BauskasDzive.lv ARHĪVS

Masku krāšņums tiek visiem

Masku krāšņums tiek visiem

Vecumnieku novadā no 13. līdz 15. februārim mājvietu bija radis XVI Starptautiskais masku tradīciju festivāls, kura krāšņums bija veidots daudzu kopīgiem spēkiem. Rīkotāju – Latvijas Folkloras biedrības un Vecumnieku novada pašvaldības – vārdā pateicamies visiem, kas atvēlēja savas sētas un palīdzēja iejusties festivāla gaisotnē.

Užgavēņa maskotie ļaudis no Lietuvas Kupišķu folkloras kopas «Kupkemis», svētību, auglību un veselību nesdami, pārstaigāja lauku sētas Skaistkalnē, Vallē, Kurmenē, Bārbelē, Stelpē, Misā un Vecumniekos. It visi tika sirsnīgi gaidīti, dāsni pacienāti. Paldies par uzņemšanu zemnieku saimniecībām «Grantskalni» un «Cedelmaņi» Bārbeles pagastā, «Saliņas» un «Smilgas» Kurmenes pagastā, «Mačeni» un z/s «Brikaucki» Skaistkalnes pagastā, «Rūtiņi» un «Līdumi» Stelpes pagastā, «Jaunie Ābiķi» un z/s «Ībēni» Valles pagastā, kā arī «Lielzemeņu» saimniekiem un Rīgas ielas 40. nama ļaudīm Vecumnieku pagastā, saimniecībai «Bogdani» Misas ciematā.

Latvijas Folkloras biedrība un Vecumnieku novada dome, atklājot masku saietu un izrādīšanos, teica paldies festivāla brīvprātīgajiem palīgiem, kas palīdzēja kopām iekārtoties un izrādīt Vecumniekus, devās līdzi uz lauku sētām un atbildēja uz dažādiem organizatoriskiem jautājumiem.

Vecumnieku novada domes priekšsēdētāja vietnieks Jānis Kovals un Latvijas Folkloras biedrības valdes priekšsēdētājs Andris Kapusts pasniedza uzslavas rakstus un Vecumnieku tautas nama mākslinieciskās daļas vadītājas Vitas Vēveres darinātas masku piespraudes Karīnai Balodei, Sabīnei Sviķei, Karīnai Šulcai, Lindai Pūķei, Diānai Ivaškevičai, Inesei Pučekai, Liānai Papiņai, Diānai Dolgunovai, Egijai Cēnei, Elīnai Kļaviņai, Edgaram Vanagam, Laurai Jaškovai, Klāvam Zibergam, Antrai Danbergai, Evitai Loginai, Sigitai Žagatai, Liānai Zaicevai, Signei Latūnai, Dagmārai Rusmanei un Madarai Alainei.

Festivālu noslēdza masku grupu gājiens un Meteņa svētīšana 15. februārī pie Jaunā ezera Vecumniekos. Te bija gan tradicionālā lielīšanās starp rīdziniekiem Budēli un Miežvilku, starp Ķekatu no Rīgas un Grozu no Rēzeknes, gan vīru un sievu spēkošanās. Iededzinājām Meteņu uguni, lai sasildītu zemi un tuvinātu pavasara atnākšanu, no piekalnītes ripinājām salmu ugunsbumbu. Meteņbērni dabūja Meteņa «mīzienu» – konfektes, spožās Meteņa pogas un sniegu aiz apkakles.

Šai pasaules centrā atsveicinājāmies ar dziesmām, dančiem, gudriem, mīļiem vārdiem, apskāvieniem, pateicību rīkotājiem un dalībniekiem. Metenis nosvētīts – ar spožu sauli, paskarbu vēju, ar laimes un pilnības izjūtu sirdī, ar prieku par pavasari, kas tepat jau miedz ar aci.