«Arī mēs dzīvojam Iecavā»

Aizraušanās. Dainas Rudzītes ģimene krāj pārsteidzošas dabas fotogrāfijas.
Dārznieces Dainas Rudzītes māju Iecavā var atrast katrs, kurš redzējis viņas ausaino pūču bildes – pēc tām uzreiz var pazīt to mītnes vietu kuplajās eglēs. Daina kopā ar ģimeni, īpaši palīdzot meitai Elīnai, izveidojusi bagātīgu dabas bilžu krājumu, ikdienas gaitās ievērojot un izceļot pārsteidzošas detaļas.
Dzimtas mantojums
Dainas bildēs ir pēdu raksti sniegā, krāšņa vārna, naktsputni, taureņi, kukaiņi ziedos, pūkaini kāpuri ar šķietami asiem pīķiem, reti ledus raksti, janvārī pie Dartijas tilta sēdošs bebrs, uz sētas piemeties vistu vanadziņš, mazais ērglis u. c.
«Tēvam fotografēšana vienmēr bijusi aizraušanās, kopīgi devāmies pastaigās, vērojot un fiksējot detaļas. Arī mani bērni aizrāvušies,» smejas Daina, kuras projekta «Arī mēs dzīvojam Iecavā» bildes datorā salikusi un apstrādājusi meita. Dainai rados bijis Kārlis Grigulis, viņa putnu grāmatas ģimenē joprojām cieņā, vērotāja lidoņus pazīst arī pēc balsīm.
Rudzīši daudz dodas izbraukumos ar velosipēdiem, tā daba tuvāk. Šķiet, arī putni un zvēri no acīgajiem vērotājiem nebaidās. Zebiekste, kas uzbildēta kapsētā, drosmīgi izskrējusi starp mierīgi stāvošā dēla Edgara kājām. Daina smej, ka no senās raidlugas «Pauks un Šmauks», kur Zebiekste bija ļoti neganta, dzīvnieku iedomājusies krietni lielu, tāpēc bija pārsteigta, kad uzzināja, kas ir pašas uzbildētais plaukstas garuma radījums.
Kā var nepazīt?!
Pēdējo gadu ceļojumos dārzniecei līdzbraucēji nereti vaicājuši augu nosaukumus, un viņa arī zinātkāri meklējusi, kas zied Itālijā, Austrijā, Čehijā, Polijā u. c. Par braucieniem Daina izveidojusi šķiramus albumus, kuru bildes ļoti gaumīgi glabā apmeklētās vietas noskaņu.
Rudzīši apgādājušies ar labu fototehniku, kaut arī Dainai pašai dators joprojām nav draugs. Elīna mātei uzdāvinājusi statīvu, jo «putnus fotografēt nav joka lieta – nirpīļu sesijā sanāca vai nu plunkšķis, vai dibens virs ūdens, bet mazās zīles, lobot sēkliņas, pārvietojas neapbruņotai acij netveramā kustībā», smaida meistare.
Daina papildina dabas pētnieku informāciju, ziņojot par novērotajiem putniem un augiem. Pirms kāda laika atradusi, ka Dartijas pusē novērojams otrs Latvijas kukaiņēdājs augs – kreimulene, gana reta, lai to piefiksētu Dabas muzejs.
«Pakrēslīte, kumeļpēda, velnarutku grābeklīte – kā tās var nezināt?!» Daina smaidot uzrauc uzacis par manu samulsušo seju. Kumeļpēdas lapu, kas smaržo pēc pipariem, uzreiz parāda pie namdurvīm – tā esot pirmā zāle, lai atmestu dzeršanu.
Augus dārzniece labi zinājusi kopš bērnības, lodājot pa Puķuleju Iecavas upes krastos. Tagad gan ūdens līmeņa svārstību dēļ tur ziedētāji gājuši mazumā. Dainai ir iecere izpētīt un aprakstīt Iecavas parka un Dievdārziņa floru – tas būs vēl viens pievilcīgs stāsts pašu ļaudīm un ciemiņiem.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»