BauskasDzive.lv ARHĪVS

Rosina atcelt ierobežojumus aizaugušas zemes apstrādei

Antra Ērgle

2015. gada 4. februāris 00:00

6
Rosina atcelt ierobežojumus aizaugušas zemes apstrādei

Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP) iesniegusi priekšlikumus jaunās kārtības maiņai, kas apgrūtina aizaugošas lauksaimniecības zemes attīrīšanu.

Priekšlikumi, kas sagatavoti sadarbībā ar Zemkopības ministriju, paredz grozīt likumu, nosakot, ka nekustamā īpašuma valsts kadastrā reģistrētā lauksaimniecības zemē kokus drīkst cirst bez administratīvā sloga un ierobežojoša termiņa, skaidro LOSP sabiedrisko attiecību speciāliste Krista Garkalne.

Jau vēstīts, ka šogad stājās spēkā pirms vairākiem gadiem ar pārejas periodu pieņemti grozījumi Meža likumā, kas liek aizaugošu lauksaimniecības zemi ar noteiktu koku izmēru un daudzumu automātiski uzskatīt par meža zemi. Tādējādi saimniekiem, kas vēlas to attīrīt apstrādei, nākas saskaņot ciršanu un maksāt kompensācijas kā par meža zemi. Tas uzliek papildu birokrātisko slogu un var izmaksāt no 400 līdz pat 3000 eiro par vienu hektāru, liecina «Bauskas Dzīves» apkopotie dati. Līdz šim aizaugušo lauksaimniecī-
bas zemi varēja attīrīt no apauguma bez saskaņošanas un kompensācijas.

Kā paredz LOSP ieteiktais risinājums, aizaugušo lauksaimniecības zemi arī turpmāk varēs izcirst un zemi attīrīt bez jebkādas atļaujas no valsts iestāžu puses. «Tas nozīmē, ka lauksaimniecības zemē īpašnieks varēs rīkoties un darīt visu, lai atjaunotu tajā ražošanu,» skaidro K. Garkalne, «savukārt valdība varēs elastīgi reaģēt un pieņemt vajadzīgos regulējumos Ministru kabineta noteikumos.»
LOSP priekšlikumi apspriesti koalīcijas padomē un tiks iesniegti Saeimā. Parlamenta komisijās janvārī jau sāka apspriest iespējamo jauno normu maiņu, taču pagaidām grūti prognozēt visu priekšlikumu virzību.

LOSP valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs pauž: «Mums izdevās šo problēmu atrisināt, ņemot vērā, ka LOSP ir 59 dažādas organizācijas, tajā skaitā meža nozari pārstāvošas, mēs redzam un rūpējamies gan par lauksaimnieku, gan meža nozares interesēm. Līdz šim izteiktie dažu organizāciju priekšlikumi bija neizsvērti un neatbilda kopējām abu nozaru interesēm, bet mūsu priekšlikumi atbilst nozaru un valsts stratēģiskajiem attīstības scenārijiem.»