Ārzemju jaunieši dejo «Sudmaliņas» un cep pīrāgus

Pilsrundāles vidusskolā pagājušajā nedēļā risinājās radošas un praktiskas aktivitātes sadarbībā ar Sv. Jāņa Pāvila II ģimnāzijas jauniešiem no Gļiņankas Polijā.
Rundāles novadā piecas dienas ciemojās 15 poļu skolēni un angļu valodas skolotājas Danute Idzikovska un Agņeška Vitkovska. Kopā ar tikpat latviešu jauniešiem un pedagoģēm viņi piedalījās radošo darbnīcu ciklā par latviešu gadskārtām, svētkiem un nacionālajiem ēdieniem. Tā ir viena no projekta «Aiziet!» aktivitātēm.
Mācās vietējo valodu
Poļu skolēnus izmitināja Saulaines sociālā centra istabiņās, taču tajās viņi parasti atgriezās noguruši vēlu vakarā. Radošās aktivitātes aizpildīja visu dienu. Projektā pilsrundālieši mācījās poļu valodu, poļi – latviešu. «Labdien, mani sauc Julia Bartinicka!» laikrak-
stam «Bauskas Dzīve» savas jauniegūtās zināšanas demonstrē 14 gadus vecā poliete.
Mūzikas stundās pie Irēnas Saltās viņi iemācījās tautasdziesmu «Strauja, strauja upe tecēj’», pie deju pasniedzējas Aigas Vangales apguva «Sudmaliņu», «Cūku driķos» un «Pankūku» soļus. Poļi mācīja deju «Belgijka», kas ir beļģu tautas deja. Pedagoģe D. Idzikovska piebilst, ka poļu nacionālās dejas latviešiem viņi mācīs septembrī, kad Pilsrundāles skolēni un skolotājas dosies atbildes braucienā uz Poliju.
Skolā viņi iemēģināja roku latviešu nacionālajā virtuvē. Jaunieši cepa pīrāgus un gatavoja rupjmaizes kārtojumu. Ārzemju skolēni atzina, ka tādu saldo nekad nebija baudījuši, bet viss garšojis ļoti labi.
Vairāki mācību priekšmeti – angliski
Skolotāja D. Idzikovska angļu valodā pasniedza ģeogrāfijas stundu par Baltijas jūras tēmu. Viņa stāsta, ka Sv. Jāņa Pāvila II ģimnāzija pēc skolēnu skaita, ģeogrāfiskā izvietojuma un citiem faktoriem ir līdzīga Pilsrundāles vidusskolai. Skolēni angļu valodu mācās četras vai divas reizes nedēļā, atkarībā no tā, vai angļu valoda ir izvēlēta kā pirmā svešvaloda. Papildus viņiem ir ieviesta bilingvālā izglītība, kur jaunieši trīs gadus ģeogrāfiju, matemātiku un fiziku mācās angļu, nevis poļu valodā. Lai mācītos tādā klasē, ir jānokārto pārbaude
s testi.
Pilsrundāles vidusskolas audzēknes Eva Reinfelde un Diāna Turka secina, ka visvairāk novērtē jauniegūto informāciju par Poliju. «Visinteresantākās sarunas risinājās neformālā gaisotnē – pie pusdienu galda vai pastaigās gar jūru. Šīs iepazīšanās gaitā mainīju savus priekšstatus par Poliju un, galvenais, – ieguvu jaunus draugus. Noteikti uzturēsim kontaktus arī turpmāk,» stāsta E. Reinfelde.
Komunicējot ar ārzemju skolēniem, meitenes pārsteidza fakts, ka poļi mācās līdz jūlijam, atzīmju skalā ir tikai seši vērtējumi, nevis desmit kā Latvijā un mācību stundas beidzas ap plkst. 13, lai pēcpusdienas varētu veltīt ārpusstundu aktivitātēm, piemēram, fitnesam, korim, burāšanai utt.
