e-led.lv.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»