BauskasDzive.lv ARHĪVS

No kļūdām mācās rakstīt projektu

Uldis Varnevičs

2015. gada 2. februāris 00:00

70
No kļūdām mācās rakstīt projektu

Bauskas kultūras centra mazajā zālē 29. janvārī Zemgales plānošanas reģions rīkoja semināru «Biežāk pieļautās kļūdas projektu rakstīšanā un vadīšanā».

Mācības apmeklēja vairāk nekā 20 interesentu ne tikai no mūsu novadiem, bet arī no Baldones. Dalībnieku pieredze projektu rakstīšanā bija ļoti dažāda – ieradās gan tādi, kas šajā jomā darbojas kopš 1995. gada, gan tādi, kas par projektiem vēl tikai domā.

Periodu vidū
Tikšanos atklāja Zemgales plānošanas reģiona Struktūrfondu informācijas centra konsultante Mairita Pauliņa, uzsverot, ka pašlaik ir starpposms diviem plānošanas periodiem. Būtu jāsākas 2014. – 2020. gada plānošanas perioda projektiem, bet šajā jomā pirmie uzsaukumi solās būt tikai rudenī. Daudzās jomās palicis finansējums no iepriekšējā perioda, un to izmanto jauniem konkursiem. Seminārs Bauskā organizēts, lai sāktu laikus gatavoties jaunā plānošanas perioda piedāvājumiem, iedrošinātu rakstīt projektus un vismaz daļēji izvairītos no iepriekš apzinātajām kļūdām.

Lektore Zane Seipule pastāstīja, ka pati savulaik bijusi projektu radītāja, vadītāja un pēdējos piecus gadus strādā arī par projektu izvērtētāju. Viņa uzsvēra, ka ar lekcijām vien no kļūdām izvairīties nesanāks, jo bez prakses un reālas projektu izstrādes iemācīties to nevar. Lektore pauda cerību, ka sanākušos izdosies iedvesmot projektu rakstīšanai un atturēt no dažām izplatītākajām kļūdām.

Saglabāt ideju
Z. Seipule sniedza nelielu ieskatu projektu prasībās, norādot, ka vienotas instrukcijas nav. «Eiropas projekti ir ļoti dažādi,» uzsvēra lektore. Viena no lielākajām problēmām ir idejas pieskaņošana projektu vadlīnijām, kas reizēm pieviļ pat pieredzējušus rakstītājus. Nenovirzīties no vadlīnijām un idejas!

Projektu autori bieži nenovērtē mērķgrupas viedokli. Problēmas aktualizētāji dažkārt nepavaicā mērķgrupai, vai arī viņiem tas ir nozīmīgi. Pirms rakstīšanas ļoti svarīgi aptaujāt personas, kuru interesēs projektu veido. Z. Seipule iesaka nenodarboties ar mērķgrupām, ar kurām līdz šim nav strādāts.

Par daudz – par skādi

Viens no galvenajiem faktoriem, kas jāņem vērā projektu radīšanā – nebaidīties un nedusmoties uz projektu vērtētājiem un kontaktpersonām. «Viņi arī ir cilvēki un tāpat ir ieinteresēti projektu veiksmīgā realizācijā, jo pēc tam būs jāatskaitās citām instancēm par rezultātiem. Katrs veiksmīgi īstenots projekts ir arī viņu ieguvums,» tā Z. Seipule. Atziņa, ka projektā jāiekļauj pēc iespējas vairāk informācijas, ir kļūdaina. Vērtētājiem viss jāizlasa, tāpēc labāk, ja teksts ir īss un svarīgākais ir izcelts. Tad arī citiem būs vieglāk saprast, kādu problēmu konstatējis projekta radītājs un kā viņš to vēlas risināt.

Speciāliste semināra dalībniekus sadalīja darba grupās, kas analizēja projektus, pievēršot uzmanību kļūdām. Dalībnieki pozitīvi vērtēja saņemto informāciju. «Seminārs bija ļoti konstruktīvs un interesants. Dzirdējām dažādus viedokļus. Informācija noderēja, lai iegūtu priekšstatu par Eiropas finansējumu,» pēc semināra atzina baušķenieks Erlands Zaluckis. Viņš iecerējis Bauskā veidot bērnu radošās darbnīcas. E. Zaluckis cer, ka iegūtā informācija palīdzēs izraudzīties atbilstīgāko Eiropas Savienības fondu un uzrakstīt piemērotu projektu.

UZZIŅAI

Biežāk pieļautās kļūdas projektu rakstīšanā:


Vēlme apvienot visu iespējamo – dažādas mērķgrupas, problēmu risināšanas veidus utt.;

Projekta pieteikums izstrādāts pavirši – nav izlasīti metodiskie norādījumi;

Pieteikuma dažādām sadaļām ir jāsakrīt. Papildinot vai svītrojot kādu aktivitāti vai mērķgrupu, pārējās sadaļās nav veikti labojumi;

No aktivitātēm paredzēts gūt peļņu vai dubulto finansējumu;

Projektu uztver kā biznesa iespēju;

Neatbilstīga personāla izvēle;

Aktivitātes realizē mērķgrupai, nevis sadarbībā ar to.