Zīlēšana ar ziedu lapiņām

Kārtējais valsts «jaunievedums» uzpildāmo gāzes balonu maiņas jomā, kas izraisīja ažiotāžu iedzīvotāju un uzņēmēju vidū, ir beidzies – un nevis ar tiešu un stingru lēmumu, bet gan ar kārtējo pagarinājumu.
Valdības lēmumu pieņemšana ekspertu vērtējumā ir līdzīga zīlēšanai ar ziedu lapiņām, kā dara jaunieši – «mīl, nemīl, mīl». Norāva ziedlapiņu un atzina – PSRS standarta gāzes baloni ir bīstami, tāpēc tie jāmaina! Tad atkal norāva lapiņu – nav bīstami, var atlikt! Sekoja cita lapiņa – bīstami, jāmaina līdz 2015. gada 31. decembrim! Un tā raustīja lapiņas, līdz šī gada 24. martā nolēma, ka nav bīstami, bet no apgrozības jāizņem līdz 2017. gada 31. decembrim. Vai kārtējo ziedlapiņu noraus 2017. gadā un pateiks: «Ir bīstami!», vai to izdarīs vēl agrāk, neviens neņemas paredzēt.
Bīstami ir visi
Balonu nomaiņas nepieciešamību pamato ar to, ka vecie gāzes baloni, kas ražoti pēc PSRS standartiem, ir izgatavoti no tāda tērauda, kas neatbilst mūsdienu drošības noteikumiem. Turklāt tie ir pietiekami smagi, tādēļ balonu loģistikai ir nepieciešami lieli resursi, savukārt tas negatīvi ietekmē apkārtējo vidi.
Vēl viens būtisks faktors: vecā parauga gāzes baloni, kuri nepārtraukti tiek ekspluatēti, bieži vien netiek pienācīgi apkopti, tādēļ, lai tie neradītu draudus apkārtējiem, baloni ir jāizņem no aprites un jānomaina ar jauniem, daudz drošākiem baloniem. Tērauds, no kura izgatavoti jaunie gāzes baloni, atbilst visiem Eiropas Savienības standartiem. Tas ir izturīgāks un paaugstina balonu drošību, turklāt jaunie gāzes baloni ir aprīkoti ar drošākas konstrukcijas ventiļiem, kas samazina to lietošanas risku līdz minimumam.
«Sprādzienbīstams ir katrs gāzi saturošs balons, arī šķiltavas – ja par daudz sakarsē, sprāgst. Jāmāk izmantot gan vecos, gan jaunos gāzes balonus,» uzsver Bauskas novada Codes pagastā reģistrētās SIA «Aksion» valdes loceklis Vilis Zibols. Viņš nepiekrīt apgalvojumam, ka jaunie baloni ir drošāki: «Padomju laikā šādas ierīces izgatavoja ar divdesmit procentu drošības rezervi. Tērauda slānis vecajiem baloniem ir biezāks. Toreiz gatavoja tā, lai balons kalpotu 50 gadus. Ik pēc desmit gadiem tos pārbauda. Ar jaunajiem baloniem ir vienkārši – tie kalpo 15 vai desmit gadus un pēc tam nododami pārstrādei.»
Rada zaudējumus
Plānotā balonu maiņa savulaik radīja lielu ažiotāžu. Uzņēmīgākie ļaudis iepirka tukšos balonus, kur vien varēja, un veidoja krājumus. Pierobežas iedzīvotāji par to smaidīja, jo Lietuva jau sen pateikusi, ka vecie gāzes baloni būs lietošanā līdz 2017. gadam un tos varēs iegādāties.
Vecos, sarkanos, balonus privātpersonām aizliegts nodot metāllūžņos. Tos var atdot uzņēmumiem, kas nodarbojas ar balonu savākšanu. Lielākā daļa atzīst, ka tiem ir metāllūžņu vai pat vēl zemāka cena, jo balons jāsagatavo utilizēšanai. Dažiem tie noder kā grili, citiem – skursteņa caurules, ja pārzāģē uz pusēm, iznāk cūku sile. Tomēr speciālisti stingri brīdina, ka šādas darbības drīkst veikt tikai profesionāļi, jo amatieriem un metāla kāriem ļaudīm šīs manipulācijas var beigties ar katastrofu.
Lielākie cietēji no valdības «zīlēšanas» izrādījušies uzņēmēji. V. Zibols stāsta, ka pats šajās «lamatās» nav iekritis, bet citi iegādājušies jaunos balonus par desmitiem tūkstošiem latu, bet tagad nav neviena, kam pārdot. Valdība pieņēmusi lēmumus, lai pasargātu mazturīgos no tūlītējiem izdevumiem, bet uzņēmējiem visdrīzāk nāksies paaugstināt maksu par gāzi, lai kompensētu valdības lēmumu radītos zaudējumus.
Lielie paliek
Jaunajiem baloniem ir neliela atšķirība arī tilpuma ziņā. Latvijā populārākais ir 46 litru balons, kas, visdrīzāk, aizvietos pašlaik izplatītos 50 litru sarkanos gāzes balonus, vidējais 27 litru balons ir tīkamāks iedzīvotājiem ar mazu gāzes patēriņu, pavisam mazais piecu litru balons piemērots izbraucieniem. V. Zibols atzīst, ka vidējā tilpuma balons kā tara varētu maksāt ap 30 eiro, lielais – no 50 eiro.
«Pašlaik galvenais nosacījums ir tāds, ka vecos balonus nedrīkst transportēt un lietot Eiropas Savienības valstīs. Nav problēmu – lai tā paliek! Taču veco balonu lietošanu Latvijā vajadzētu atļaut,» uzskata V. Zibols. Viņš stāsta, ka Baltkrievijā plāno ražot ne tikai vecā tipa gāzes balonus, bet arī jaunos ar Eiropas marķējumu, taču lētākus nekā Eiropā ražotos. Tas nozīmē, ka pārmaiņas gāzes balonu tirgū vēl būs.
Pēc komersantu aplēsēm, pašlaik sarkano 50 litru balonu Latvijā ir no pusmiljona līdz 700 tūkstošiem. Taču no tiem aktīvā apritē atrodas aptuveni trešā daļa.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»