Bērni slimo ar gripu un inficē ģimeni

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) izziņojis gripas epidēmijas sākumu valstī.
Gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati liecina, ka pagājušajā nedēļā četrās Latvijas pilsētās – Jelgavā, Daugavpilī, Jēkabpilī un Rēzeknē – saslimstība ar gripu ir sasniegusi epidēmijas apmērus.
Baidās no temperatūras
Laikraksts «Bauskas Dzīve» noskaidroja, ka steidzamās medicīniskās palīdzības punktā (SMPP) Bauskā speciāla statistika par ārstētajiem gripas slimniekiem nav apkopota, bet fiksēts, ka palīdzību regulāri lūdz kā bērni, tā pieaugušie.
Mediķi stāsta, ka visbiežāk cilvēki ierodas SMPP, kad paši galā netiek un sāk baidīties no augstās temperatūras, kas ir raksturīga gripai. Tad speciālisti novērtē pacienta veselības stāvokli. Ja iespējams gripu ārstēt mājās, iesaka lietot ārstnieciskus līdzekļus, dzert daudz šķidruma un gulēt. Nepieciešamības gadījumā cilvēkus ievieto slimnīcā.
Ģimenes ārsts Oskars Plivčs Iecavā pieņem pacientus Veselības centrā un dodas mājas vizītēs. Viņš stāsta, ka Iecavā pirmie gripas slimnieki pēc palīdzības nāca jaunā gada sākumā, kas ir ievērojami agrāk nekā citus gadus. Taču ievērojams infekcijas slimības uzliesmojums novērots pagājušās nedēļas beigās. «Grūti pat iedomāties, cikos šodien beigšu darbu,» piebilst ārsts.
O. Plivča praksē reģistrēti ap 1300 pacientu. Pie viņa katru dienu palīdzību meklē gripas skartie cilvēki, kas visbiežāk ir bērni. Ārsts stāsta, ka augsta temperatūra un sauss klepus ir svarīgākie simptomi. Tā kā gripas izplatība ir sākuma posmā, vēl nav novērotas slimības radītās komplikācijas. Dakteris bilst, ka slimnieki nav vakcinējušies pret gripu. Lai arī vakcīnas nerada simt procentu imunitāti, tomēr tie, kas saslimst, pārcieš gripu vieglā formā, skaidro O. Plivčs.
A vai B tips – nav zināms
Vecumniekos praktizējošs ģimenes ārsts Pēteris Igaunis informē, ka gripa jau otro nedēļu skārusi izglītības iestādes, tajā skaitā bērnudārzus. «Ja mājās slimo bērni, tad bieži tiek inficēti arī citi ģimenes locekļi,» skaidro ārsts. Lai pasargātos no vīrusa, mediķis iesaka ievērot higiēnu, stiprināt imūnsistēmu un censties izvairīties no stresa.
P. Igaunis skaidro, ka valstī izsludināta epidēmija, bet ģimenes ārstiem nav nodota informācija, kāds gripas vīruss izplatās – A vai B. Tāpēc grūti noteikt ārstēšanas kursu. Dažkārt gaidāmo vīrusu izdodas paredzēt laikus, un tad cilvēku sargā vakcīna. Taču šogad tas nav izdevies un vakcinācija neesot bijusi ļoti efektīva, teic ārsts.
Savukārt Vecumnieku novada Skaistkalnē gripas uzliesmojums vēl nav novērots, apliecina medicīnas māsa Ieva Podniece. Pacienti pie ār-sta biežāk nāk, sūdzoties par augšējo elpceļu slimībām, kas ierasti izpaužas kā kakla sāpes un klepus. «Mēs esam nedaudz nomaļus. Kad vīrusu atvedīs no pilsētas, tad gripa pie mums arī izplatīsies,» spriež mediķe.
Līdzīga situācija ir Rundāles novadā. Ģimenes ārste Santa Gulbe atklāj, ka cilvēki pastiprināti slimo ar vīrusu infekcijām, bet klasiskie gripas simptomi vēl nav novēroti. «Pagaidām veiksmīgi esam izvairījušies, bet laikapstākļi gripas izplatībai ir atbilstīgi. Ja rajonā jau slimo, tad gripa atnāks arī līdz mums,» secina S. Gulbe.
Cieš hroniskie slimnieki
Vidēji Latvijā saslimstība sasniegusi 75,5 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju. Epidēmijas trauksmi izsludina, sākot no 100 gadījumiem. Gripa reģistrēta visās vecuma grupās. Visvairāk apdraudēti ir bērni, jo visaugstākā saslimstība ir vecumā no pieciem līdz 14 gadiem.
Palielinājies arī stacionēto pacientu skaits – monitoringā iesaistītās slimnīcas informējušas par 83 hospitalizētiem gripas pacientiem un 17 pacientiem, kuriem gripa izraisījusi pneimoniju.
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) epidemiologi atgādina, ka vissmagāk no gripas cieš veci ļaudis un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām kaitēm, cukura diabētu, pacienti ar onkoloģijas slimībām un hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa var būt bīstama arī maziem bērniem un grūtniecēm. Gripas infekcijas izraisītie nāves gadījumi visbiežāk sastopami cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem.
Šajā gripas sezonā no gripas mirušie pacienti bija vecumā virs 50 gadiem, turklāt viņiem konstatētas sirds un plaušu hroniskās saslimšanas. Viņi nebija vakcinējušies pret gripu.
