Diskutē par kopējo politiku

Jūrmalā pagājušajā nedēļā norisinājās Eiropas Savienības (ES) Lauku attīstības direktoru neformālā tikšanās – viens no Latvijas prezidentūras sarīkojumiem, kurā apsprieda trīs svarīgus tematus.
Apspriežamie temati bija izvēlēti saskaņā ar vienu no Latvijas prezidentūras prioritārajiem virzieniem – konkurētspējīgu ES kā pamatu izaugsmei un cilvēka dzīves kvalitātes uzlabošanai, skaidro Zemkopības ministrija (ZM). Šādu tikšanos divas reizes gadā rīko katra ES Padomes prezidentūras valsts.
Trīs virzieni
Latvijas Prezidentūras pasākuma laikā Jūrmalā diskutēja par trīs aktuāliem tematiem – bioloģiskās lauksaimniecības attīstību Kopējā lauksaimniecības politikā (KLP), KLP vienkāršošanu un īsās piegādes ķēdēm kā mājražotāju attīstības iespēju. Pasākuma temati izvēlēti saskaņā ar vienu no Latvijas prezidentūras prioritārajiem virzieniem – konkurētspējīgu ES kā pamatu izaugsmei un cilvēka dzīves kvalitātes uzlabošanai.
Diskusijas par bioloģisko lauksaimniecību bijušas aktīvas, dalībvalstu pārstāvjiem apspriežot, kā mērķtiecīgāk izmantot pieejamo atbalstu, uzlabot kooperāciju un popularizēt produktus. Kā norāda Latvijas lauksaimnieku organizāciju pārstāvji, bioloģiskā ražošana ir ne tikai ilgtspējīga ar mazāku piesārņojumu, bet arī saglabā laukos dzīvotspējīgas saimniecības un sakoptu vidi.
Process nav pabeigts
Temats par īsās piegādes ķēdēm saistīts ar atbalstu mājražotāju produkcijas ienākšanai tirgū, secināts sanāksmē. Arī mājražošana vienlaikus ir lauku attīstības garants. Sanāksmē izskanēja daudzi atjautīgi un inovatīvi risinājumi, kādos attīstīt tiešo tirdzniecību laukos, vēsta ZM.
Eiropas Parlamenta (EP) deputāte Sandra Kalniete informē, ka patlaban ES Lauksaimniecības un lauku attīstības komitejā tiek izskatīta regula par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu, kā arī grozījumi regulās par atbalstu augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm. EP interneta vietnēs ir pieejami dokumentu projekti, par kuriem nozares dalībnieki var paust savu vērtējumu.
Jūrmalas sanāksmē apspriežot KLP vienkāršošanu, nācies secināt, ka jāturpina administratīvā sloga mazināšana, kas jau iesākta līdzšinējā reformas gaitā. Īpaša uzmanība jāpievērš kontroles un atbalsta saņemšanas nosacījumu vienkāršošanai, ziņo ZM.
S. Kalniete uzsver, ka Latvijas prezidentūras posmā svarīga ne tikai kopīga virzība uz KLP reformēšanu, izlīdzinot dalībvalstu saņemto atbalstu, bet arī vienota nostāja Krievijas embargo kontekstā.
Ar atbalstu vai bez
«Janvāra vidū uzzinājām par Eiropas Komisijas sarunām ar Krievijas veterināro dienestu par iespējamu atsevišķu produktu tirdzniecības atjaunošanu. Kļuva zināms par Francijas, Dānijas, Nīderlandes divpusējām sarunām ar Krieviju, lai atjaunotu pārtikas tirdzniecību. Tas ļautu Krievijai izvēlēties, kam atvērt pieeju tirgum, sniedzot priekšrocības dažām ES dalībvalstīm un izdarot politisku spiedienu uz citām,» stāsta S. Kalniete. Deputāte kopā ar poļu un lietuviešu kolēģiem pieprasīja nepieļaut Krievijas «skaldi un valdi» pieeju ES dalībvalstīm.
Vairāku politiķu spiediena rezultātā uzsvērta ES solidārā darbība tirdzniecībā ar trešajām valstīm, un Krievija atsaukusi savu priekšlikumu.
ZM padomnieks Aivars Lapiņš pauž: «Sanāksme ir iespēja satikties ar visu dalībvalstu pārstāvjiem, kuri katrā galvaspilsētā tieši atbild par lauku attīstības politikas veidošanu. Tas ir svarīgi no informācijas ieguves viedokļa un lai parādītu, ko latvieši laukos ir izdarījuši gan ar lauku atbalstu, gan bez tā – ar pašu rokām un iespējām.»
Visu 28 ES dalībvalstu un Eiropas Komisijas pārstāvji tikšanās dienās 4. – 6. februārī apmeklēja divas Latvijas saimniecības – SIA «Buku audzētava» un maizes ceptuvi «Lāči».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»