Noņem stārķa ligzdu

Vecumnieku novada Bārbeles ciema iedzīvotājus 11. februārī uztraukusi vecu elektrības stabu demontāža, jo uz tiem jau ilgu laiku atradās stārķa ligzda.
Ligzda bijusi uz elektrības stabiem, no kuriem elektrības vadi noņemti. Vienā pusē sašķiebusies, bet iedzīvotāji cerējuši, ka slikto stabu nomainīs, un viss. Tā vietā stabi noņemti. «Atcerējāmies tos laikus, kad «Latvenergo» darbinieki pēc tam, kad noņēma stabus ar ligzdām, vietā uzcēla citus, kur ligzdu būvēt, pat ja elektrolīnija bija atvienota. Mūsu pagastā ir viena tāda vieta apskatāma. Tagad mums pateica: «Pērciet paši savu stabu un uzstādiet!» Vai tikai tas mums atliek?» sarūgtināti bija bārbelieši.
Akciju sabiedrības «Sadales tīkls» (ST) komunikācijas speciāliste Tatjana Smirnova skaidroja, ka šajā situācijā uzņēmums novērsis bīstamu situāciju, turklāt nekaitējot stārķiem. ««Sadales tīkls» kā videi draudzīgs uzņēmums, kas vienmēr domā par vides saudzēšanu, arī šajā jautājumā rīkojās sociāli atbildīgi, nevis cīnoties pret, bet gan mēģinot sadzīvot ar baltajiem stārķiem,» pauž T. Smirnova.
Uzņēmuma speciālisti atzinuši – ja elektrolīnijas balsts ir novecojis, nespēj noturēt slodzi, stārķa ligzda ir jānoņem, lai pasargātu gan cilvēkus, gan stārķi. Arī tad, ja balsts ir labā stāvoklī, bet ligzda ir nestabila un draud nokrist, tā ir jānoņem, jo šāda ligzda var būt bīstama gan cilvēkiem, gan stārķiem. Stārķi gadu gaitā veido arvien jaunus ligzdas slāņus, tā kļūst arvien lielāka un smagāka. Lietū pielijusi un ziemā apsalusi, baltā stārķa ligzda var svērt pat tonnu.
Vecumnieku novada Bārbeles pagasta centrā 2009. gadā a/s «Sadales tīkls» gaisvadu elektrolīniju rekonstruēja un pārbūvēja par kabeļu līniju. Uzklausot iedzīvotāju lūgumu, gaisvadu elektrolīnijas rekonstrukcijas laikā atstāja vienu trīskāju elektrolīnijas balstu, kurā stārķis ierīkoja ligzdu.
Šī gada februāra sākumā a/s «Sadales tīkls» saņēma informāciju no Bārbeles iedzīvotājiem par bīstamu situāciju balsta tuvumā, kas apdraud iedzīvotāju drošību. Apskatot notikuma vietu, darbinieki konstatēja, ka trijkāju balstam ir pārlūzusi viena kāja, atdalījusies balsta augšpuse un tas ir bīstami sasvēries.
Ņemot vērā, ka elektrolīnijas balsts ir kļuvis bīstams gan iedzīvotāju, gan stārķu drošībai, a/s «Sadales tīkls» sazinājās ar Bārbeles pagasta pārvaldi un aicināja zemes īpašnieci – Bārbeles luterāņu draudzi – pārņemt balstu savā īpašumā. Uzņēmums brīdināja – rūpējoties par sabiedrības drošību, stārķa ligzdu no balsta noņems. Bārbeles luterāņu draudze atteicās no iespējas balstu pārņemt savā īpašumā un piekrita tā demontēšanai un ligzdas noņemšanai. Stārķa ligzda noņemta, un bojātais balsts demontēts šī gada 11. februārī.
T. Smirnova informē, ka a/s «Sadales tīkls» stārķu ligzdas noņem ārpus ligzdošanas perioda no 1. septembra līdz 1. martam, tā netiek nodarīts kaitējums putnu populācijai. Stārķi, atgriežoties no siltajām zemēm, ātri vien uzvij jaunu ligzdu izraudzītajā vietā. To apliecina sadarbībā ar Latvijas Ornitologu biedrību rīkotais «Baltā stārķa monitorings» jeb regulārie novērojumi. Secināts, ka putni sekmīgi ligzdo gan uz elektrolīniju balstiem, gan ēkām un kokos. Pirms ligzdas noņemšanas uzņēmums informē Dabas aizsardzības pārvaldi.
A/s «Sadales tīkls» pārstāve norāda, ka uzņēmums rīkojies atbilstīgi situācijai.
Bārbelieši tomēr teic, ka pie stārķiem ir pieraduši un būs ļoti skumji, kad pavasarī putni atlidos un tiem nebūs ligzdas. Jāpiebilst, ka «Bauskas Dzīve» pēdējos gados vairākkārt novērojusi situāciju, kad no elektrības staba noņemtās ligzdas vietā no dienvidiem atgriezušies stārķi pavasarī uzvij jaunu ligzdu un veiksmīgi izved nākamo paaudzi.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»