Pēkšņi simptomi
Gripas vīruss izplatās ar sīkiem pilieniem, kas rodas, inficētajai personai runājot, šķaudot vai klepojot, kā arī ar rokām un priekšmetiem, kas piesārņoti ar elpceļu izdalījumiem. Vislielākais inficēšanās risks pastāv, atrodoties vienā telpā ar slimu cilvēku, kurš šķauda vai klepo mazāk nekā metra attālumā, cieši kontaktējoties ar slimo personu, kā arī pieskaroties dažādiem priekšmetiem, kuriem pirms tam bija pieskāries slimais cilvēks.
Gripai raksturīga pēkšņa simptomu parādīšanās – drebuļi, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās virs 38 grādiem, stipras galvassāpes, sāpes acu ābolos un muskuļos jeb «kaulu laušana», sauss klepus un rīkles iekaisums, sāpes vai diskomforta sajūta aiz krūšu kaula, izteikts nespēks, apetītes zudums, bezmiegs, var būt arī vemšana un caureja.
Pirmās gripas pazīmes parasti parādās divas dienas pēc inficēšanās brīža, tomēr tās var parādīties arī laika periodā no dažām stundām līdz četrām dienām pēc kontakta ar slimu cilvēku.
Lētākas mājas vizītes
Nacionālais veselības dienests atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Šiem pacientiem par vizīti jāmaksā tikai valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2,85 eiro. No pacienta iemaksām ir atbrīvoti bērni līdz 18 gadu vecumam, pirmās grupas invalīdi, trūcīgie, politiski represētas personas un vēl vairākas iedzīvotāju grupas.
Ģimenes ārsts O. Plivčs piebilst, ka slimniekiem rūpīgi jāizvērtē, vai ārsta klātbūtne mājas vizītē ir nepieciešama. Pašlaik ģimenes ārsti ir ļoti noslogoti, un apmeklēt visus pacientus ir ļoti sarežģīti.
Iedzīvotājiem ir iespēja ārpus ģimenes ārsta darba laika medicīniskus padomus saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001. Palīdzību var saņemt visu diennakti, arī brīvdienās un svētku dienās.
Palīdzību var meklēt arī pie dežūrārstiem, kuri pieņem 28 vietās visā Latvijā. Mums tuvākais ir steidzamās medicīniskās palīdzības punkts Bauskā, tālrunis – 63923153.
UZZIŅAI
Dati par iepriekšējām gripas sezonām
Pērn Latvijā nebija konstatēta gripas epidēmija, lai gan tika reģistrēts viens nāves gadījums saistībā ar gripas infekciju.
Lielākais nāves gadījumu skaits bija 2012./2013. gada gripas sezonā. Kopumā reģistrēti 52 gripas slimnieku nāves gadījumi un trīs nāves gadījumi pacientiem, kuri, iespējams, bija saslimuši ar gripu.
2011./2012. gada gripas sezonā saņemti 11 ziņojumi par gripas pacientu nāvi; 2010./2011. gada sezonā – 29 gadījumi; 2009./2010. gada sezonā – 35 gadījumi.
Gripas monitorings
Monitoringā ir iekļautas desmit Latvijas administratīvās teritorijas – Daugavpils, Jēkabpils, Jelgava, Jūrmala, Liepāja, Rēzekne, Rīga, Valmiera, Ventspils un Gulbenes novads.
Par gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju saslimšanas gadījumiem informāciju SPKC sniedz 67 ģimenes ārsti.
Par hospitalizētajiem gripas pacientiem informē 11 Latvijas slimnīcas. Datus sniedz arī 34 skolas un 36 bērnudārzi.
Kopumā tiek apsekoti 101 155 jeb 4,9 procenti Latvijas iedzīvotāju.
AVOTS: Gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa dati.
IETEIKUMI
Lai nesaslimtu ar gripu, SPKC epidemiologi iesaka:
censties pēc iespējas retāk apmeklēt vietas, kur uzturas daudz cilvēku;
vēdināt telpas un mitrināt iekštelpu gaisu, bieži uzkopt telpas, izmantojot sadzīvē lietojamos mazgāšanas līdzekļus;
rūpīgi mazgāt rokas ar ziepēm vairākas reizes dienā;
izvairīties no pieskaršanās acīm, degunam un mutei ar nemazgātām rokām;
pārliecināties, ka arī bērni bieži un rūpīgi mazgā rokas;
auduma kabatlakata vietā izmantot vienreizlietojamas salvetes, pēc lietošanas tās izmest un nomazgāt rokas;
nelietot ar gripas slimnieku kopīgus traukus un galda piederumus;
ģērbties atbilstīgi laika apstākļiem;
atgriežoties mājās, izskalot rīkli un degunu ar kumelīšu, kliņģerīšu vai citu zāļu tēju vai sālsūdeni, jo deguna un rīkles gļotāda ir gripas vīrusa «ieejas vārti».
Kategorijas
- Vietējās ziņas
- Sports
- Tautsaimniecība
- Izglītība
- Kultūra un izklaide
- Kriminālziņas
- Vēlēšanas
- Latvijā un pasaulē
- Lietotāju raksti
- Sēru vēstis
- Foto un video
- Blogi
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Sports
- Kultūra un izklaide
- Dažādi
- Reklāmraksti
- Citas ziņas
- Projekts «Saimnieko gudri»
- Projekts «Kultūrvide novados»
- Projekts «Iesaukums politikā»
- Dzīvesstils
- Projekts «Mediju kritika»
- Projekts «Dzīves kvalitāte novados»
- Projekts «Dzīve pierobežā»
- Projekts «Vide un mēs»
- Projekts mediju profesionāļiem par trešo valstu pilsoņu sociālo iekļaušanos un migrāciju
- Projekts «Dzīve pierobežā – 2020»
- Projekts «Kultūrvide novados-2020»
- Projekts «Vide»-2021
- Projekts «Iesaukums politikā»-2021
- Podkāsts «ViedDoma»