Gleznas – avangardiskas un modernas kā Aspazija

Mūspusē Muzeju nakts pirmās aktivitātes sestdien, 16. maijā, varēja vērot Bauskas muzejā, kur plkst. 15 galerijas «Meistars Gothards» mākslinieki sāka gleznot Aspaziju.
Iestādes darbiniekiem Muzeju nakts ir viens no lielākajiem sarīkojumiem gadā. Bauskas muzejs šajā akcijā iesaistās jau 11. gadu.
Jāuzņem filma
«Aspazija bija avangardiska un moderna sieviete, tādas top arī gleznas,» teic gleznošanas akcijas vadītāja māksliniece Elga Grīnvalde, kura uz Bausku brauc no Rīgas, lai mākslas galerijas «Meistars Gothards» gleznošanas studijai vadītu nodarbības.
20. gadsimta sākumā, kad dzīvoja Aspazija, tēlotājmākslā attīstījās stils fovisms. Tam raksturīgas vienkāršotas formas, spilgtas krāsas, biezi un plati krāsu triepieni. Dzīvajā gleznošanas akcijā Aspazija tika interpretēta fovisma manierē, stāsta E. Grīnvalde.
Akcijas vadītāja stāsta, ka gleznošanas studijas amatieri ir daudz trenējušies, lai darbi būtu meistarīgi. Šis ir jau ceturtais gads, kad Muzeju naktīs notiek «Meistara Gotharda» gleznošanas akcija. Iepriekš bija uzdots mājasdarbs – atsaukt atmiņā, kāda bijusi Aspazija. E. Grīnvalde ierosina: «Latviešiem būtu jāuzņem filma par Aspaziju un Raini, par tā laika interpretāciju mūsdienīgā versijā.»
Skolotājas modeļu lomā
Gatavojoties Raiņa un Aspazijas 150. jubilejas gadam, tika meklētas un atklātas iepriekš nepazītas Aspazijas personības šķautnes, atzīst Vecsaules pamatskolas skolotāja Agra Ķēniņa, kura pasākumā bija iejutusies literātes tēlā. Viņa piebilst: «Kad mēs studējām Aspaziju, daudz ko nezinājām. Par daudzām lietām, īpaši viņas personību, runāt nedrīkstēja.» Līdzās viņai sēdēja kolēģe Linda Krūmiņa, kura attēloja Aspaziju jaunībā – laikā, kad viņa precējās ar Raini.
Lai gleznotājiem būtu vieglāk strādāt, modelēm bija 25 minūtes jāsēž nekustīgi, tad sekoja desmit minūšu pārtraukums. Šādu kārtību viņas atkārtoja četras reizes. «Neko tādu iepriekš neesmu darījusi. Nedaudz sāka tirpt rokas, bet šis ir interesants piedzīvojums,» atklāj A. Ķēniņa.
Veido aizraujošu programmu
Bauskas muzeja apmeklētāji bez maksas varēja iepazīties ar Laimoņa Šulca jubilejas izstādi «Fotogrāfija un nerātnie zīmējumi», selekcionāra Jāņa Salena tulpēm un Teodora Karašas gleznām, kur par godu viņa 100. jubilejai izstādīta tikai daļa no muzejā esošajiem darbiem. Sanākušie bija aicināti muzejā atrast Raini un Aspaziju. Balvas saņēma tie, kuri virs galvenajām kāpnēm pamanīja visu darbinieku fotogrāfiju ar fonā izvietotām Raiņa un Aspazijas figūrām.
Radošie un aktīvie akcijas dalībnieki varēja gatavot apsveikuma kartītes 3D tehnoloģijā, likt puzles, pirms 58 gadiem dibinātās tautas lietišķās mākslas studijas «Bauska» telpā aust lupatu deķi. Mākslas baudītāji varēja novērtēt pa dienu tapušās Aspazijas gleznas, Rundāles novada teātra studijas «Savējie» uzvedumu «Mēs uzziedēsim tūlīt» un Bērnu un jauniešu centra vokālā ansambļa priekšnesumus.
Parasti akcijas laikā Bauskas muzejā ierodoties ap 1200 apmeklētāju. Muzeja direktore Baiba Šulce uzskata, ka Muzeju nakts «izvelk» no mājām cilvēkus, kas citkārt šurp nenāktu. Akcijā iesaistās vairāk nekā simts muzeju Latvijā. Izveidojot aizraujošu programmu, var panākt, ka muzeja apmeklējums nav tikai skrējiens cauri ekspozīcijām, domā B. Šulce, piebilstot, ka to cenšas darīt arī ikdienā, piemēram, apmeklētājiem piedāvājot ekskursijas programmu «Piedzīvojums Bauskā 20. gadsimtā».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»