BauskasDzive.lv ARHĪVS

Jāmeklē vietējie produkti

Antra Ērgle

2015. gada 13. maijs 00:00

6
Jāmeklē vietējie produkti

Bauskas novada pašvaldībā pakalpojumu iepirkumu nosacījumi formulēti tā, lai pretendentiem būtu jāmeklē vietējo lauksaimniecības produktu ražotāju piegādes.

Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) Bauskas biroja uzņēmējdarbības konsultante Dace Griķe «Bauskas Dzīvei» šo risinājumu min kā labu piemēru pašvaldību sadarbībai ar vietējiem zemniekiem, lai nodrošinātu kvalitatīvus produktus ēdināšanai izglītības iestādēs.

Kontakti un koordinācija
«Nolikumā ir vairāki nosacījumi, piemēram, lai produktu piegādātāji izpildītu integrētās audzēšanas kritērijus, piedalītos nacionālajās pārtikas shēmās,» skaidro D. Griķe, «potenciālie pakalpojumu sniedzēji LLKC birojā meklē kontaktus vietējiem lauksaimniekiem, kuri atbilst prasītajam. Informējam par visiem tuvējās apkaimes ražotājiem, kas var piegādāt prasītās kvalitātes vietējos produktus. Dodam kontaktus zemniekiem Bauskas, Iecavas novadā un kaimiņu pašvaldībās.»

Arī Iecavas pašvaldība pērn, tiekoties ar LLKC pārstāvjiem, pauda gatavību atbalstīt vietējo produktu izmantošanu iepirkumos par nodokļu maksātāju naudu. Pagaidām D. Griķei, kura koordinē šo sadarbību mūsu novados, nav zināms, vai tam ir rezultāts.
Neoficiāli no novada administrācijas pārstāvjiem dzirdēts, ka tiek apšaubīta vietējo zemnieku spēja atbilstīgi sagatavot pieteikuma dokumentus. D. Griķe «Bauskas Dzīvei» teic, ka to var palīdzēt sagatavot lauku konsultanti, ja vien zemnieki lūdz palīdzību. «Taču pirmais solis uz vietējo produktu iepirkumiem ir atbilstīgs nolikums un pieteikumu formas no pašvaldības,» uzsver speciāliste.

Daudz enerģijas
Ilggadēja pieredze ar vietējo ēdinātāju SIA «Kommats» un tepat Latvijā ražotu produktu izmantošanu ir Rundāles novada skolās. Uzņēmuma vadītāja Anita Leitlante «Bauskas Dzīvei» gan atzīst, ka nodrošināt augstu kvalitāti un daudzveidību nav viegli, jāiegulda daudz laika un enerģijas: «Tas ir grūti, jo bērni izlaidušies, bieži nezina, ko grib, bet mājās vecāki īsti ēst netaisa. Pilsrundāles vidusskolā ir vairākus gadus pārbaudīta sistēma ar ēdienu komplektu izvēli, kurā katrs var atrast labāko kombināciju. Nereti pati eju noskaidrot, kāpēc kāds kaut ko neēd. Piedāvāju jaunas receptes, kuras vispirms nogaršo un vērtē skolotājas.»
SIA «Kommats» lielu daļu vietējo dārzeņu iegūst no Leitlantu ģimenes zemnieku saimniecības, bet par pārējo produktu piegādēm Anita rūpējas pati: «Skatos, kurš labākais piegādātājs, ja vienreiz gadās sliktāka kvalitāte, otrreiz neņemu, jo zaudējumi jāsedz pašai. Savā saimniecībā audzējam arī rabarberus, ogas, augļus, ko ziemai sagatavojam konservos un ievārījumā.»

Visu gadu SIA «Kommats» sniedz arī citus ēdināšanas pakalpojumus, vasarā tūrisma sezonā strādā Rundāles pils kompleksā. «Problēma ir atrast labu pavāru, jo pieredzējušākie strādā restorānos vai ārzemēs. No Jelgavas nāk labas meitenes praksē, pati braucu uz kursiem un mācos jaunumus,» biznesa nianses atklāj A. Leitlante.

Izpēta piedāvājumu
Vecumnieku novada izglītības iestādēs arī ēd vietējos dārzeņus, ko piegādā Skaistkalnes pagasta zemnieku saimniecība «Baltiņi», «Bauskas Dzīvei» stāsta pašvaldības lauku konsultante Aiga Saldābola.

«Pirms iepirkuma izsludināšanas apmeklējām visus dārzeņu audzētājus, izpētījām piedāvājumu. Iepirkuma dokumentācijā obligāta prasība ir integrētās audzēšanas kritēriju izpilde. No pretendentiem «Baltiņiem» bija lielākais sortiments,» procesu apraksta A. Saldābola. Viņa uzsver, ka zemniekiem pieteikumus iepirkumiem palīdz sagatavot lauku konsultantes.

Par piena produktu piegādi no vietējiem ražotājiem, kam Vecumnieku novadā ir arī bioloģiskais statuss, A. Saldābola pagaidām nav īsti pārliecināta: «Pienam problēmas varētu radīt transportēšana, bet tas pagaidām nav izpētīts.»

Kā ziņots, pērn LLKC pilotprojektos un pētījumā noskaidroja pašvaldību gatavību iepirkumos atbalstīt vietējo produktu izmantošanu. LLKC iesaka pārtikas iepirkumus sadalīt lotēs atsevišķi vietējiem produktiem un tiem, ko Latvijā neaudzē, piemēram, eksotiskajiem augļiem. Tā zemnieki var nodrošināt vajadzīgo piegādes daudzumu un sortimentu. Ieteicams iepirkumus vietējiem augļiem un dārzeņiem rīkot sezonas sākumā, nevis vasarā, kad zemniekiem piegādes līgumi jau noslēgti.
Vietējiem produktiem skolu iepirkumos priekšroku dod arī Zviedrijā, Dānijā un citās Eiropas valstīs. Atsevišķās pašvaldībās skolām prasa piegādāt tikai bioloģiski audzētu pārtiku.