Attīsta komunikācijas prasmes
Viens no galvenajiem projekta kopdarbiem bija kalendāra izveide, akcentējot kopīgās un atšķirīgās lietas par abu kultūru gadskārtu un valsts svētkiem, tradīcijām ģimenē un skolā. «Esam tikpat kā kaimiņi, starp mums atrodas tikai Lietuva, tāpēc ir svarīgi vienam par otru uzzināt ko vairāk,» uzskata poliete D. Idzikovska. Pilsrundāles skolas direktore Anda Liškauska domā, ka projekta lielākais ieguvums ir teorētisko zināšanu praktiskais pielietojums un komunikācijas prasmju pilnveidošana, kas mūsdienās ir ļoti svarīgi. Direktore piebilst, ka projekta dēļ pati sākusi kursos apgūt angļu valodu.
Mājas darbā poļi bija sagatavojuši stāstījumu par Rīgu, pilsrundālieši – par Varšavu. Projektā jauniešiem bija iespēja kopā apskatīt Vecrīgu. Poliete J. Bartinicka atklāj, ka abu valstu galvaspilsētu vēsturiskā daļa viņai šķiet līdzīga. Projekts, ko viņa sauc par fantastisku, visvairāk meitenei paliks atmiņā tieši ar Rīgas apmeklējumu, ko ievadīja ekskursija Brīvdabas muzejā un noslēdza pastaiga gar jūras krastu Jūrmalā.
Projekta laikā viesi apskatīja Bauskas un Rundāles pili, Bauskas Rātsnamu. Pa pāriem latviešu un poļu skolēni viesu namā «Baltā māja» pie keramiķes Lauras Ikertes veidoja māla traukus. Paredzēts, ka pilsrundālieši tos saviem jaunajiem draugiem aizvedīs septembrī.
Pamatakmens tālākai sadarbībai
Projektā iesaistītie ir 14 līdz 15 gadus veci jaunieši. Sadraudzības brauciena galvenais mērķis bija sekmēt starpkultūru dialogu, pilnveidojot savstarpējās komunikācijas prasmes, veicinot jauniešu sociālo toleranci, iecietību un atvērtību pret citām kultūrām un tradīcijām.
Pērn skola noslēdza «Comenius» projektu «Vēl viena zvaigzne Eiropai», kur kopā ar piecām Eiropas skolām tapa mūzikls. To vidū bija poļu Sv. Jāņa Pāvila II ģimnāzija. Vienā no tikšanās reizēm Vācijā nolēmuši, ka jāturpina sadarbība, atklāj projekta koordinatore angļu valodas skolotāja Aina Simonova, piebilstot: «Ir ielikts pamatakmens tālākai sadarbībai.»
Direktore Anda Liškauska informē, ka Polija bija tuvākā no «Comenius» projektā iesaistītajām dalībvalstīm. Šajā projektā nav pieejami tādi finanšu līdzekļi, lai draudzētos ar, piemēram, skolu Spānijā, tālab ir priecīgi, ka var paplašināt sadarbību ar Poliju, atzīst A. Liškauska. Līdz šim mācību iestādei ir izveidojusies ilggadēja sadarbība ar skolām Lietuvā un Igaunijā, pateicoties pašvaldības sadarbības līgumam ar Svisločas rajonu Baltkrievijā, izzināta baltkrievu izglītības sistēma.
UZZIŅAI
Pilsrundāles skolā projekta koordinatore – angļu valodas skolotāja Aina Simonova. Plānošanas darba grupā iesaistījās mūzikas skolotāja Irēna Saltā, deju skolotāja Aiga Vangale, 9. klases audzinātāja Anna Vasiļevska un direktore Anda Liškauska.
Radošo darbnīcu ciklu projektā «Aiziet!» īsteno ar Izglītības un zinātnes ministrijas Jaunatnes politikas valsts programmas 2015. gadam atbalstu. Projekta kopējās izmaksas ir 3999,24 eiro, un to sedz no valsts budžeta finansējuma.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»