Pagarina medības ar dzinējiem

Lai samazinātu mežacūku populāciju, no 1. februāra līdz 1. martam pagarinātas atļaujas mežacūku medībām ar dzinējiem vai traucēšanu, informē Valsts meža dienestā (VMD).
Atļaujas pagarinātas tajās medību platībās, kurās jau ir atļautas medības ar dzinējiem vai traucēšanu, ievērojot Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ieteikumu. Mežacūku medības bez dzinējiem ir atļautas visu gadu, bet medībās ar dzinējiem drīkst doties līdz februārim. Šogad Āfrikas cūku mēra dēļ atļauja pagarināta par mēnesi, bet Bauskas un Vecumnieku novada mednieki šo iespēju nesteidz izmantot uzreiz.
Medīt ilgāk nesteidzas
Mednieku kluba «Bauskas zemgaļi» biedrs Māris Sīmanis atklāj, ka viņa klubs medību sezonu ar dzinējiem ir beidzis. «Lai arī par mēnesi ir pagarināta atļauja doties medībās ar dzinējiem, mūsu klubs sezonu ir noslēdzis. Tāpēc pagaidām nemāku teikt, vai februārī vēl iziesim medībās,» tā Māris.
Kluba «Bauskas zemgaļi» biedriem pirms pāris nedēļām izdevies nomedīt brangu pulku mežacūku. «Aptuveni reizi trīs gados izdodas nomedīt lielu dzīvnieku skaitu vienā reizē, taču pārsvarā mēs medījam prātīgi, lai ir, ko medīt arī uz priekšdienām,» tā M. Sīmanis.
Viņš stāsta, ka patlaban laikapstākļi nav medībām labvēlīgi. «Ir bijis tā, ka aizejam medībās pa tukšo. Sniega nav, pēdas nevar redzēt. Vējā un lietū nav patīkami medīt. Apstākļi nereti iespaido nomedījamo dzīvnieku skaitu,» piebilst mednieks.
Cūkām vērību nepievērš
Ivars Drezovs, mednieks no Vecumnieku novada Kurmenes pagasta, «Bauskas Dzīvei» pastāstīja, ka viņš un biedri mežacūkām vairs tik lielu vērību nepievēršot. «Cūkas paliek grūsnas, jāuzmanās. Pēdējo reizi neko nenošāvām. Patlaban koncentrējamies uz diviem vilkiem. Viens no tiem varētu būt ieceļotājs no Lietuvas mežiem. Naktīs viņš klaiņo gar upes krastu,» stāsta kurmenietis.
Mednieku kluba «Skaistkalne» biedrs Aldis Salmiņš stāsta, ka pēdējos divos gados dzinējmedībās mežacūkas tikpat kā nav šāvuši. «Mēs bijām noraizējušies par populāciju, ļāvām, lai dzīvnieku skaits palielinās. Pirms divām nedēļām bijām veiksmīgās medībās, kolektīva medniekiem viss labi izdevās,» stāsta Aldis. Prognozēt, kāda būs nākotnes aina, viņam ir grūti. «Vai mēris atnāks līdz mums vai neatnāks, nemāku teikt. Tagad par mēnesi ilgāk ir ļauts medīt ar dzinējiem. Domāju, ka pamedīsim sivēnus, kuri ap gadu veci. Dzīvnieki mežā ir pietiekami savairojušies,» teic mednieks.
Jāievēro piesardzība
Dzinējmedības ir ļoti efektīvs dzīvnieku skaita samazināšanas veids, tomēr tas mežā rada lielu traucējumu, it īpaši tagad, kad liela daļa dzīvnieku mātīšu ir grūsnas. Tādēļ, rīkojot dzinējmedības, ir jāizvērtē visi plusi un mīnusi, vienlaikus nodrošinot, lai sivēnmātes, kā arī citu pārnadžu mātītes netiek lieki dzenātas, informē portāls la.lv.
Ja medību laikā atrastas bojā gājušas mežacūkas, par to jāinformē PVD. Medību vadītājiem ir jāraugās, lai mednieki ievērotu nomedīto mežacūku pirmapstrādes un biodrošības prasības. Medniekiem jāsavāc un jāiznīcina medījuma blakusprodukti, jānotīra un jādezinficē medību drēbes, apavi, naži, automašīnas un cits aprīkojums.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»