Viļa Plūdoņa muzejam gatavo dāvanu jubilejā

Viļa Plūdoņa muzejam «Lejeniekos» pēc trim gadiem būs 50 gadu jubileja. Visiem apstākļiem veiksmīgi īstenojoties, muzejs jubileju varētu sagaidīt ar restaurētu ratnīcas ēku.
SIA «Arhitektes Ināras Caunītes birojs» ir izstrādājis ratnīcas restaurācijas tehnisko projektu. Pirms tam ir veikts ļoti rūpīgs izpētes darbs, ko veikusi mākslas zinātniece Ina Līne. Šis viņas pētījums bijis pamats tehniskā projekta izstrādei.
Bauskas novada administrācijas attīstības un plānošanas nodaļas speciāliste Jolanta Lauva skaidro, ka visu ratnīcas jeb bijušās kūts un klēts ēkas restaurācijai būtu nepieciešami aptuveni 100 000 eiro. Skaidrs, ka šo finansējumu nav iespējams rast pašvaldības budžetā un to nevar apgūt vienā reizē. Tādēļ tehniskais projekts sadalīts vairākos etapos. Pašvaldība cer, ka jau šogad varētu būt pieejami fondu līdzekļi, varbūt arī valsts finansējums, kuru izmantotu steidzamāko darbu veikšanai.
Vispirms ēkai ir jāsalabo jumts. Taču darbi jāsāk ar nesošo konstrukciju un griestu pārseguma kapitālo remontu. Arhitektoniskajā izpētē konstatēts, ka ēkas pārsegums rada bažas par tā nestspēju. Ja, piemēram, būtu sniegiem ļoti bagāta ziema, tad pavisam iespējama jumta sabrukšana.
Restaurācijas darbu otrajā posmā iecerēts veikt fasādes remontu, atjaunojot agrāk aizbūvēto durvju ailu, likvidējot izbūvētās logailas. Nepieciešama arī elektroinstalācijas nomaiņa, grīdas betonēšana, pamatu pastiprināšana, drenāžas ierīkošana.
Bauskas muzeja direktore Baiba Šulce «Bauskas Dzīvei» atzina, ka paralēli iecerētajiem darbiem ratnīcā muzejā tiek domāts par «Lejenieku» jaunās ekspozīcijas koncepciju. Viņa arī uzsvēra, cik svarīgi, lai gatavībā būtu ēku restaurācijas tehniskie projekti. Nereti ir situācijas, kad darbu veikšanai rodas finansējuma iegūšanas iespējas, taču īsā laikā nav iespējams sagatavot tehniskos dokumentus.
Atzinīgi restaurācijas ieceri novērtēja V. Plūdoņa muzeja atbildīgā Signe Samsone. Portālam viņa pastāstīja, ka pēc trim gadiem, 2018. gadā, V. Plūdoņa muzejs svinēs izveidošanas 50 gadu jubileju. Būtu ļoti cienīgi to sagaidīt ar vienas ēkas kapitālo restaurāciju. Vienlaikus tiek strādāts, lai ēkā būtu saistoši apskates objekti.
Bauskas muzeja speciāliste Līga Grosbarde informē, ka muzejs sadarbībā ar SIA «Intarsija» veic katafalka – bēru ratu – restaurāciju. Muzeja krājumā šie rati iegūti no Bauskas evaņģēliski luteriskās Sv. Gara baznīcas torņa, kur tie glabājušies daudzus gadu desmitus. Var pieņemt, ka rati senāk piederējuši baznīcas vācu draudzei un izmantoti turīgāko pilsētnieku un apkārtējo pagastu mantīgāko iedzīvotāju bēru ceremonijās 19. gadsimtā un 20. gadsimta sākumā. Spriežot pēc citu vēl saglabāto bēru ratu aprakstiem un fotogrāfijām, var secināt, ka restaurējamais eksemplārs ir viens no greznākajiem un elegantākajiem bēru ratiem, kas būs skatāms sākotnējā izskatā.
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»